“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan - Eskişehir Haberler

“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Bugün yaşanan üzücü olay sonrasında yaşananlar ve tepkiler Eskişehirlilerin artık “ben yaptım oldu, herşeyi ben bilirim” mantığına artık tahammülleri kalmadığını gösterdi.

Yaşanan olay son seçimi de “Ak Parti Karşılığı” konsepti üzerine kurarak kazanan Yılmaz Büyükerşen’e karşı duydukları tepkinin patlama noktası oldu. Vatandaşlar yaşayan kentin dinamiklerini hiçe sayarak, daha önceden yapılan ve Devlet Planlama Teşkilatından onay alınan projeyi değiştirerek faaliyete sokan ve kente yararından çok zararı dokunduğu görünen Tramvay Sistemine karşı resmen baş kaldırdı.

Yıllardır bizimde üstüne basa basa söylediğimiz bu gerçek aleni olarak ortaya çıkmış oldu. Zira tramvay sistemi uzmanlarınca ve yaşayan kentin gerçekleri göz önüne alınarak yapılmamıştı.  Zira yine yapılan uzatma çalışmalarında da Meclis tarafından onaylanan proje yani ulaşım güzergâhları adeta gizli bir el tarafından revize edildi. Gizli bir el tarafından diyorum çünkü bu değişiklik önce fısıltı gazetesinde, sonra yerel basında, sonra ise mecburen resmi ağızdan doğrulandı. Resmi açıklamada tabii bu gizli değişim “Hesap hatası yapmışız, dönüşe tramvay hattını sığdıramıyoruz” şeklinde yansıdı. Sonuç olarak ise tramvay yine vatandaşların tepkilerine kulak tıkanarak mahalle arasından sokaktan geçirildi. Kulak tıkamak bir yana tepki ve seslerini duyurmak için Büyükşehir Belediyesini arayan vatandaşlara telefonun ucundaki ses “VATANHAİNİ” yakıştırmasını bile yaptı. Aykırı seslere tahammülleri olmayanlar vatandaşlara beğenmiyorlarsa başka kente gitmelerini önerdi, hizmetlere karşı durduklarını telkin etti, en son da dozu artırarak bir de vatan haini yaftasını yapıştırdı.

İşte tüm bu gelişmeler yaşanırken ve bir yılı aşkın süredir bizim tahminimizce de YEREL SEÇİMLERİN ÖNE ALINMASI olasılığından dolayı alel acele başlayan tramvay uzatma çalışmaları vatandaşı canından bezdirdi. Hatta daha tramvayın çalışmasına gerek bile kalmadan bir sürü kazaya da neden oldu bu çalışmalar. Zira yine gerekli tedbirleri almaları gerekenler tedbirleri almamıştı, açılan çukurlar aylarca el değmeden nadide birer sanat eseri gibi bekletilmişti. Varsın vatandaş çile çeksin, varsın vatandaş sıkıntı yaşasın..

İşin en komik ve düşündürücü yanı ise bu uzatma çalışmalarında yine vatandaşın aktarma çilesine devam edecek olması gerçeği oldu. Zira edinilen bilgilere göre uzatma hatları yine aktarma için kullanılacaktı…

Madem aktarma olacaksa bu kadar eziyete, bu kadar parayı çarçur etmeye ne gerek vardı?

Tabii bu bilgi hala net değil.. Zira anı taşları atmak adına mahallelere gazetecilerle, reklamcılarla gelip boy gösteren işin başındaki isim bir kez gelip çalışmaları incelemedi, vatandaşı dinlemedi, vatandaşa gaz verip sıkın dişinizi diyemedi.

Evet şuan gerçekten bir patlama noktasına geldiğimizi görüyorum… Zira bugün ki bu üzücü kazaya şahit olup da aynı duyguları hissetmeyen yoktur..

Vatandaşın ilk kez böylesine Yılmaz Büyükerşen karşıtı olduğunu gördüm. Büyükerşen’in 12 yıllık icraatların nasılda vicdanları rahatsız ettiğini gördüm. Gezi parkı eylemlerine sade vatandaşın nasıl tepki duyduğunu, bu eylemlerde yakan yıkan, vatandaşın hayatını felç edenlere karşı nasıl bir öfke biriktirdiklerini de gördüm..

Diyeceksiniz şimdi bazı aymaz kafalılar, kesin ak partililer doldurmuştur orayı.. Bağıranlardan birinin “biz bir Tayipten çektik, birde bundan” diye bağırdığını da kulaklarımla duydum..

Büyükerşen istifa, gidip Ankaradan Melih Gökçekten öğrensin bu işi diyenlerden, ağaç için teneke çalanlar nereye diyene kadar ciddi bir öfte vardı. Anladım ki bugün Eskişehir için bir balonun patladığı ayyuka çıkmıştı. 12 yıllık bir ben yaptım oldu anlayışının geldiği nokta vatandaşa can olarak, kan olarak ödetilmişti. Bundan öncede nice böyle canlar yanmadı mı bu zihniyet yüzünden. Ben yaptım oldu, bunu kullanacaksınız diyenlerin bu baskıları yüzünden yıllardır bir çok Eskişehirli aktarma işkencesi çekmiyor mu, diğer illere nazaran faiş denilecek bir ulaşım bedeli ödemiyor mu?

Peki ya bu aktarma için kullanılacak uzatma hatları devreye girince ne olacak? Daha kaç can yanıp yürek dağlanacak?

Uzak demezseniz gidip bir Tilia Alışveriş merkezinin oraya gidin.. Kentini, kentinin insanını tanımayan, yaşamı adeta zorlaştırma derdinde olan anlayışı yakından hissederek bir kez de orada görün..

Çok açıklama yapmayacağım orasıyla ilgili gidip sadece bakın yapılan yola, vaktiniz varsa da yarım saat o dönel kavşağın orada bekleyip bakın.. Ben yaptımcılığın sonucunda yaratılan tehlikeli duruma..

Burası kampüs değil, burası  kimsenin babasının çiftliği hiç değil! Burada yaşayanlar BALMUMUNDAN değil, etten, kandan, candan bu kentin insanı. Yaşlısı, çocuğu…

Şu yaşananları görüp içi sızlayamayan.. O manzaraya şahit olup gözünden bir damla yaş akmayan zaten okumasın bu yazdıklarımı.. Bir ağaç için ayaklandığını söyleyip bin ağaçı yakanlar, baskılara karşıyız deyip insanların hayatlarına tecavüz edip, çocuğunu hastaneye yetiştirmeye çalışan babanın yoluna yatıp hak aradığını zanneden vicdansızlar..  

Bugün o manzarayı, o küçük bedenin üzerindeki tonlarca demir yığınını ve çaresizliği görmeyip yaşamayanlar..

Bugün ip koptu..

9.634 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 710
 
yukarı