Yerel Medyanın Anketle İmtihanı! - Eskişehir Haberler

Yerel Medyanın Anketle İmtihanı!

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Geçtiğimiz haftalarda gündemimiz Eskişehir Valiliğinin aldığı karar nedeniyle zaten izin de alınmamış olan Anadolufest denilen etkinliğin iptal edilmesiydi. Bir yandan halkın büyük bölümü pandemi öncesi 2019 da aynı alanda yapılan benzer festival adındaki etkinlikte yaşananları hatırladığından dolayı kararı olumlu bulurken bir bölüm azgın azınlıkta Yaşam Biçimine Müdahale, Sanata Yasak maskesi altında kararı eleştirirken kararda imzası olan Türkiye’nin de takdirini kazanmış tecrübeli ve kapıları herkese açık toplumun her kesimine yakın olan Eskişehir Valisi Sayın Erol Ayyıldız’ı hedefe almışlardı.

Öyle akla ziyan haberlerle vali Ayyıldız’ı yıpratmaya çabasına giriştiler ki, aynı ellerlin ulusal kanadında olan kirli işbirlikçileri neler yazacaklarını şaşırdılar. Hatta öyle bir yere gitti ki, terör bağlantısı olduğu ifade edilen organizasyondaki isimlerden birisini aslında Ak Parti üyesi olduğunu bile yazdılar.

İşin özeti festival adında gerçekleştirilecek yaş sınırlaması da olmadan bilet satışının yapıldığı izin alınmayan organizasyonla ilgili olarak bilet satışları yapılıp organizasyona günler kala gelip alkol de satmak istediklerinde verilen yanıt hoşlarına gitmedi bazı kesimlerin. Zira konserlere ve diğer etkinliklere izin verilebileceği ancak alkol satışının kuralları olduğu ve bu kurallara uyulmadığından dolayı izin verilemeyeceği ifade edilmişti.

Tabii bu gelişmelerin ardından akla ziyan, yerel basında ve ulusal basında haberler okuduk. Hatta bir köşe yazarı abimiz bırakın içsinler, bırakın çadırlarda sevişsinler diye yazmaktan haya bile duymadı. En son bu konunun tartışıldığı Fox tv ekranlarında bir konuşmacı, ben çocuğumu göndermem böyle bir etkinliğe itirafında bile bulunurken, o da bırakın yapılsın demekten de geri duramadı.

Oysa bir zamanlar İzmir Valisi iken çekilen bir kare ile tüm Türkiye’nin tanıdığı o fotoğraf karesini çeken ve kamuoyuyla da paylaşan Eskişehirli CHP İzmir Milletvekili Atilla Serter tarafından paylaşın fotoğraf karesi nedeniyle herkesin takdir ettiği Eskişehir Valisi Sayın Erol Ayyıldız, Eskişehir’de gerçekleştirdikleri ile bugüne kadar hep takdirle kendisinden bahsedilmiş, halka kapıları sonuna kadar açık, herkesin derdiyle dertlenen, kendisi her kesime eşit mesafede bulunan bir isim olarak düne kadar hep takdirle bahsedilen bir isimken bu karar sonrasında, bir den başta bazı medya tarafından YASAKÇI VALİ diye lanse edilmeye çalışıldı. Hatta hızını alamayan şehrimiz yerel basının en eski ve köklü isimlerinden olan Sakarya Gazetesi Vali Ayyıldız’ın kamuoyundan da gizlemediği Ramazan ayındaki bir iftar programı davetindeki görüntüleri kullanarak Tarikatçı Vali diye  manşet atarak büyük bir habercilik başarısına imza attığını düşündü. Oysa dediğim gibi bu ziyaret ile ilgili fotoğraflar ve ziyaretin kendisi ile ilgili bilgiler daha o ziyaretin yapıldığı gün sosyal medya üzerinden paylaşılmıştı. Sanki gizli olarak yapılmış bir organizasyon ve gizlice fotolarını da elde etmişcesine yapılam bu ısmarla haberle yetinmeyen Sakarya Gazetesi birde kendi takipçilerinin de bu Festival adındaki bu organizasyonun iptali konusunda kendileriyle aynı düşünçeyi paylaşır diye düşünerek internet sitesinde Vali Haklımı diye bir anket yaptı. Ankette katılanların yüzde 84 gibi büyük bir çoğunluğu valinin kararının doğru olduğu şeklinde yanıt verince anketten ne gibi bir çıkarım yapmayı planlıyorsa Sakarya Gazetesinin planları bozulmuş oldu ve anket kısa sürede internet sitesinden yayından kaldırıldı.

Yani anket ile imtihanlarını başarısızlıkla tamamlamış oldular. Oysa anketten çıkan sonucu da sayfalarında yine manşetten Eskişehirli Valinin İptal Kararını doğru buldu diye yayınlamış olsalardı. Tarafsız bir medya olduklarını da belki tescilleme fırsatları olacaktı. Ancak onlar anketi yayından kaldırarak tam da tersini adeta kanıtlamış oldular.

Belediye meclisinde de gündeme gelen bu konu hakkında Ak Partili meclis üyeleri kimsenin, sanata, kültür etkinlerine karşı olmadığını hatta daha kontrollü olması ve resmi bir yanı da bulunması için bu gibi organizasyonları belediyenin yapması gerektiğini ifade etmişlerdi.

Hatırlarsanız Büyükerşen yönetimi öncesinde Eskişehirimizin kurtuluş yıl dönümünde belediye tarafından stadyumda ücretsiz halk konseri verilir ve tüm Eskişehirliler de bu konsere katılırlardı. Gerçekten coşkulu geçerdi o günler. Ancak kültür sanat konusunda büyük bütçeler ayıran, hatta şehir dışında Eskişehirlilerin bütçeleri ile finanse edilen tiyatro, opera gibi etkinleri Eskişehir dışında da çeşitli etkinliklere gönderirken, bu gibi tüm Eskişehirlileri kucaklayan etkinlikleri çok nadir gerçekleştirmekte.

Oysa Eskişehirlilerin hepsine her kesime hitap edebilen etkinlikleri de bu etkinlik takvimleri içine yerleştirmek çok da zor olmasa gerek. Sanat ve kültür ağırlıklı festivalleri gerçekleştirmek, gençlerin bir arada olması için organizasyonlar yapmak için illa şehir dışından birilerinin gelmesi ya da etkinliklerin festival adında olabilmesi için alkol satışının böylesine kontrolsüz şekilde yapılmasının şart olmadığını anlamış olmak gerek.

Zira etkinliğin iptal edilmesine karşı, çizgiyi aşarca yayınlar yapan bir gazetenin takipçileri bile bu konudaki hassasiyetlerini ankette verdikleri yanıtla göstermiş oldular. Bir zamanlar Odunpazarı Belediyesinin bazı alanlarda alkol satışını serbest bırakma girişimine kendi seçmenleri bile karşı çıkmışlardı.  Anket sonucu da göstermiştir ki vatandaşların aslında bu festival adı altında daha önce yaşananlardan rahatsızlar, rahatsız oldular ve kararı destekliyorlar.

Kaldı ki iddia edildiği gibi sanata, festivale, müziğe karşı çıkılmadığı da bu süreç içinde Üniversite kampüslerinde düzenlenen festivaller ile, kent konseyinin düzenlediği şenlik ile, belediyelerin bazı organizasyonlarının da yapılması ile aleni olarak ortaya konmuştur.

Zira önceki dönemden hafızalara yer eden, gerekli tüm düzenlemelerin ve temel ihtiyaçların dahi karşılansı için gerekli tedbirlerin alınmadığı organizasyonun, yaşı 18 den küçük olan ve bırakın alkolü yasal olarak sigara bile alamayan çocuklara alkol satışının yapıldığının, çadırlarda konaklandığının, ardından bırakılan çöp yığınlarının hatırlattıkları şuan hem de izin dahi alınmasına gerek duyulmayan bu organizasyonun iptali için yeterli nedenler değil midir?

İddia edildiği gibi kimsenin yaşam biçimine müdahale edilmişliği ve diğer iftira niteliğinde kanıt olmayan mesnetsiz haberlerin gerçekle örtüşmediği ortadadır. Emri vaki olarak gerekli tüm düzenlemeleri tedbirleri almamış olarak bir organizyon gerçekleştirmeye çalışmak, konuyu başka yerlere çekerek buna kılıf bulmaya çalışmak boşa çabadır.

Bu festivale denilen organizasyonla ilgili olarak destek mesajları yayınlayan yerel yönetimlerin başındaki yöneticilerimizi bu kadar çok festival yapmak istekler varsa ellerini taşın altına koyarak bu organizasyonu onların terdip etmesini bekliyoruz.

Şehrimiz için maalesef diyeceğimiz ancak komşu illerimiz Afyon ve Kütahya için olumlu olarak nitelendireceğimiz Frig vadisinde düzenledikleri bazıları da uluslar arası organizasyonlar olan festivalleri şehrimiz belediyelerinden de bekliyoruz. Özellikle üniversiteleriyle taşıdığı genç potansiyeline hitap eden ve geleneksel olarak her yıl da düzenlenebilecek sanat kültür ve ticaret odaklı organizasyonlar ve festivaller düzenlemek için ne bekliyorsunuz. Birkaç çeyrek asır daha mı geçmeli?

586 okunma

Yorum Yap

22 Haziran 2022 Çarşamba
Eskişehir Basının Festival Sarmalı
31 Mayıs 2022 Salı
Yoga Bahane, Algı Şahane
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 407
 
yukarı