VALİ KADİR KOÇDEMİR, UNESCO VE GÜRLEYİK..! - Eskişehir Haberler

VALİ KADİR KOÇDEMİR, UNESCO VE GÜRLEYİK..!

Anasayfa / Yazarlar / Hüseyin GÜVEN

Adı; Gürleyik, defalarca gündeme getirdik. Sayın Valimiz Kadir Koçdemir’e “Makam-a arz-ı hal ettik” yazılar yazdık, bıkmadık, usanmadık bir daha yazalım dedik.

Kısaca bahsedelim;

 

Gürleyik, Gür kelimesinden türemiş. Ağacı, yeşili ve suyu bol manasında. Kaynağı gürleyerek akan çayından geliyor. Eşsiz bir doğası var. Hacı Halit ağa konağı, değirmeni, tarihi hamamı, tarihi mescidi, şelaleleri, Roma, Bizans tarihi eserleri ve öte yaka mevkiinde manastır bulunuyor. Bu bakımdan önemli bir değer. Ve bu yüzden defalarca gündeme getirilmeyi hak ediyor.

 

***

KARINCA BAŞKAN

Dünyanın neresine giderseniz gidin, eşsiz güzelliklere ve özelliklere sahip bir köyün Ekoturizme dahil edilmesi için mücadeleler verilir. Bu bazen köylülere, bazen siyasi ranta, bazense doğal şartlara. İşte tüm bu güzellikleri koruma ve yaşatma adınada beş yıl önce bir dernek kurulmuş. Adı “Gürleyik Köyü Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği” Başkanı Halit Gürsoy. Tabiri caizse karınca gibi çalışkan. Mücadele etmekten yılmayan bir başkan.

 

***

BEŞ YIL ÖNCE KURULAN BİR DERNEK

Gürleyik çayı üzerine yapılması planlanan Hidroelektirik Santral (HES) projesine karşı yılmadan mücadele etmiş bir dernek.. Sonucunda HES yapımını engellemiş ve istediğini almış bir dernek. Dernek Başkanı Halit Gürsoy her fırsatta “Sahip olduğumuz bu zenginliği bütün güzellikleri ile çocuklarımıza ve geleceğimize miras kalması için elimizden gelen her şeyi yapıyoru, yapmaya devam edeceğiz” diyor.  Ülkemizde, köyünün, doğasının, suyunun ve deresinin değerini bilen festivaller düzenleyen, nitelikli hedefleri olan, gelecek nesillere miras bırakma derdinde olan kaç kişi var? kaç dernek var dersiniz? Bu mücadeleye inanın şapka çıkarılır. İşte bu yüzden hak ediyor defalarca yazılmayı Gürleyik.

 

***

NEDİR EKOTURiZM?

İlk kez 1992 Rio Çevre zirvesi'nde sürdürülebilir bir dünya ve çevre için kriterler konan oldukça yeni bir kavram. Bu kriterler, turizme de uyarlanarak, çevreye zarar vermeden, ondan yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi ve tüm yerli halkların kültürlerini yoketmeden, onların turizm faaliyetlerinden yararlanmalarının sağlanması şeklinde özetlenebilir. Bunu dillendirebilmek vizyon gerektirir. İşte bu yüzden hak ediyor defalarca yazılmayı Gürleyik. İnanın, Gürleyik ismini bilmeyen, duymayan kalmadı. Gürleyik o kadar büyüdü ki adı Mihalıççık ve Eskişehir sınırlarını çoktan aştı.

 

***

LÜTFEN DİKKAT BUYURUN

Geçtiğimiz yıl Başkanlığını Prof. Dr. Metin Sözen’in yaptığı ve kısa adı ÇEKÜL olan “Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma” Vakfının iç anadolu bölgesinde Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik köyümüzü pilot bölge seçtiğini biliyormuydunuz?

Bu derneğin kurulduğundan bu yana her yıl temmuz ayında su festivalleri yaptığını biliyormuydunuz?

Ankaralı doğa geçginleri ve Anadolu doğa gurubunun (ADOG) 2007 den bu yana geleneksel olarak gürleyik su yürüyüşlerinin 9. sunu yaptığın biliyormuydunuz?

Geçtiğimiz günlerde ise Gürleyik’in UNESCO Dünya kültür mirasına aday olduğunu biliyormuydunuz?

Gürleyik köyünün fotoğraflarının 6 farklı yerde sergilendiğini biliyormuydunuz?

Üniversitelerde ve bağlı hocaların Gürleyik projelerinde çalışmalar yaptığını ve aylardır çalıştıklarını biliyormuydunuz? (İsimleri şu anda bende) ve inanın daha benzer pek çok etkinlik sayılabilir.

 

***

PEKİ NELER YAPILMALI?

Dernek’te konağın, hanın, hamamın ve değirmenlerin kamulaştırmasını talep ediyor. Bildiğimiz kadarıyla mevzuatları aşamıyor. Kamulaştırıldığı takdirde Çekül vakfı bölgeyi dahada mükemmel hale getirme sözünü veriyor. 93 varisli konak varisler bir araya gelemiyor. Tarihi konak her an göçebilir. Mülkiyet hakkı örneği araştırılabilir. İkizafer, obruk, gözeler arazisi örnek alınabilir. Böylelikle Gürleyik köyünü, Mihalıççık’ı ve doğrudan Eskişehir’i tüm dünyaya tanıtabiliriz

.

***

BAŞBAKAN DİYORKİ!

Beyaz ekmek yemeğin. İşte büyük fırsat. tarihi değirmenini2. Ünitesi faaliyete geçirildiğinde alın size taş değirmen unu. Şu anda elit kesim Gürleyik’ten ilaç niyetine un getirtiyorlar. İşte bu yüzden Sayın Valim gürleyik taş değirmen ununu ön plana çıkarmamız gerekiyor. 

 

***

KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİ BİR FIRSAT

Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu 1. toplantısında 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında Mihalıççık ismide sıkça telaffuz edilmiş. Sayın Valim başkentlik Gürleyik için bu bir fırsat olabilir. Daha önceki yazılarımızdada Eskişehir Valisi Sayın Kadir Koçdemir’den bu tanıtım için defalarca destek istemiştik. Şimdi tekrar arz-ı hal ediyoruz. Sayın valim bu sesi lütfen duyunuz. Gelin bir olalım, biz olalım adımızı dünyaya duyuralım. Lütfen uzatılan bu samimi eli boş çevirmeyiniz.

Ves’selam

huseyinguven1907@gmail.com

12.098 okunma

Yorum Yap

16 Mayıs 2020 Cumartesi
HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?
7 Mayıs 2020 Perşembe
ABİ CANDIR...
20 Nisan 2020 Pazartesi
Burası MALIÇ, SÜLELER...
19 Nisan 2020 Pazar
‘…ve AŞK’ (Yunusemre)
24 Mart 2020 Salı
MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!
9 Mart 2020 Pazartesi
8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...
26 Mayıs 2019 Pazar
SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…
30 Nisan 2019 Salı
BONZAİ İLLETİ...
1 Nisan 2019 Pazartesi
METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?
22 Şubat 2019 Cuma
TÜKETİRKEN TÜKENENLER...
20 Şubat 2019 Çarşamba
FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...
28 Ocak 2019 Pazartesi
CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…
20 Ocak 2019 Pazar
KARA OCAK / KARA YANVAR…
17 Eylül 2018 Pazartesi
BAKKAL DEFTERİ…
31 Ağustos 2018 Cuma
17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…
16 Ağustos 2018 Perşembe
ÇAY MI GAZOZ MU?
16 Ağustos 2018 Perşembe
YOLU NEDEN UZATTIK BABA?
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
7 Eylül 2017 Perşembe
TÜRKİYE’DE VEKİL OLMAK…
28 Ağustos 2017 Pazartesi
Zehra’nın Cahit’i...
23 Mayıs 2017 Salı
SEKEL TÜRKLERİ...
20 Mayıs 2017 Cumartesi
BİLGENİN SEVİYESİ...
13 Mayıs 2017 Cumartesi
HEPİMİZ ENGELLİYİZ, YA SİZ?
15 Nisan 2017 Cumartesi
NEDEN EVET? NEDEN HAYIR?
22 Ağustos 2014 Cuma
HER KAHVE AYNI TADI TAŞIMAZ…
20 Temmuz 2014 Pazar
GÜL BAHÇESİ...
22 Aralık 2013 Pazar
"eyvallah Allah’tandır..."
4 Aralık 2013 Çarşamba
ÜLKEMİZ İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM…
24 Eylül 2011 Cumartesi
Uyu MİHALIÇÇIK uyu da büyü.!
24 Ağustos 2011 Çarşamba
"NE BIÇAKMIŞ ARKADAŞ..!"
5 Şubat 2011 Cumartesi
"Hoş Bulduk GÜNDEM"
online ziyaretçi: 809
 
yukarı