Eskişehir’li Fikrinin Sorulmasına Alışkın Değil ki!.. - Eskişehir Haberler

Eskişehir’li Fikrinin Sorulmasına Alışkın Değil ki!..

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Kentimizle ilgili öyle çok önemli konularda fikrimizi soran olmadı ki.. Nedir ihtiyacınız,  size uygun olan sizce hangisidir daha iyi olan diyen oldu mu yıllardır.. Bize dediler ki YAPTIK OLDU.. Sordular mı size sokağınızın adını bile değiştirirken. Sordular mı sizleri yıllarca aktarmaya mahkum edeceğiz ne dersiniz bu duruma diye.. Sordular mı bir kez Korsan Gemisi getiriyoruz buraya sizce uygun mudur, YOKSA Bandırma Vapurunu mu istersiniz, yoksa bir Yavuz fırkateyni mi getirelim diye..

 

Hayır elbette sormadılar.. Sormadılar yaptılar.. Yaptık oldu kabulleneceksiniz dediler.. Kabullendik.. Tıpkı tıpış tıpış oy vereceksiniz dedikleri gibiydi yaptıklarının tümü.. Bizi tıpış tıpış uyuttular. Yıllarca yıllar önce teslim aldıkları alana hapsettiler bizleri. Ne yeni bir imar alanı açtılar, ne  yeni bir mahalle kazandırdılar bizlere. Bir isim uydurdular uydurdukları yaya kenti masalları ile ot tıkadılar canım kentin merkezine. Hepimizi bu eski yıllar öncesinden kalan beton yığını anlayışına hapsettiler.

 

Sordular mı sanıyorsunuz Yunuskentin tam ortasından rayları döşerken tam da kapılan önüne. Ya da sizleri mahkum ederken balık istifi taşınmaya, bir kez fikrinize başvurdular mı? Dünyada pek çok büyük örnekleri varken razı mısınız bu modele diye..

 

Kısaca aslında neyi sordular şu zamana kadar? Uzun uzadıya anlatmayalım hepsini.. Sordukları  ve sizlerden fikir alarak yaptıkları tek bir iş söyleyin. Yılda 2 milyon lira para harcayarak bastıkları bülteni basıp basmayalım mı diye bir soru duydunuz mu? Sokakları paralı park alanını dönüştürsek mi acaba diyen bir fısıltı çalındı mı kulağınıza..

 

Elbette hayır.. Hatta bırakın sizlere sormayı. Konuların uzmanlarını konuşturmadılar, meslek odalarını, mimarlarını,mühendisleri.. Kimseyi konuşturmadılar bile.. Hatta konuşanlara öyle şeyler ettiler ki, diğerleri konuşmaya cesaret bile edemez hale geldi.

 

Sormadılar ve sizde sorgulayamadınız bile. Sokağınızdaki sorunu bile anlatmaya çekinir hale geldiniz. Sorunlarınızı anlatmak için aracılara muhtaç kaldınız. BIRAKIN SİZE SORMAYI sorununuzu bile anlatamadınız..  Muhataplarına ulaşmaya kalktığınızda aradaki perdeler demir birer kapı oldu, sıkıntınız olduğunuzu anlayan NAİF olması gereken sözler birer tokmak oldu.. BEĞENMİYORSAN BAŞKA ŞEHİRDE YAŞA demeye kadar bile götürdüler siz sorununuzu anlatmak cürreti gösterdinizde. NANKÖRSÜNÜZ dediler.. Onları bırakın dokunmayı sesinizi duyurmak bile büyük bir risk almaktı. Alamadınız konuşamadınız..

 

Takii bu durum ne zaman değişti farkındamısınız? Bu durum bir tane yeni stad yapılmaya  başlanmasıyla değişti.. Önce sessiz sedasız planlar yaptılar, eski stadyum alanını istedikleri gibi şekillendirmek beklentisindeydiler.. Sonra evdeki hesaba uymadı çarşıdaki hesap.. Bir den bir hareketlenme oldu. Arka bahçe edindikleri yerlerdeki çarkları oynatıverdiler.. bir den yıllardır sesini çıkarmaya korkan herkes konuşma özgürlüğünden bahsetmeye başladı. Burasıyla ilgili bizim sözlerimiz de DİNLENMELİ oldu durum.. Ama bir kez daha önceden tek bir konuda ses çıkarma cesareti bile bulamıyorlardı. Bu kez aynı baskı onları konuşmaya itiyordu. Bu kez susmak tehlikeli hale gelmişti..

Evet o gün bugündür tek konuşulabilen KONU BU.. eski stadyum ve yeni stadyum..

 

Onun dışındaki konulara yine DOKUNABİLENE AŞK OLSUN.. Hadi sıkıyorsa sorgula bakalım.. Efendim siz yıllar önce lastik tekerleklileri bitirmek için başlatmadınız mı bu işi? Şimdi nedir bu otobüs alma sevdası.. Hani ek seferler gelince bitecekti sorunlar. Hani bunlara vagon ekleyecektiniz. Hani hani hani.. Hadi konuşun konuşabiliyorsanız..

 

Konuşamazsınız.. Sokakların üst yapısını soramazsınız,  alt yapıyı ifade edemezsiniz. İmar  çarpıklıklarına, trafik ulaşım otopark sorununa dokunamazsınız.. Zira size bunca zamanda kazandırılan 6 yer kafidir. Kafi değilse SİZ NANKÖRSÜNÜZDÜR..BAŞKA BİR İLE TAŞINMANIZ GEREKİR.. gider de, gider bu baskılar..

 

Evet yine konuşulan tek konu var. Konuşulabilen. O da stadyum.. Önceden eskisiydi konuşulabilen şimdiler de yenisi. Bu kez sıkıntı ADI NE OLACAK..

 

İyide avcuma ne döktünte ben de senin kine şimdi TÜKÜREYİM  derlerse ne diyeceksin. Tek kuruş katkın yok, iş kolaylaştırma namıma bir çaban yok..

 

Ancak adı şu olsun.. Evet konuşabileceğin bir yer buldun KONUŞ BAKALIM.. bunun dışıdakileri konuşmak malum YASAK..

 

Bir anket düzenledik.. Bununla ilgili herkes fikrini anlatabilsin diye.. Ama dedim ya başka konularda düzenlemek sıkıntı.. Anında aba altında sopalar huzurda.. 

 

O bakımdan gelin siz yine fikriyatınızı buradan yürütün. Stadın adı şu olsun, bu olmasın.. Hatta o milletin ensesinde boza pişirenlerin takdiğini de kullanın. Korsan gemisi bizimle ne alaka diye ses çıkaramadınız ya ARENA nın bizimle ne alakası var diye sorun. Yunus heykeli bile kırılıp atılmışken kenara gıkınız çıkamadı ya varın burada her türlü hinliğin hesabını sorun.. Konuşun arkadaşlar.. Bu iş de bittimi FİKRİNİZİ soracakları başka hiç bir şey kalmayacak yine..

 

Yine onlar kendilerince karar verip size dayatacaklar.. BEN YAPTIM OLDU OLACAK YİNE Adı..  Iraka demokrasi getirenler gibi size daha ne güzellikler getirecekler.. Siz yine  sorgulayamayacak ve hataları bile ifade edemeyeceksiniz.. Onlar görmezden gelse onları MİTLEŞTİREN köleleri ensenize konduracaklar tokmağı.. NANKÖR.. Beğenmiyorsan Başka Şehirde yaşa…

 

Ne diyelim Şu STAD İŞİ BİTENE KADAR FİKİR YÜRÜTME ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ KULLANMAYA DEVAM EDİN.. Tehlikesiz, yerilmeden, kovulma tehditlerine maruz kalmadan.. KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YAŞAYIN..

 

Doğacak güneşe şunun  şurasında ne kaldı ki diye avunun sonrasında..

Naçizane önerim.. Konuşun.. Başka fırsat vermeyecekler çünkü.. Yıllardır hangi konuda fikir beyan ettirdiler size hayatınızla sokağınızla caddelerinizle ulaşımınızla ilgili.. Fırsatını bulmuşken dinleyenler de varken Stadyum için fikir yürüterek bari biraz konuşma özgürlüğünün ve dikkate alınabileceğinizin tadını  çıkarın..

 

28.314 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 2114
 
yukarı