Eskişehir’de yaban hayvanlarına havadan kuduz aşılaması yapıldı - Eskişehir Haber

Eskişehir Ekoloji

Eskişehir’de yaban hayvanlarına havadan kuduz aşılaması yapıldı

Eskişehir’de yaban hayvanlarına havadan kuduz aşılaması yapıldı
Yayınlama: 19 Nisan 2024 Cuma
A+
A-

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kuduza karşı yaban hayvanlarına havadan oral aşılama çalışması başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen “Türkiye'de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Atım Çalışmaları” kapsamında Eskişehir’de 06-07-08 Nisan 2024 tarihlerinde yaban hayatına yönelik 8.000 km² lik ormanlık ve kırsal alanda havadan gerçekleştirilen çalışmalarla 144.000 doz aşılı yem atımı gerçekleştirilmiştir.

Bakanlık, 2008-2010 döneminde de kuduzla mücadele amacıyla Avrupa Birliği (AB) destekli Türkiye'de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi'ni uygulamıştı. Bu kapsamda 3 yılda yaban hayatına yönelik 1 milyon 800 bin doz oral ve 3 milyon doz parenteral kuduz aşısı uygulandı.

2014-2016'da yürütülen Türkiye'de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi kapsamında ise 3 yıl süreyle 3 kampanya ile 5 milyon 670 bin aşılı yem atıldı. AB desteği de sağlanan Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Projesi kapsamında ise yaban hayatına yönelik 225 bin kilometrekare alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması gerçekleştirildi. Proje kapsamında gerçekleştirilen 7 kampanya döneminde 35 milyon aşılı yem uçaklardan kırsal ve ormanlık alanlara atıldı.

Havadan atılan aşılı yemlere insan teması olması halinde, yemin kokusunda değişiklik meydana geliyor. Bu da yaban hayvanlarının yemleri tüketmemesine sebep oluyor. Bu nedenle kırsal ve ormanlık alanlara havadan atılan aşılı yemlere temas edilmemesi, dokunulması halinde ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önem taşıyor.

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında son yıllarda yürütülen yoğun parenteral kuduz aşılamalarının yanında yaban hayatına yönelik ağızdan aşılama ile hastalığa duyarlı hayvanlar aynı anda bağışık hale getirilerek, evcil hayvanlar ile yabani hayvanlar arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması hedeflenmektedir.Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024