Kalabak suyuna zam geliyor - Eskişehir Haber

Eskişehir Güncel

Kalabak suyuna zam geliyor

Kalabak suyuna zam geliyor
Yayınlama: 24 Nisan 2024 Çarşamba
A+
A-

Eskişehir'de şebeke suyuna otomatik olarak geçtiğimiz yıl yapılmaya başlayan zamlar nedeniyle 2023 yılında şebeke suyuna yüzde 400 gibi büyük bir zam gelmişti. 2024 yılında da devam eden zamlar yeni başkan Ayşe Ünlüce ile de devam ediyor. 

Kalabak suyu da geçtiğimiz dönem yapılan peş peşe zamlar ile fiyatı yükselmişti. Büyükerşen yönetimindekine benzer bir haber bugün Eskişehir gündemine düştü. Eskişehir'de ulaşım ve Kalabak suyu zammı yapılmadan önce genelde oda başkanlarının zam talepleri duyurulur ve akabinde de zam yapılırdı. Gelenek yine bozulmadı. Oda başkanı zam talebinde bulundu..

Düne güvenen Eskişehir'de değişen birşey yok gibi

Geçmişteki uygulamayı hatırlatan durum karşısında Ayşe Ünlüce'nin de Büyükerşen gibi gelen zam talebini değerlendirerek zam yapması bekleniyor. 

Eskişehir Sucular Odası Başkanı Hayrettin Nam, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Eskişehir Kalabak Damacana Su Sokak dağıtıcısı esnafları olarak son günlerde artan maliyetler karşısında maalesef geçimimizi sağlayamaz duruma geldik. Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte halkımıza en ucuz fiyata kaliteli su sağlamak amacıyla dağıtımını yaptığımız Kalabak Damacana Suyu’nun artık günümüz şartlarında bu fiyatlarla halkımıza ulaştırılması neredeyse imkansız hale gelmiştir.  Kalabak Damacana Suyuna fiyat güncellemesi en son Ekim-2023 tarihinde yapılmıştır. Personel giderleri, akaryakıt fiyatlarındaki günlük artışlar, sanayi, amortisman, kasko, sigorta giderleri başta olmak üzere günlük yaşam içerisindeki birçok zorunlu ihtiyaç kalemlerindeki yaşanan fiyat artışları, geçimini bu yolla temin eden ve tek geçim kaynağı da bu iş olan esnaflarımızın belini bükmüş, esnaflarımız geçimlerini sağlamadan öte maliyetleri bile karşılayamaz hale gelmiştir. Kalabak Damacana Su Sokak dağıtım hizmetinin sağlıklı bir şekilde halkımıza verilmesinin devamını sağlayabilmek için; Kalabak Damacana Su ücretlerinin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi ve geçimini bu yolla temin eden esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bizlere bu konuda yardımcı olmasını esnaflarımız adına talep ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Yapılan açıklamada herhangi bir zam oranı belirtilmezken, Eskişehir Sucular Odası'nın bu açıklaması sonrasında gözler Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce'ye çevrildi. Kalabak Su ücretlerine zam gelecek mi, gelmeyecek mi merak konusu... Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024