“Dünya Mihalıççık KİRAZI YİYOR.!” - Eskişehir Haberler

“Dünya Mihalıççık KİRAZI YİYOR.!”

Anasayfa / Yazarlar / Hüseyin GÜVEN

huseyinguven1907@hotmail.com

Hoştur bana senden gelen, Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Narın da hoş, nurun da hoş. Kahrın da hoş lütfunda hoş. Yunusemre.

 

Mihalıççık'ta kiraz üretimi giderek yayılıyor. Üreticiler bu yıl ilçemizden 4-5 bin ton kiraz ihraç edeceğe benziyor.

ilçede hemen herkes, kiraz bahçesi kuruyor ve üretime geçiyor "Napolyon" cinsi kiraz On’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor, özellikle “AB” Ülkeleri Mihalıççık kirazını ebadı, lezzeti ve turfanda yetişiyor olması nedeniyle beğeniyor ve büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca Mihalıççık kirazının, iri, kaliteli, homojen, kendine has renk ve tadı olan tozsuz, kirsiz ve kurtsuz olması dolayısıyla tercih ediliyor. kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkiside cabası…

***

 

33. Geleneksel Mihalıççık’lılar günü ve Kiraz festivali..! Hazırlıklar eksiksiz devam ediyor. O gün menfaatsiz dostluklar buluşacak.. genci yaşlısı, şehirlisi köylüsü kısaca herkes orada olacak. Aslında ilçeye çok önceden gelen ciddi bir nüfus var. Şöyle izah edeyim! Bir ayağı dışarıda olan çoluk-çocuk, kız-erkek kiraz toplamak için günler öncesinden ilçeye akın etti. Yevmiye 30 lira. Şu an kiraz hasadı başlamış durumda. Temmuz ayında nüfus ve gelir enflasyonu var. Geçen yıl gelen kabzımallar ve misafirler nedeniyle Belediye misafirhanesinde bile yer yoktu. Bu sebeple Mihalıççık son turfanda kiraz üretimi açısından önemli bir yere sahip..

***

 

Mihalıççık’ta ortalama yıllık kiraz üretimi yılda beş bin ton, hali hazırda soğuk hava deposu mevcut. üretiminin yüzde 80’i İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere ihraç ediliyor. “Üretim Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından destekleniyor. Bu durum rekoltenin yükselmesini sağlıyor.

***

 

İlginç bir kaç bilgi vereyim; 2010 Dünya Kupası maçlarının yapıldığı Güney Afrika’ya 50 tona yakın kiraz THY uçakları ile ihraç edildi, bu kirazlardan bir kısmı Mihalıççık’tan gitti.!

 

İngiliz Kraliyet Ailesi'de Mihalıççık Kirazı yiyor.!

Geçtiğimiz yıl Mihalıççık Kirazının tanıtımı için Mihalıççık Belediye Başkanı Ümit Güven tarafından Eskişehir, Ankara, Beypazarı ve Bozan’da 5 ila 6 ton kiraz bedava dağıtılmış! Eskişehir ve Ülke medyasında geniş yer bulmuştu, tanıtımın ne derece önemli olduğunu söylememize gerek yok! Tabiî ki başta Kiraz yetiştiriciliğinde öncü olan Alara Tarım (Erhan Bey) Bahadır Eren ve Mustafa Esenlik Bey’e ve daha ismini sayamadığım birçok girişimciye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

***

 

11 Temmuz gecesi 8. geleneksel sünnet şöleni yapıldı. Tam bir şölen havası vardı Mihalıççık Cumhuriyet Meydanında.. bizlerde davete icabet ettik. Birbirinden ünlü sanatçılar davetlileri coşturdu, konuşma imkanı bulduğumuz Başkan Güven Yarıkçı Kaplıcaları ve 17 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Kiraz festivalinin hazırlıkları üzerine uzun uzun sohbet etmiştik. "Önceliğim yarıkçı kaplıcaları, sonra kiraz festivali" demişti! bu cuma sezon açıldı.! yapılan çalışmaların yerinde görülmesi ve/veya değerlendirilmesi için Kaplıcalara ücretsiz halk tanıtım turu düzenlenmiş, darısı kiraz festivaline...

***

 

Kadri Gürsel’e katılıyorum: İktidar, eski Türkiye’nin bayrak dikmediği son kalesi olan "Üç Büyükler’i, en güçlüsüne taarruz ederek psikolojik bakımdan yıkıyor" Dokunulmazlığını kaldırıyor. İktidar kümesinden düşürüyor. Ve Fenerbahçe yönetimi, yıllarca hep destek aldığı iktidarın, bürokrasinin, yargının, medyanın, nasıl bir günde aleyhine döndüğünü, gazetelerin nasıl savcılıkla kol kola girip gizli olması gereken belgeleri ortaya serdiğini, yargısız infaz birimlerinin nasıl devreye girdiğini, sermayenin nasıl panik halinde köşeye çekildiğini hayretle gözlüyor.
***

 

“Şehadet” Diyarbakır'da çıkan çatışmada 13 şehidimiz, 7 yaralımız var. Şehid askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum..

"Berat, Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mete ile asya’ya, Yavuz ile avrupa’ya, Fatih ile dünya’ya Ayyıldız ile tarihe damga vuran Türk-İslam aleminin kandili mübarek olsun. Ves'selam.

 

16.369 okunma

Yorum Yap

6 Ocak 2020 Pazartesi
KUZEY VE GÜNEY…
24 Aralık 2019 Salı
ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...
26 Mayıs 2019 Pazar
SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…
30 Nisan 2019 Salı
BONZAİ İLLETİ...
22 Şubat 2019 Cuma
TÜKETİRKEN TÜKENENLER...
20 Şubat 2019 Çarşamba
FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...
28 Ocak 2019 Pazartesi
CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…
20 Ocak 2019 Pazar
KARA OCAK / KARA YANVAR…
20 Aralık 2018 Perşembe
AŞKIN LİSANINDA YÜZDÜ YUNUSLAR
17 Eylül 2018 Pazartesi
BAKKAL DEFTERİ…
31 Ağustos 2018 Cuma
17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…
16 Ağustos 2018 Perşembe
ÇAY MI GAZOZ MU?
16 Ağustos 2018 Perşembe
YOLU NEDEN UZATTIK BABA?
12 Ağustos 2018 Pazar
NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...
20 Kasım 2017 Pazartesi
…ve AŞK
7 Eylül 2017 Perşembe
TÜRKİYE’DE VEKİL OLMAK…
28 Ağustos 2017 Pazartesi
Zehra’nın Cahit’i...
23 Mayıs 2017 Salı
SEKEL TÜRKLERİ...
20 Mayıs 2017 Cumartesi
BİLGENİN SEVİYESİ...
29 Aralık 2016 Perşembe
‘MANAV’ DENİNCE...
29 Eylül 2016 Perşembe
Dört Kelebek ve Ateş...
30 Aralık 2015 Çarşamba
AZRAİL İLE YOLCULUK...
5 Aralık 2014 Cuma
O VAV HER ZAMAN YAZILMAZ!
11 Ekim 2014 Cumartesi
Onlar Bu Dilden Anlar !..
20 Temmuz 2014 Pazar
GÜL BAHÇESİ...
16 Şubat 2014 Pazar
UMUT HER ZAMAN VARDIR…
23 Şubat 2011 Çarşamba
"Ne hınzırlık varsa HASILI KELAM.!"
5 Şubat 2011 Cumartesi
"Hoş Bulduk GÜNDEM"
online ziyaretçi: 981
 
yukarı