Sosyal Alanlar Ranta Kurban Gitti - Eskişehir Haber

Eskişehir Güncel

Sosyal Alanlar Ranta Kurban Gitti

Sosyal Alanlar Ranta Kurban Gitti
Yayınlama: 17 Ocak 2023 Salı
A+
A-

 

Şehir araçların değildir diyerek yaptıkları yayalaştırmaları savunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi mahallerin nefes aldığı sosyal alanları ticaret ve konut alanına dönüştürdü. Rantabel dönüşüm olarak adlandırılan bu değişmle mahalle aralarındaki parklar, kültür sanat için ayrılan alanların hepsi halkın kullanımından özel kullanıma geçirilmiş oldu.

Daha önce ortaya çıkan büyükşehir belediyesinin usulsüzlerin üstünün kapatılmasına yönelik olduğu da iddia edilen değişimle bir çok park, okul alanı, kültür alanı gibi alanlar ticaret ve konut alanına dönüştürüldü. 

Avukat Pınar Turhanoğlu yaptığı paylaşımda duruma tepki gösterdi: 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kamusal alan, özellikle park ya da rekreasyon alanı olan yerlerden konut ve ticarete açtıklarının keşifleri vardı bugün..! 
Buralarda ağaç dikilse, bina yapılmasa keşke…

İmar Revizyonlarının Anlaşılabilir Yanı Yok

İmar Revizyonlarının Anlaşılabilir Yanı Yok

İmar revizyonları ile ilgili çalışma meclisten geçti, askıya çıktı ve askı süresi de doldu. Bundan sonraki süreç konuyla ilgili itirazlar varsa bu itirazlar incelenecek. Bu konu o kadar önemli bir konu ki, sizin yerinizle ilgili bir değişiklik yapılmadıysa bile şuan ne yapıldığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü bu planı anlaşılabilir bir yanı yok.

Bu konu şöyle gündeme geldi. Meclise imar planı değişiklikleri müracaatları gelmeye başladı. Buna gerekçe olarak da şunu gösteriyorlardı. Buralarla ilgili hukuki el atma davası var. Yani mevcutta  yer sahibi burası sosyal donatı alanı yeşil alan ya da park alanı yada sağlık alanı. Burayı kamulaştır parasını öde, şu tarihi kadar kamulaştırmadın, kamulaştırmıyorsan parasını öde ve tapusunu da al diye başvuruyor. Vatandaş da haklı. Düşününüz sizin bir yeriniz var 20 yıl beklemişsiniz ve bir şey yapamıyorsunuz, belediye gelip park da yapmıyor. Orada normal şartlarda park olması gerekiyor ama bir şey yapmıyor ve alan atıl şekilde bekliyor. Bu şekilde pek çok hukuki gerekçe ile plan değişikliği başvurusu geldi.

Bu konuyla ilgili bir olarak biz dava açtık bu değişimlerde kamu yararı yoktur diyerek. Mahkeme de kararı iptal etti. Ancak bundan sonra bizim önümüze imar revizyon kararı geldi. 1/5.000 lik plan. Şehrin tamamını kapsayan bir plan bu. Bu planda neleri değiştirdiğiniz diye sorduğunuzda kaç nokta değiştirdiğiniz diye sorulduğundan bunun bir yanıtı verilmedi.

Bundan sonra baktık neler değiştirişmiş diye. Mesela daha önceden sağlık alanını özel sağlık alanı yapmışlardı bu sefer konuta, ticarete açmışlar. Daha önceden yaptıkları ne kadar sıkıntılı yer varsa onları değiştirmişler.

Vatandaş Bilinçli de Bilirkişi Bilinçli Değil

Şimdi 2 tane akaryakıt istasyonuna çevrilme olayı var. Belediye hizmet alanı akaryakıt istasyonu yapıldı. Orada bilirkişi dedi ki orada kamu yararı yok. Belediye hizmet alanı olursa herkes yararlanacak ancak akaryakıt istasyonundan belirli bir kesim yararlanacak. Burası hizmet alanı olarak kalmalı. Bakıyorsunuz aynı tarihlerde başka bir mahallede yeşil alan akaryakıt alanına çevrilmiş. Hatta bu park alanını değiştirdiğinizde emsal bir alan ayarlamanız gerekiyor bu kez de Pazar alınından park alanı ayırmışlar. Şimdi buna da olur diyen bir bilirkişi var. Bunu yapabilmek için yol kapatmışlar, yani yolun yerini değiştirmişler kavşak mesafesini uydurabilmek için.

Detayları videodan izleyebilirsiniz


BU ZARARI KİM KARŞILAYACAK “Mahkeme de olmaz dedi”

'

Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024