The Other - Eskişehir Haberler

The Other

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Seçim arifesinde olduğumuz şu günlerde özellikle konuşulanları ve dile getirilenleri görünce ilk aklıma gelen şey “The Other” kavramı oldu… Yani diğerleri…  İnsanlar nedense kendileri dışında kalanları direk olarak diğerleri olarak nitelendirmekte ve kendilerini bir şekilde onların üstünde gören söylemlerle düşüncelerini ifade etme çabası göstermekteler.

Seçim öncesi ve seçim sonrası kendi düşüncesindeki insanları küçümseyen bir  yaklaşım içine girebilmekteler. Kendileri gibi düşünmeyenleri diğeri olarak nitelendiren bu kişiler her nasılsa kendilerini diğerlerinden üstün görmekte ve diğerlerini saflık, cahillik ve hatta daha ileri giderek aptallıkla bile suçlayan söylemlerle kendilerinin üstünlüğünü sözel anlamda ifade etme çabasındalar. Ki bunun örneğini bir dönem NTV programında yer alan sarışın bir mankende “Benim oyum dağdaki çobanla, nasıl eşit olur” diyerek dile getirmeye bile çekinmemişti.

Oysa demokratik toplumlarda ve bizim rejimimizde yönetilen hiçbir ülkede bir vatandaşın diğerinin üzerinde bir üstünlük iddia edebilmesi gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Her türlü süreçte tüm vatandaşlar eşittir. Eşit haklar, eşit görevlere sahiptirler.

Elbette hayatta herkesin bir duruşu ve durduğu noktadan gördüğü bir dünyası vardır. Durduğu nokta neresi ise de hayatı öyle algılayıp yorumlaması da normal olandır. Ancak siz, sizinle aynı görüşe inanmayan insanları baskı ile kendiniz gibi düşünmeye zorlama hakkına sahip değilsinizdir. Hele hele söylem anlamında sizin gibi düşünmeyenleri cehaletle, saflıkla ya da kendini satmakla da itham edemezsiniz… Bu düpedüz söylem bazında da olsa bu insanlar üstünde baskı kurma çabasının tipik bir göstergesidir.

Bunu kısaca örneklemek gerekirse, kendi kültürüne sahip olan, gelenek ve göreneklerini korumaya mevcut ihtiyaç hiyerarşisinde belli bir doyuma ulaşma şansı bulamayan bireylerden sosyal ve kültürel aktiviteler anlamında daha üst düzey bir durumda olan biriyle aynı beklentileri hedeflemesini bekleyemezsiniz!

Kaldı ki insanların beceri, kabiliyet, zeka gibi bireysel özellikleri farklı olabildiği gibi hobi, kültürel aktivite ve zevk aldığı konularda da farklılıkları olduğu bir gerçektir. Bir birey kitap okumayı tercih ederken, diğer bir birey bahçeyle uğraşmayı ya da bir diğeri futboldan aynı hazzı almayı seviyor olabilir. Tüm bunları yargılama ve insanları buna göre nitelendirmede elbette ki kimsenin haddine değildir.

Mesela birileri için hiç bir şey ifade etmeyen futbol bir çokları için çok fazlasını ifade edebilmektedir. Ya da şuan ki demografik yapımızda daha az bir kesimin ilgilendiği opera gibi bizlerle çok kültürel anlamda da ilgisi olmayan bir sanat dalından hoşlanıyorsa diğerlerinin de hoşlanmama gibi bir özgürlüğü söz konusudur…

Yani sizler operayı çağdaşlık simgesi olarak görürken diğerleri kültürel bir faaliyetten çok ekonomik ve bilimsel bir çalışmanın çağdaşlık düzeyini ifade ettiğini de düşünebilirler.

Tüm bu durumlarda sizlerin sizin gibi düşünmeyenleri küçük görme gibi bir lüksünüz olabilir mi… Özellikle de hakaret düzeyinde bunu ifade etme gibi bir ayrıcalığınız… Yani toplumumuzu düzenleyen ahlaki kuralların yanında yazılı olan kurallarda yani hukuk kurallarımızda her hangi bir vatandaşımıza böyle bir üstünlük verilmiştir de kimsenin haberi mi yoktur?

Diğer insanlarında sizler gibi bir birey olduğunu ve hayata sizin baktığınız yerden bakmadıkları için farklı düşünüyor olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin. Sizlerin kendinizi, oylarınızı satmayacağı gibi emin olun kimsede kendini ve düşüncelerini satmak gibi bir niyeti yoktur…  Sizinle aynı düşünceleri benimsemiyorlar ve sizinle aynı doğrultu da oy kullanmayacaklarsa bu o insanların cahil ya da saf olduğunu da göstermez. Gösterdiği şey çok açıktır. Hayata baktığı nokta!

Mesela size bir örnek daha vereyim. Vişne evleri gibi güzel bir yerde oturan ve kentin her türlü olumsuzluklarından birebir uzak duran birinin çok uç noktada oturan ve her gün işine gitmek için bata çıka çamurlardan, birikmiş sularla dolmuş sokaklardan geçen birini anlamasını bekleyebilir misiniz? Evinde sıcacık ısıtıcısı yanan ve soğuk denen kavramla sadece dışarı çıktığı süre içinde muhatap olan birinin soğuk bir evde uyuma gibi bir gerçeği hiç aklına getirebileceğine inanıyor musunuz?

Atasözünde derler ya “Tok açın halinden anlamaz” diye… İşte bunun gibi bir çok kişi bir başkasının yaşadıklarını anlayamaz kolay kolay.

Nasrettin hoca bir gün damda (çatıda) tamirat yaparken kayar ve düşer aşağıya. Etraftakiler koşuştururlar “Aman derler hocaya bir doktor!” Hoca ise yerden zorla doğrulur. “Bana doktor değil, damdan düşen birini bulun. Beni ancak o anlar!”

Onun için lütfen insanları ve düşünce anlamındaki değerlendirmelerini değerlendirken biraz daha empati kurmaya çalışın. İnsanları olmadık şeylerle küçümseyip, aşağılayarak onların fikirlerini değiştirebileceğiniz gibi bir safsataya da kanmayın…

Elbette şu bir gerçektir. İnsan kendisi ne ise hayatı ve diğer insanları da öyle algılayacak ve yorumlayacaktır. Varoluş felsefesinde de şöyle söylenir “Diğer bir insanın varlığı ancak benim varlığımı kanıtlar. Onun bakışlarında kendi bakışlarımı, gözlerimde kendi gözlerimi bulurum” Yani ben kim olduğumu başkalarına baktığım zaman ifade edebilirim, başkalarını nasıl tasvir ediyorsam aslında bende tıpatıp oyumdur denmektedir…

Özellikle haberlerdeki yorum yazanların karşılıklı olarak birbirlerine itham ettikleri bu konular sonucunda belki birilerinin az da olsa dikkati çekebilirim diye bunları yazıyorum. Belki birbirimize biraz daha ılımlı bakmayı öğrenebiliriz! Demokratik bir süreç içine girdiğimiz bu günlerde demokratik anlamda gerçekleşmesi gereken bu seçimi böyle daha güzel yaşayarak çok yine sonuçlarından sonrada aynı süreci devam ettirebiliriz.

"The Other" denen şeyin sizin dışınızdakiler olmadığını da kabul etmeniz gerekiyor. Siz Other olarak tanımladığınız insanları tanımlarken kendinizden yola çıkıyorsunuz. Bunu asla unutmayın. Other üzerine yüklediğiniz bir çok sıfat aslında sizin sahip olduğunuz sıfatlar...

Sadece biraz empati. Herkes kendisi ve hayattaki bulunduğu nokta neyse hayatı öyle algılacaktır ve ona göre hareket edecektir. Sizde olduğunuz noktadan bakarken farklı noklar olduğunu asla göz ardı etmeyin.

Sonuçta herkesin hedefinde en azından söylemde vaat ettikleri konular aynıdır. Bahsettiğimiz kişilerde tıpkı bizler gibi bu vatanın evladı, bu devletin vatandaşıdır. Bizlerin birbirinden başka gidecekleri kapısı, yaslanacak bir omzu bir başkası asla olmayacaktır...

Güzel bir seçim süreci yaşanmasını ve sandıklardan çıkan sonuçların hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum...

 

10.889 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 1179
 
yukarı