34. MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ FESTİVALİNDE BAKIN NELER VAR!!! - Eskişehir Haberler

34. MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ FESTİVALİNDE BAKIN NELER VAR!!!

Anasayfa / Yazarlar / Hüseyin GÜVEN

Ben BİR sustum yıllar önce, kalemim konuşuyor yalnız.

Mihalıççık'ta kiraz üretimi giderek büyüyor. Üreticiler bu yılda ilçemizden binlerce ton kiraz ihraç edileceğe benziyor. İlçede hemen herkes, kiraz bahçesi kuruyor ve üretime geçiyor "Napolyon" cinsi kiraz On’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Özellikle AB Ülkeleri Mihalıççık kirazını ebadı, lezzeti ve turfanda yetişiyor olması nedeniyle beğeniyor ve büyük ilgi gösteriyor.

***

Ayrıca Mihalıççık kirazının, iri, kaliteli, homojen, kendine has renk ve tadı olan tozsuz, kirsiz ve kurtsuz olması dolayısıyla tercih ediliyor. kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkisi de cabası.

***

Kirazın, ilçe ekonomisine ciddi katkısı var bu gerçek. Lakin işin birde diğer buyotu var. Mihalıççık kirazının tanıtımı, reklamı. Bunlar olmadan bir yere kadar. Yıllardır Mihalıççıklılar, temmuz ayı içerisinde kalburcular günü adı altında buluşuyorlar. Son yıllarda ilaveten kiraz festivali adı altında düzenleniyor. Kirazın önüne Mihalıççık ilçesinin geliyor olması ilçe tanıtımına da ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

***

İşte tamda burada ilçe Belediyesi devreye giriyor. Kiraz tanıtımının şölen ve festival havasına bürünebilmesi için yıllardır çırpınıp duruyor. Özelikle son yıllardaki hazırlıklara bizzat şahidim. Başkan Ümit Güven bu yılki festivale ayrı bir önem veriyor.

***

Gelin, Başkan Ümit Güven’e kulak verelim. “Geleneksel Mihalıççıklılar günü ve Kiraz festivalinin 34. sünü düzenliyoruz. Hazırlıklarımız eksiksiz planlandığı gibi devam ediyor. Geçtiğimiz yıl rekor bir katılım vardı. Bu yıl daha fazlasını bekliyoruz. Programımız nitelikli ve çok yoğun. Birbirinden seçkin sanatçılar ve davetliler yer alacak. Ülkemizde ve yöremizde sevilen Ramazan Çelik ve ekibi inşallah aramızda olacak.

***

Kaval/Keman/oyun havası üstatları Ceyhun İnceöz, Caner Başar, Seçkin Saygı ve Mustafa Canbaz ve zeybekler de bizimle. Bir nevi Mihalıççık ile özdeşleşen kaval havası şöleni olacak. Ayrıca profesyonel folklor ekibi halk oyunlarını sergileyecekler. Bir kaç TV kanalı çekim yapacak. Profesyonel fotoğraf ekibimiz hazır..İkramlarımız, sürpriz konuklarımız ve hediyelerimiz var.

***

Ayrıca bu yıl 9. sunu tertiplediğimiz sünnet şöleni kapsamında geçtiğimiz hafta 27 çocuğumuzu sünnet ettirdik. Onlarda aileleri ile aramızda olacak, gönüllerince eğlenecekler” diyor Başkan Güven.

***    

Aslında daha pek çok yazılası hazırlık var. Festival için hazırlıklar aylar öncesi başlamış. Toplantı ve istişareler yapılmış. Davetiyeler dağıtımda. Bazılarına Başkan bizzat kendisi gidiyormuş. Tabi Kiraz ile birlikte.   

***

Hatırlayanlar bilir. 2010 ve 2011 yıllarında neredeyse tüm ülkede haber olmuştu Mihalıççık kirazı. Kiraz festivali tanıtımı kapsamında geçtiğimiz yıllara damgasını vurmuştu bir nevi! Medya “Başkan 5-10 ton KİRAZI BEDAVA DAĞITTI” diyordu. Dağıtım; Miyad, Alaaddin park, Hamamyolu, Adalar, OSB, Bozan, Beypazarı ilçelerinde özel paketler halinde halka bedava dağıtılmıştı.

***

Yöre halkı Kiraza doymuştu anlayacağınız. Tüm ülkede yazılı ve görsel medyada yer bulmuş, tabiri caizse yer yerinden oynamıştı.! Başkan Güven’in Mihalıççık Kirazını tanıtmak için imkanlarını zorlayarak, Ankara’ya, İstanbul’a ve diğer illere kasa kasa kiraz gönderdiğini, kendisinin bizzat götürüp tanıttığını biliyorum!

***

Tabi burada kiraz üreticilerinin hakkını verelim. Başta Alara a.ş olmak üzere neredeyse tüm üreticiler bu dağıtıma bir nevi sponsor olmuşlardı. Başkan Ümit Güven her gittiği yerdede buna değiniyor ayrıca. 

***

O gün menfaatsiz dostluklar buluşacak.. genci yaşlısı, şehirlisi köylüsü kısaca herkes orada olacak. Aslında ilçeye çok önceden gelen ciddi bir nüfus var. Bir ayağı dışarıda olan çoluk-çocuk, kız-erkek kiraz toplamak için günler öncesinden ilçeye akın etti. Yevmiye 30-60 TL aralığında. Hasat başlamış durumda. Haziran/Temmuz aylarında nüfus ve gelir enflasyonu var. Geçen yıl gelen kabzımallar ve misafirler nedeniyle Belediye misafirhanesinde bile yer yoktu. Bu sebeple Mihalıççık son turfanda kiraz üretimi açısından önemli bir yere sahip..

***

Kiraz Festivali İlçemiz tanıtımına büyük katkı yapıyor. Öncesi ve sonrasında oluşan İç ve dış turizm ile Mihalıççık’a daha fazla insan geliyor. Eskişehir’de 100 bine yakın Mihalıççıklı yaşıyor ve bir çoğu şu yada bu nedenden dolayı Mihalıççık’a uzunca bir süredir gelmiyor ve/veya gelemiyor. Bu gün hepimiz için birlik günü. İlçe dışında bulunan tüm Mihalıççıklıların geçmişleri ile geleceklerini buluşturmaları, kültür ve adetlerini aktarabilmeleri, bulundukları süreç içerisinde Mihalıççık ve doğa hasretini gidermeleri açısından, bu yıl ve her yıl mutlaka Mihalıççık’a davet ediyor ve gelmelerini bekliyorum. Ves’selam.   

huseyinguven1907@gmail.com

16.790 okunma

Yorum Yap

24 Mart 2020 Salı
MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!
9 Mart 2020 Pazartesi
8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...
26 Mayıs 2019 Pazar
SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…
30 Nisan 2019 Salı
BONZAİ İLLETİ...
1 Nisan 2019 Pazartesi
METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?
22 Şubat 2019 Cuma
TÜKETİRKEN TÜKENENLER...
20 Şubat 2019 Çarşamba
FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...
28 Ocak 2019 Pazartesi
CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…
20 Ocak 2019 Pazar
KARA OCAK / KARA YANVAR…
17 Eylül 2018 Pazartesi
BAKKAL DEFTERİ…
31 Ağustos 2018 Cuma
17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…
16 Ağustos 2018 Perşembe
ÇAY MI GAZOZ MU?
16 Ağustos 2018 Perşembe
YOLU NEDEN UZATTIK BABA?
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
7 Eylül 2017 Perşembe
TÜRKİYE’DE VEKİL OLMAK…
28 Ağustos 2017 Pazartesi
Zehra’nın Cahit’i...
23 Mayıs 2017 Salı
SEKEL TÜRKLERİ...
20 Mayıs 2017 Cumartesi
BİLGENİN SEVİYESİ...
13 Mayıs 2017 Cumartesi
HEPİMİZ ENGELLİYİZ, YA SİZ?
15 Nisan 2017 Cumartesi
NEDEN EVET? NEDEN HAYIR?
22 Ağustos 2014 Cuma
HER KAHVE AYNI TADI TAŞIMAZ…
20 Temmuz 2014 Pazar
GÜL BAHÇESİ...
22 Aralık 2013 Pazar
"eyvallah Allah’tandır..."
4 Aralık 2013 Çarşamba
ÜLKEMİZ İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM…
24 Eylül 2011 Cumartesi
Uyu MİHALIÇÇIK uyu da büyü.!
24 Ağustos 2011 Çarşamba
"NE BIÇAKMIŞ ARKADAŞ..!"
5 Şubat 2011 Cumartesi
"Hoş Bulduk GÜNDEM"
online ziyaretçi: 1729
 
yukarı