Eski’den yine garip açıklamalar - Eskişehir Haberler

Eski’den yine garip açıklamalar

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Bu köşeyi biraz kendi ağlama duvarıma çevirdim gibi. Ancak biliyorum ki bu sorunları ve benzerlerini yaşayan tek kişi ben değilim…

Bundan önce yaşadığım sıkıntıları da şuan da yaşadığım sıkıntıyı aktardığım gibi sizlere bilgi vermek ve aynı durumları yaşamamanız adına fikir vermekten öte değildi. Ancak şuan dile getireceğim konu biraz da Eskişehirlilerin sağlığını da ilgilendiren bir konu diye düşünüyorum.

Ramazan ayının başladığı ağustos gününden bu yana yaşadığım ve ha bugün ha yarın geçer diye umduğum sorunumla ilgili nihayet bir adım atıp konunun muhataplarından yardım istedim. Ancak sorunum çözülmek yerine kafamı karıştıran açıklamalar yapmaktan öte gidilemedi şuana kadar.

Neyse durumu kısaca özetleyerek başlayayım anlatmaya. Evimizin sularında ciddi bir basınç sorunu yaşıyoruz ağustos ayı başından bu yana. Ki ilk gün sular gitti hatta akıllı kartımızda suyumuz bitti sandık. Oysa durum öyle değildi bir alt katta parmak kadar da olsa su aktığını görünce durumun  yıllar önce yaşadığımız basınç yetersizliğinden kaynaklandığını anladık. O zaman durum çok kısa zamanda düzelmiş ve sorunumuz kalmamıştı. Ancak bu kez hiç de öyle olmadı. Sorun ağustosun 12 sine gelmemize rağmen hala devam etmekteydi.

Önce konuyu Eski nin resmi sitesinden sikayet maili olarak gönderdim. Ancak birkaç gün geçmesine rağmen dönen olmayınca durumu arıza olarak telefonla bildirdik. Buraya kadar herşey normal gelişti. Bir ekip yönlendirildi ve ekip gelip kontrollerini yaptı. Su sayacını söktüler. Ancak somut bir yanıt alamadık. Bir çok çağrı merkezinin durumu kurtarmak ve anı toparlamak adına yaptığı açıklamalara benzer bir açıklama yaparak ekip evimizi terk etti. Dediğine göre suyun tazikleri normaldi, kombimiz arızalıydı ve bundan dolayı kombi devreye girmiyordu. Oysa ki kendisine de ısrarla bunun zaman zaman meydana gelen bir sıkıntı olduğunu yoğun saatlerde çeşmeden suyun az geldiğini anlattık. Ancak derdimizi anlatmayı başaramadık.

Sonra tekrar arıza telefonu arandı. Durum tekrar izah edildi. Bu kez yeni bir ekip gönderdiler. Bu ekip daha ciddiydi diğerine göre. Bu yanımızdaki daha yüksek bir binanın son katında su basıncını kontrol etti. Yan binanın en üst katında 5 bar su basıncı vardı. Oysa bizim evimizde yaptığı kontrolde su basıncının 1 bar olduğu ortaya çıktı.

Ne yapacağız dediğimizde binamızın yeni olduğunu ve yeni binalarda plastik boru kullanıldığını ve bu boruların pislikleri tuttuğunu ve tıkanmaya neden olabildiğini söyledi. Ne dedi!... Gelen pisliklerin boruda birikmesi sonucu tıkandığını söyledi. HANGİ PİSLİKLER, NEREDEN GELİYORLAR? ŞEBEKEDEN GELEN PİSLİKLER.. Aman Allah’ım açıklamaya bakın ESKİ yetkilisi ESKİ şebekesinden pislikler geldiğini söylüyor.  Eee.. ne olacak şimdi.? Ne olacak, durumu inceleyecekler. Eğer durum buysa ESKİ bir şey yapmıyor. ABONE başının çaresine bakmak zorunda imiş..  Ne yani deli dumrul misali ESKİ hem temiz diye şebekeden evlere pislik içeren su pompalıyacak, hem de sorumlu abone olup bunu temizlemekte abonenin görevi olacak.. AMAN ALLAHIM NASIL BİR AÇIKLAMA BU BÖYLE..

Yani ESKİ evimize nasıl su gönderiyor böyle.. Ve nasıl bir açıklama bu böyle.. Suçlu ve sorumlu abone…

Deli dumrul gibi kuralıda koymuşlar böyle.. Hem görevlerini yapmayacaklar, hem de sorumluğu üzerlerinden atacaklar. Neresi burası ya. Teksas mı, dingonun ahırı mı? Hem hatayı yap, hem kuralı koy.. Nasıl bir anlayış ve küstahlık bu böyle..

Bu adamlar Eskişehirlilere Akıllı Sayaçları da bu mantıkla satmadılar mı? Sayacı almazsan suyu pahalıya kullanırsın diye! Aynı kafa yetkisi selayeti ve görevi olmadığı halde bir zamanlar Büyükşehir İmar Ltd sanıp kendini Anfi Tiyatro yapmaya kalkmadı su havzasına..

Şimdi durumun iki tarafı da kötü. Birincisi ESKİ’nin arıza tespit için gönderdiği yetkilisi şebeke suyunda pislikler olduğunu söylüyor, ikinci açıklamasında böyle bir tıkanıklık varsa sorumlu abonedir , abone başının çaresine bakacaktır diyor.

ESKİ’nin başındaki Garip beyde suyun temiz olduğunu kanıtlamak için gazetecilerin önünde çeşmeye bardağı dayayıp kana kana bol bol su içiyor.. Hani bir zamanlar Çernobil kazasının sonunda çayda radyasyon yok diye kanıtlamak için gazetecilerin önünde çay içen bakan gibi..

Şimdi işin hangi tarafına üzülelim, çeşmemize gelen suyun içinden pislikler geliyor olduğuna mı, bu pisliklerin sorumlusu bizmişiz ona mı?

Zaten bu kentte işin içinde su olunca nevri dönüp kanunları yönetmelikleri görmeyenlerin sayısı o kadar fazla değil mi? Hem de kelli felle adamlar bunlar. Hatırlarsınız yukarda da bahsettiğim Sarısungur olayını. Belediyenin kendi yönetmelikleri ve çevre ve su havazaları ile ilgili yönetmelikleri çiğneyerek anfi tiyatro yapmaya kalkmamışlar mıydı oraya. Sonra yasal olmadığı için o inşaat yarım kalmamışmışdı, yine bu inşaatı yapanın bu işlerle alakası olmayan ESKİ olduğunu.. Daha sonra ortaya çıkan Sarısungur manzaralı villa arazilerinin köylülerin elinden nasıl oyunlarla alındığını.. Keskin göleti yanına kaçak villaların yine aynı kanunlar çiğnenerek yapıldığını. Kendine emanet edilen ağaçlandırılması istenen borabey göletinin yanına yine aynı şekilde kaçak binalar yapanları..

Nedir bu allah aşkına. İşin içine su girince kanunlar, yönetmelikler rafamı kalkıyor. Kanun ve yönetmelikleri kafanıza göre kendi bildiğinize yapma hakkı size nasıl veriliyor.

Nedir bu korku kenti yaratma merakı..?

Şuan ESKİ nin sitesinden bilgi edinme hakkımı kullanmak için tekrar durumu anlatır bir maille bilgi istedim. Bakalım ne yanıt verecekler. Kendi elemanlarının dediği gibi ESKİ borularından evimize, pisliklerin de taşındığını belgeleyecekler mi yada yine Garip bey basın önünde çeşmeden su için pozlar mı verecek?

Hep birlikte göreceğiz..

 

18.852 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 1393
 
yukarı