MİHALIÇÇIKTA RAMAZANLAR VE EHLİ SUFFA’DAKİ YER SOFRASI..! - Eskişehir Haberler

MİHALIÇÇIKTA RAMAZANLAR VE EHLİ SUFFA’DAKİ YER SOFRASI..!

Anasayfa / Yazarlar / Hüseyin GÜVEN

Hayır'lı Ramazanlar diye başladık. Kandiller ve Selam olsun "Kadir" kıymet bilene diye devam edip, en sonunda geldik mükafatı olan Bayrama.

***

Ramazan güzeldir. İlçelerde, köylerde daha da güzeldir. Yaşlısı genci, kadını erkeği, işçisi memuruyla iftara kadar bir koşuşturmadır gider. Fırınlardaki sıcak pide alma telaşı ve gelenekselleşen kuyruklar. İlçemizde içli pide yaygındır. Özellikle kıymalı ve peynirli olursa ne ala.

***

Ayrıca, Ramazanda iftar davetleri ailelerin ve komşuların birlik ve beraberliği adına güzel anlardır. Karşılıklı iftar davetleri yapılır. Mutlaka bir iki tabak fazla konur. Sırasıyla, İftar, teravih namazı. Sahura kadar açık olan kahvehaneler ve muhabbetler. Ramazan güzel aydır Ves’selam.

***

Bayram öncesi hangi eve misafir olsanız mutlaka tatlı bir telaş vardır. Bayramda ise ziyaretler olacak, küçükler bayram ziyaretlerini yaparken, hanenin yaşlıları bir yere gitmeyecekler, misafir bekleyecekler.

***

Çocukluğumuzu hatırlayalım, mutlaka öncelik verdiğimiz haneler vardı değil mi? Benim vardı. Rahmetli Cevat amcam ve oğlu Adem ağabey. Ve ömrü uzun olsun diğer oğlu Adil ağabey. Halamın eşi ve oğulları. Benim önceliğim onlardı. Para, şeker vb. hediyeler verirlerdi. Para öncelikliydi yani. Kapitalist düzen!!! Çocuklar unutmuyor. Eskiyi özlüyor. Ve giderek ziyaret eden değil, misafir bekleyen oluyoruz. Farkındayız değilmi?

***    

GELENEK HALİNE GELDİ: Mihalıççık ilçe mezarlığında Canlı Kur’an-ı Kerim okuma uygulaması. Belediye Başkanı Ümit Güven’in projelerinden biriydi. 2009 yılından bu yana aralıksız uygulanıyor. Bayram arifelerinde ikindi namazı sonrası İlçe Cami imam hatipleri tam kadro mezarlıkta. Başkan bizzat organize ediyor, önem veriyor ve iştirak ediyor. Kabir ziyaretinde bulunan Mihalıççık halkı akraba ve tanıdıklarının mezarları başında “amin” diyerek katkıda bulunuyorlar. Taraflı tarafsız bütün ilçe halkının takdir ettiği bir uygulama Mihalıççık’ta köklü gelenek olma yolunda ilerliyor. 

***

RAMAZAN KOLİSİ DAĞITIMI: Mihalıççık Belediye Başkanı Ümit Güven, Miyad Başkanı İsmail Can ve ilçe muhtarlarının belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi 20 aileye Ramazan kolileri dağıtıldı.

***

200 ÇİFT AYAKKABI DAĞITILACAK: Başkan Ümit Güven, İsmail Can, İlçe muhtarları ve Mihalıççıklı olan Üç kardeşler kunduranın sponsorluğunda 200 çifte yakın ayakkabı ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere hazırlanmış ve dağıtım başlamış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  

***

Yazmadan geçemeyeceğim. Ramazan ayı boyunca Tv’lerde sık sık rastladık. Ülke çapında devasa gövde gösterilerine şahit olduk. Şehrimizde de benzeri olayları gördük. Belki bazılarına icabet ettik. Birbirleri ile yarışan görkemli, şaşaalı iftar davetlerinden bahsediyorum. Ankarada bilmem kaç bin kişi ile guinnes rekorlar kitabına girmiş, efendim İstanbulda bu kadar katılım olmuş vb.

***   

Ama hiç birisi Hz. Muhammed (sav)’in Ehli Suffa’daki yer sofrasına benzemiyor. Ülkemizde iftarlar zenginlerin eğlencesine dönüşmüş durumda. Dünyada 1 milyar 2 yüz bin aç insan var. Lüks yerlerde bir ay boyunca bir fakir doyurmadan oruç açanlar da. Sağ elin verdiğini bütün sol ellerin gördüğü, fakir fukaralara fonların kurulduğu, gelir adaletsizliğinin olduğu, zengin fakir arasındaki uçurumun giderek arttığı güzel ülkem nereye gidiyorsun böyle?

***

Bu vesile ile, Türk-İslam Aleminin Ramazan Bayramını tebrik ediyor, birlik, dirlik ve beraberliğimizin, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum. “Ömrümüz ramazan ola ki, ölümümüz bayram ola”

 

Ves’selam.

Hüseyin Güven

Huseyinguven1907@gmail.com

13.357 okunma

Yorum Yap

6 Ocak 2020 Pazartesi
KUZEY VE GÜNEY…
24 Aralık 2019 Salı
ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...
26 Mayıs 2019 Pazar
SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…
30 Nisan 2019 Salı
BONZAİ İLLETİ...
22 Şubat 2019 Cuma
TÜKETİRKEN TÜKENENLER...
20 Şubat 2019 Çarşamba
FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...
28 Ocak 2019 Pazartesi
CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…
20 Ocak 2019 Pazar
KARA OCAK / KARA YANVAR…
20 Aralık 2018 Perşembe
AŞKIN LİSANINDA YÜZDÜ YUNUSLAR
17 Eylül 2018 Pazartesi
BAKKAL DEFTERİ…
31 Ağustos 2018 Cuma
17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…
16 Ağustos 2018 Perşembe
ÇAY MI GAZOZ MU?
16 Ağustos 2018 Perşembe
YOLU NEDEN UZATTIK BABA?
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
20 Kasım 2017 Pazartesi
…ve AŞK
7 Eylül 2017 Perşembe
TÜRKİYE’DE VEKİL OLMAK…
28 Ağustos 2017 Pazartesi
Zehra’nın Cahit’i...
23 Mayıs 2017 Salı
SEKEL TÜRKLERİ...
20 Mayıs 2017 Cumartesi
BİLGENİN SEVİYESİ...
29 Aralık 2016 Perşembe
‘MANAV’ DENİNCE...
29 Eylül 2016 Perşembe
Dört Kelebek ve Ateş...
30 Aralık 2015 Çarşamba
AZRAİL İLE YOLCULUK...
5 Aralık 2014 Cuma
O VAV HER ZAMAN YAZILMAZ!
11 Ekim 2014 Cumartesi
Onlar Bu Dilden Anlar !..
20 Temmuz 2014 Pazar
GÜL BAHÇESİ...
16 Şubat 2014 Pazar
UMUT HER ZAMAN VARDIR…
23 Şubat 2011 Çarşamba
"Ne hınzırlık varsa HASILI KELAM.!"
5 Şubat 2011 Cumartesi
"Hoş Bulduk GÜNDEM"
online ziyaretçi: 453
 
yukarı