Geri Dönüşüm Kutuları Mikrop Saçıyor - Eskişehir Haberler

Geri Dönüşüm Kutuları Mikrop Saçıyor

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Bundan birkaç ay önce yerel gazetelerin dikkat çektiği bilboard kirliliğinden sonra kolları sıvayan belediyeler bilboard sayılarını önemli ölçüde azalttılar. Ancak bu kez geri dönüşüm kutuları bilboardların yerlerinde boy göstermeye başladılar. Büyükşehir Belediyesi tarafından yerleştirilen bu kutularda reklam tabelaları gibi kullanıma açıldı.

Geçen sürede içleri bir türlü boşaltılmayan kutular ağızlarına kadar çöple doldu. Ancak her hangi bir şekilde kimse boşaltmaya gelmedi. Şehrin bir çok yerinde bu kutulara rastlamak mümkün ve hepsinde durum aynı. Hepsi ağızlarına kadar dolu ve kimse bunları boşaltmayı düşünmüyor. Durum böyle olunca da bu uygulamada geri dönüşüm işinin bir maske olarak kullandığı düşüncesini akıllara getiriyor.

Özellikle geçtiğimiz gün bir yerel gazetenin manşetinden duyurduğu haberde Tepebaşı belediyesinin bilboardlardan temizlediği yerlere Büyükşehir belediyesi tarafından tekrar bilboard yerleştirilmeye başlandığı konusunda esnaf ve vatandaşlar tepki gösteriyorlar.

Bu konudaki ilk tepkilerden sonra açıklama yaparak Bilborad keşmekeşini temizleyeceğim diye söz veren Büyükşehir Belediye Başkanı  söylediklerini adeta unutmuş gibi bilboardları yeniden yerleştirmeye başladı.

Bilboardların ilk kaldırıldığı sırada da bu geri dönüşüm kutuları bilboard açığını kapatmak istenircesine bir çok yere yerleştirildi.  Uzun süredir geri dönüşüm kutusunda kentimizde sadece Odunpazarı Belediyesi çalışırken, bilboardların kaldırılmasından sonra Tepebaşı ve Büyükşehir belediyelerini n geri dönüşüme önem vermeye başlaması kamuoyunda olumlu yanıt bulurken, geri dönüşüm kutularının adeta birer mikrop yuvasına dönüşmesi de aslında geri dönüşüm adı altında yeri bilboardların Eskişehir sokaklarına yerleştirdiği gerçeği adeta ortaya çıkardı.

Halk sağlığının hiçi sayılarak ve dikkate alınmadan yapılan şuana kadar ki bir çok uygulamada olduğu gibi bu geri dönüşüm kutalarında da göz ardı edilmesi ve ağzına kadar dolu olan bu kutuların bir türlü boşaltılmaması tepkilere neden oluyor ve yetkilelerin gerçekten geri dönüsüm adına ne zaman bir hizmet üretmeye başlayacakları merak ediliyor.

Bundan öncede yine halk sağlığını hiçe sayarak yapılan yönetmelik ve çevre kanunları gibi bir çok yetki ve sınır aşılarak yapılan işleri düşündüğümüz de adeta taşlar yerine oturuyor denebilir.

- Kamuoyuna yansıyan bu olaylardan en ciddi olanı Vahşi Çöplük olarak nitelendirilen Şehir Çöplüğü. Geçen süre içinde nedense buralara kalıcı bir çözüm üretilmiş değil hala.

- Diğer bir konu yine ileride kentin  kullanma suyu ihtiyacını karşılama amacı ile yapıldığı iddia edilen Sarısungur Göleti yanına yapılmaya çalışan Anfi Tiyatro.. Burada da hatırlanacağı üzere o dönemin meclis üyesi Prof.Dr.Nazmi Oruç’un  ısrarlı takipleri sonunda çevre kanunları ve ilgili belediye yönetmelikleri çiğnenerek yapılmak istenen inşaat durdurulmuştu.  Bu anfi tiyatro inşaatı hatırlanacağı gibi yine yetkisi ve böyle bir yükümlülüğü bulunmayan ESKİ ye yaptırılmaktaydı. Ki ESKİ’nin kentin bir çok alt yapısı ile ilgili çalışmalarda eksikliklerinin olmasına karşın yetkisi dışında bir iş yapıyor olması da kara mizah örneği denebilir.

- Yine aynı ESKİ’nin DSİ tarafından yapılan açıklamada bir çok suluma kanalına DSİ yönetmeliklerini çiğneyerek ve izin almadan bağlantılar yapmıştır. Bu bağlantılar DSİ’inin açıklamasında “Bu güne kadar olan uygulamalarda ESKİ Genel Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğümüzden hiçbir izin almadan ve danışmadan, Şehir içinden geçen Sol ve Sağ Ana Sulama Kanallarına, birçok yağmursuyu bağlantısı yapmıştır. Yapılan bağlantılar yağmurlu zamanlarda sulama kanallarının kapasitelerini zorlamakta, kanalların taşmasına sebebiyet vermektedir.” Bu şekilde ifade edilmiştir.

- En son konu ise yapay plaj olarak adlandırılan çalışma. Bunda da yine gerekli yönetmelik ve kanunlar çiğnenerek, yine vatandaşın sağlığı düşünülmeden bir çalışma yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma bu sene sil baştan tekrar ilgili yönetmelik ve hijyen koşullarına göre yeniden yapılmaya başlanmıştır.

Vatandaşın sağlığı konusunu nedense hep ikinci planda görenler, bilboard olarak kullandıkları bu geri dönüşüm kutularının periyodik olarak boşaltmadıkları için vahsi çöplüğün bir benzerini kent içinde yaratmak üzere olduklarının farkında değiller gibi görünüyor.

Biz burada diğer değindiğimiz konulardan ziyade bu geri dönüşüm kutularının belirli zamanlarda boşaltılması konusunun, bu kutular üzerindeki reklamların değistirilmesi kadar neden hassas davranılmadığını merak ediyor ve yetkilileri insan sağlığına daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Yukarıda da altını çizdiğim gibi bu yazının amacı kesinlikle diğer konuları tartışmak değildir.. Ancak yazımızı kaleme alırken bu kadar örneğin olduğuna da dikkat çekmeden edemedik.

Amacımız bu kent içindeki birer mikrop yuvasına dönüştürülmüş olan Geri Dönüşüm Kutularının içlerinin boşaltılması konusunun hatırlatılması.. Zira uzun süredir bosaltırlarmı diye baktığım bu kutuları şuana kadar gelip de kimse boşaltmadı. Konuştuğum vatandaşlarımızda burum dan şikayetçi..

Açıkçası şuanki görünen tabloda bu işte geri dönüşüm adı altında sadece yeni bilboardlar yerleştirildiğini kanıtlar nitelikte. Birde kaldırılan bilboardların yerlerine daha fazlasının tekrar büyüksehir belediyesinci dikildiğini de düşünürsek  tablodan başka nasıl bir anlam çıkartılabilir ki!

Çünkü, geçen sürede bu geri dönüşüm kutularının üzerinde yayınlanan reklamlar değişiyor ancak ağzına kadar olan bu kutular bir türlü boşaltılmıyor..  Hayır belediye bu isi yapamıyacaksa, reklamları değiştirenlerden rica etsinler.. Sonuçta reklam alanı olarak kullanılan alan kamu alanı ve şuan kirletilen de aynı şekilde kamu alanı..

12.072 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 1061
 
yukarı