Eskişehir Merkezli Büyük Operasyon da 24 gözaltı - Eskişehir Haber

Eskişehir Polis

Eskişehir Merkezli Büyük Operasyon da 24 gözaltı

Eskişehir Merkezli Büyük Operasyon da 24 gözaltı
Yayınlama: 3 Mart 2023 Cuma
A+
A-

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden dolandırıcılara büyük operasyon! 24 şüpheli gözaltına alındı.

Eskişehir merkezli İzmir, İstanbul ve Sakarya'da düzenlenen nitelikli dolandırıcılık operasyonunda, sahte internet sitelerinden trafik sigortası yapma bahanesiyle 5 milyon lirayı aşkın haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen 24 şüpheli gözaltına alındı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, trafik sigortası yaptırmak isteyen araç sahiplerini hedef seçerek dolandıran kişilere yönelik İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde Nitelikli Dolandırıcılık suçu kapsamında yapılan çalışmalarda;  Eskişehir'de 50, diğer 75 ilde 1238 olmak üzere toplam 1288 olay tespit edildi. Şüphelilerin yakalanarak Eskişehire getirilmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılması amacı ile 28.02.2023 Salı günü Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Merkezli, İzmir, İstanbul ve Sakarya Emniyet Müdürlükleri desteğiyle,  İzmir, İstanbul ve Sakarya illerinde bulunan toplam 24 Şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi, dosya kapsamındaki tüm şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı.

Yapılan aramalarda dosya kapsamında delil teşkil edecek çok sayıda ajanda, telefon, bilgisayar, laptop ve sim kartları ele geçirildi             

Şüphelilerin; Araç sigortası yaptırmak isteyen vatandaşları hedef seçerek gerçek ve güvenilir sitelere yakın isimlerle kurdukları 50’den fazla sahte internet sitesi üzerinden güven ortamı oluşturdukları, sitelerini tıklanma olarak en üst sıralarda gösterdikleri, bu siteler üzerinden farklı numaralar kullanmak suretiyle ilanlar verdikleri, numara ve site üzerinden arayan mağdurlara sigorta yapacaklarını belirterek iban numaralarına para gönderilmesini veya kart bilgilerini almak suretiyle, dolandırdıkları sahışların araç sigortasını yapmayıp haksız kazanç sağladıkları, birçok vatandaşımızdan bugüne kadar yaklaşık 5.022.000 TL dolandırdıkları anlaşılmıştır. Konuyla ilgili tespit çalışmaları devam etmekte, Şüphelilerin kurmuş oldukları siteler üzerinden araç sigortası yaptırmak üzere para gönderen ve sigortası yapıldığını sanan, sigortasına ihtiyacı olduğunda veya sorgulandığında ancak farkına varabilen, mağduriyet yaşayan müracaatı bulunmayan çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu ve Soruşturma sürecinde de bu tutarın artabileceği değerlendirildi.

Gözaltına alınan 24 Şüpheli, 03.03.2023 tarihinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

VATANDAŞLARA UYARI

Vatandaşlarımızın internet siteleri üzerinden araç sigortalarını yaptırmaları halinde; bilinen doğruluğu kanıtlanmış siteler ve şirketler üzerinden işlem yapmaları, güvensiz sitelerden yapılacak poliçelere inanmamaları, poliçelerini mutlaka E-Devlet üzerinden kontrol etmeleri, mağduriyet yaşamamaları açısından önemlidir. Bu tür zararlı linkleri gören vatandaşlarımızın https://usom.gov.tr/ihbar URL adresli ihbar sayfasına bildirimde bulunması halinde gerekli işlemler başlatılacaktır.

 

'

Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024