Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
Eskişehir Haberleri - eskisehir.net.tr
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
1 kilo demir üretimi için 200 kilo cevher yerine 2 kilo AEEE
1 kilo demir üretimi için 200 kilo cevher yerine 2 kilo AEEE
25.09.2018 02:50:05  

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç: “Hurda İthalatına Harcadığımız Kaynakla Üç Tane Yerli Ve Milli Otomobil Fabrikası Kurabiliriz”

Bugüne kadar 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı geri dönüşüm zincirine kazandıran ELDAY, Türkiye’deki e-atık sorununa dikkat çekiyor. Türkiye’de yılda ortalama 500 bin ton e-atık çıktığını ve bu rakamın her yıl yüzde 10 arttığını belirten ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “2015 yılında toplam e-atık miktarımızın sadece yüzde 5’ini geri dönüşüm zincirine kazandırabildik. Oysa ithal ettiğimiz hammaddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurtdışına aktardığımız bu kaynaklarla üç tane yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz” diyor.

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi ELDAY, dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artan e-atık sorununa dikkat çekiyor. “Global E-Atık İzleme 2017” raporuna göre, dünya genelinde 2016'da televizyon, buzdolabı, cep telefonu ve diğer elektrikli ürünlerden oluşan e-atık miktarı 44,7 milyon tona ulaştı. 4.500 Eyfel Kulesi’nin toplam ağırlığıyla eşdeğer olan bu rakamın 2021 yılına kadar 52,2 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Aynı rapora göre, e-atıkların toplam değerinin 55 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

AEEE geri dönüşümünde lider ülke Lihtenştayn
Türkiye’de de durumun çok farklı olmadığını anlatan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “Ülkemizde yılda ortalama 500 bin ton e-atık çıkıyor ve bu rakam gelişen teknoloji ve değişen tüketici ihtiyaçları neticesinde her yıl yüzde 10 civarında artış gösteriyor. Ancak iş, bu e-atıkların geri dönüşümüne geldiğinde maalesef tüm Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre 28 bin ton e-atık geri dönüştürüldü. Bu rakam toplam atığın yaklaşık yüzde 5’ine denk geliyor. Oysa aynı yıl dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn yüzde 127,1 oranında AEEE geri dönüşümüyle tüm Avrupa Topluluğu (AB) ülkelerini geride bıraktı. AEEE geri dönüşümünde Lihtenştayn’ın ardından Bulgaristan yüzde 96.5 ile ikinci, Hırvatistan yüzde 58.3 ile üçüncü sırada yer aldı” diyor.

ELDAY olarak 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşüm zincirine kazandırmayı başardıklarının anlatan Yamaç, geri dönüşümde AB ülkelerini yakalayabilmek için gidilmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu söylüyor. Son 10 yılda hurda ithalatı için ortalama 6.5 milyar dolar harcandığının altını çizen Yamaç, bu rakamın yaklaşık olarak cari açığımızın yüzde 10’una denk geldiğini belirtiyor.

1 kilo demir üretimi için 200 kilo cevher yerine 2 kilo AEEE
Geri dönüşümün hem doğayı ve geleceğimizi hem de milli servetimizi korumak adına çok önemli olduğunu hatırlatan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Oysa ithal ettiğimiz hammaddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurtdışına aktardığımız bu kaynaklarla üç tane yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz. AEEE’ler geri dönüştürüldüğünde plastik, metal gibi kısımları fiziksel yollarla ayrılarak ikincil ham madde olarak piyasaya sürülüyor. Üretim girdisinde cevher ve fosil yakıtların kullanması yerine geri dönüştürülmüş hammaddelerin kullanılması, yeryüzü kaynaklarının korunmasında büyük rol oynuyor. 1 kilo demirin elde edilmesi için 200 kilo cevherin çıkarılması ihtiyaç duyulurken 2 kilo AEEE geri dönüşüm prosesinden elde edilen demir yeterli oluyor. Elektronik atıklarda bulunan değerli maddeler geri kazanıldığında enerji tasarrufu sağlanıyor, emisyon salınımı ve fosil yakıtların kullanımı da azalıyor.”

1 floreasanın içindeki cıva 30 bin litre suyu kirletiyor
Eski ürünlerin kullanımı enerji sarfiyatını arttırırken, atık halini almış elektrikli ve elektronik eşyaların (EEE) uygun şekilde geri dönüştürülmemesi kurşun, cıva, brom ve krom gibi zehirli materyallerin salınımı dolayısıyla insan sağlığına ve doğaya zarar verdiğini anlatan Yamaç, “Örneğin 1 floresanın içerisinde bulunan cıva 30 bin litre suyu kullanılamaz hale getiriyor. Bir çay kaşığının 70’te 1’i civa bile 80 bin m²’lik göldeki suyu kirletip yaşayan balıkların yenmesini engelliyor. 80 bin m² ise Topkapı Sarayı’nın kapladığı alana eşit” diyor.

Atıklar Orman Olsun kampanyası ile gecen yıl 150 ton AEEE geri kazanıldı
Tüketicilerin e-atıklarını kolayca geri dönüşüm zincirine dahil edebileceğini söyleyen Yamaç, şunları söylüyor: “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği gereği tüketicinin e-atıklarına ücret ödenmiyor. Tüketiciler, yeni ürün satın aldıklarında eskisini, ürünü getiren bayi/servise ücretsiz olarak teslim edebilir. Bunun yanı sıra elektrikli ve elektronik eşyalarını servis ve bayilerdeki toplama noktalarına ya da belediyelerin getirme merkezlerine bırakabilir. Ayrıca tüm vatandaşlarımız AEEE’lerini bize ileterek ELDAY olarak Lions Kulüpleri ile hayata geçirdiğimiz “Atıklar Orman Olsun” kampanyamıza da destek verebilir. Bunun için www.atiklarormanolsun.com adresinden bulundukları şehri seçerek veya çağrı merkezimiz ve iletişim formu aracılığı ile e-atık miktarını ve iletişim bilgilerini iletebilirler. E-atıkları atık taşıma araç ve personelleri ile bulundukları yerden teslim alınarak geri dönüşüm tesisine ulaşacak ve geri dönüştürülecektir. Bu kampanyayla geçen yıl 150 ton AEEE toplayarak bunlardan elde edilen gelirle 5 bin ağaç diktik.”

E-atıklar ders kitaplarına da girecek
E-atıkların çöp olmadığını bir kez daha hatırlatan Yamaç, bugüne kadar AEEE konusunda gerçekleştirdikleri farkındalık çalışmalarını ise şöyle anlatıyor: “Okullarda bilgilendirme toplantıları, eğiticilerin eğitimi seminerleri ve okul yarışmaları düzenledik. Son üç yılda 10 binden fazla toplama ekipmanı ve 50 binden fazla bilinçlendirme malzemesi dağıttık. Hazırladığımız ilk eğitim filmi olan “Sağlıklı Bir Gelecek İçin” animasyonunu 30 bin kişi izledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek AEEE konusunda bilinci arttırıcı içeriklerin ders kitaplarında yer alması için çalışmalarımıza başladık. Okullarda yapılan çalışmalarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliğine giderek hem bilinçlendirme hem de atık toplama faaliyetlerine başladık. Beş bakanlığın çeşitli birimlerini ziyaret ederek elektrikli ve elektronik atıklar konusunda bilgi verip işbirliği yaptık. Çöp Şenliği, Atıklar Orman Olsun, Çevre Şenlikleri ve Kulüp Kaynaştırma Şenlikleri gibi projeler STK’larla yaptığımız çalışmaların sadece birkaçı. Şu anda yeni eğitim filmimizin okullara dağıtımı sürüyor, kamu spotumuz ise yayında.”

ELDAY Hakkında:
Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği ELDAY, 2014 yılından bu yana kaynakların en iyi şekilde kullanımını sağlamak adına hizmet veriyor. AEEE’yi (Atık elektrikli ve elektronik eşya) sadece mali ve yasal bir yük olarak değil, üreticilerin sürdürülebilirlik simgesi olarak görerek geri dönüştürülmesini sağlayan ELDAY, geri dönüşümün belirlenmiş kalite standartlarında, çevre ve insan sağlığı gözetilerek güvenilir bir şekilde yapılmasını amaçlıyor. ELDAY ayrıca yönetmelikler çerçevesinde atık toplayıp geri dönüşü için sistemin kurulması, faaliyetlerin kontrolü, tüketicinin bilgilendirilmesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında irtibatın kurulmasını sağlar

Gönderen: haber
161 defa okundu 
Facebookta Paylaş
Yazdır

Bu habere yorumlar 
 
En Çok Okunanlar


Ekoloji Haberleri
1 kilo demir üretimi için 200 kilo cevher yerine 2 kilo AEEE

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç: “Hurda İthalatına Harcadığımız Kay...

ESKİŞEHİR SARICAKAYA LAÇİN BARAJINDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ

DSİ Eskişehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, v...

Sorkun Fidanlığında İnceleme

​Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel Afyonkarahisar Orman Fidanlık...

Geri Dönüşümden 10 Milyar TL Katkı Hedefleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verilerine göre 2017 yılında atık sektörün...

Orman Müdürlüğü Bütçesi Belirlendi

​Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılı bütçe tekli...

Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projelerine Finansal Destek

Bisiklet ve Yürüyüş Yolu, Çevre Dostu Sokak ve Gürültü Bariy...

Toprakta geriye döndürülemez değişiklikleri önlemeliyiz

Anız yakılması nedeniyle ülkemizde binlerce hektar ekilebilir alanın yok olduğunu belirten D...

Bakan Pakdemirli Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu

Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı ve Orman Genel ...

“BİTKİSEL ORMAN ATIKLARI ENERJİ VE GÜBREYE DÖNÜŞECEK”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Eskişehir Orman Fidanlığı ve yerleşkesindeki Biyoyakı...

Eti Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası Eskişehir’de!

2017 yılında İstanbul çapında yürütülen ve 500’den fazla bisikletin t...

Ağaçlarla Bir Sorunları Var! YOL ÇALIŞMASI AĞAÇLARI TOZ ETTİ!

Eskişehir’de bir çok noktada ağaçlarla ilgili yaşanan sıkıntılar sık sık kamu...

En iyi temizlik kirletmemektir

Çevre İçin Harekete Geç Projesi kapsamında bir araya gelen AK Parti Eskişehi...

Özel Yetenekli Öğrencilerden Doğaya Katkı

​TÜBİTAK 4004 projesi kapsamında “Özel Yetenekli Öğrenciler Karbon Aya...

GENEL MÜDÜRÜ AYDIN; DSİ OLARAK KUTSAL BİR GÖREV İFA EDİYORUZ

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün son derece önemli bir göre...

Geri Dönüşümde Örnek Proje

Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi çevrec...

 

 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Vakit Değiştirme Vakti!..
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Kur balon, rakamlar gerçek!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Mehti Saraç
  SÜPERBAHİS(BAHİS SİTESİ)CİDDİ ŞEKİLDE DOLANDIRIYOR
  Nevzat Laleli
  OMUZ OMUZA BİR ÖMÜR
  Özgür TIKIZ
  Ağustos Böceği ve Sigortası Atan Karınca MASALI
   


   

  online ziyaretçi: 894
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com