Halk elinde ıslah 18. Yılında - Eskişehir Haber

Eskişehir Ekonomi

Halk elinde ıslah 18. Yılında

Halk elinde ıslah 18. Yılında
Yayınlama: 10 Mayıs 2024 Cuma
A+
A-

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce 2006 yılında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi, gen yerli kaynakların korunması ve geliştirilmesi amacıyla 18 yıldır uygulanmaya devam edilmektedir.

Söz konusu proje Anadolu Merinosu Koyun ırkının halk elinde ıslahıyla başlamış olup halen iki Orta Anadolu Merinosu ve iki Ramlıç koyun ırkı ıslahı projesi olmak üzere 4 proje ile devam etmektedir. Proje, koyunculuk faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Sivrihisar, Çifteler ve Mahmudiye ilçeleri başta olmak üzere Eskişehir'in ilçelerinde sürdürülmektedir. Proje kapsamında toplamda 63 sürüde 16255 anaç koyun ve 506 damızlık koç ile projenin faaliyetleri sürdürülmekte olup; Proje kapsamında 2006 yılından bugüne kadar çiftçilere yaklaşık 29 milyon TL destek ödemesi yapılmıştır. 2023 yılı destekleme ödemesi kapsamında ise projede yer alan üreticilere 4 Milyon 942 Bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eskişehir İl Tarım ve Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Yurt  “Halk Elinde Islah çalışmaları kapsamında yer alan sürülerde ikizlik oranları, kuzularda yaşama güçleri, kuzuların doğum ağırlıkları ve sütten kesim ağırlıkları gibi önemli parametrelerde % 20’ye  ulaşan  önemli artışlar kaydedildi. Proje kapsamında ayrıca Ülkemizin küçükbaş hayvancılık alanında öncü illerinden olan Balıkesir ve Konya başta olmak üzere birçok ilimize, proje sürülerinden elde edilen kaliteli damızlık materyallerin satışları yapılmaktadır. Bu illerimizden damızlık hayvanlarımızla ile ilgili birçok olumlu dönüş almış bulunmaktayız. Halk elinde ıslah projelerinin devamının gelmesini, hem çiftçilerimizin hayvancılık faaliyetlerine yönlendirilmesi hem de Eskişehir ilimizin ülkemizin tarımsal üretimine ve ekonomisine katkısı açısından önemli buluyor ve temenni ediyoruz. Projenin geliştirilerek sürdürülmesi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yetiştiricilerimizin yanlarında yer alarak çalışmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024