Ahmet Ataç coşmuş bir kere! - Eskişehir Haberler

Ahmet Ataç coşmuş bir kere!

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, pek göstermese bile oldukça hırslıdır. Hırs, iyi kullanıldığı zaman faydalı bir şeydir. Hele hele siyasetin içinde bulunan bir insansanız hırslı olmak durumundasınız ya da zaten hırslısınız demektir. Ancak hırsınızı iyi kullanamazsanız, hiç olmadık zamanlarda olmadık işlere imza atabilir ve kendi hırsınızın altında kalıp ezilebilirsiniz.

Ahmet Ataç, DSP’nin terör örgütü başı Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye teslim edilmesi sonrasında yakaladığı rüzgârla 1999’da Tepebaşı Belediye Başkanı seçilmişti. Ama 2004’te AK Parti adayı Tacettin Sarıoğlu karşısında mağlup olmaktan kurtulamadı. Ancak, bu yenilgi onu hırslandırdı; bir dahaki seçime kadar Tepebaşı bölgesindeki evleri, kahvehaneleri neredeyse tek tek gezdi. 2009’da, AK Parti’ye karşı seçimi kazanmayı başardı. O tarihten bu yana da Tepebaşı Belediye Başkanı. Bir kez daha mağlup olmamak için halkın gönlünü hoş edecek her ne varsa onu yapıyor sadece. Tepebaşı Belediyesi, bu nedenle, Eskişehir’in en büyük tur operatörlerinden biri haline geldi!
Ataç’ın 2019 yerel seçimlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak gibi bir arzusu var. Öyle sıradan bir arzu değil bu. Yılmaz Büyükerşen, 2019’da aday olmayacağını açıkladı; Ahmet Ataç için bu büyük bir fırsattı. “Büyükerşen’in aday olduğu yerde aday olmam” gibi sözler etse de artık bu konuda geri dönülmez bir yola girdi Ataç!
Ahmet Ataç, Tepebaşı bölgesindeki birçok sıkıntıyı görmüyor, onun yerine vatandaşı Çanakkale’ye, Konya’ya, İstanbul’a gezmeye götürüyor. Bu da yetmedi; geçtiğimiz yıllarda iftar sofralarını, AK Partili belediyelerin yıllardan beri yaptığı gibi sokaklara taşıdı; dev iftar sofraları kurdu!

ATAÇ, 2019 SEÇİM ÇALIŞMASINA BELEDİYE İMKÂNLARI İLE BAŞLADI!
Büyükşehir Belediye Kanunu’nda gerçekleştirilen son değişiklikle Eskişehir sınırları içindeki her seçmen Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de oy kullanmaya başladı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçim böyle bir seçimdi.
Ahmet Ataç, Tepebaşı bölgesinde bulunan vatandaşların gönlünü gezilerle ve iftar sofraları ile fethettiğini hesap ediyor olmalı ki şimdi gözünü Tepebaşı Belediyesi’nin sorumluluk alanında olmayan yerlere dikmiş.

Han ve Mahmudiye’de Tepebaşı Belediyesi’nin iftar sofraları kurduğu dün gazetelere yansıdı. Diyebilirsiniz ki “Han ve Mahmudiye’de CHP’li belediye başkanları var, birlikte organize etmişlerdir!” Hayır, öyle değil. Önceki akşam da Seyitgazi Belediyesi’nin görev alanı içinde bulunan Kırka’da, Doğançayır’da ve Seyitgazi’de gösterişli iftar sofraları kurdurmuş. Sadece bununla da yetinmemiş, CHP Seyitgazi Gençlik Kolları’nın sosyal medya sayfasında paylaştığı fotoğraflara bakacak olursanız, Seyitgazi’de temizlik de yapmış Tepebaşı Belediyesi’nin araçları!
Yanlış anlaşılmasın; Ahmet Ataç, her nerede isterse iftar çadırı kurabilir. Vatandaşlarımıza iftar verebilir. Bunda bir mahsur yok.

Ancak Ahmet Ataç, 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçilmek için başlattığı bu etkinlikleri Tepebaşı Belediyesi’nin Tepebaşı bölgesinde bulunan vatandaşlara daha iyi hizmet götürmek için ayrılmış olan bütçesini kullanarak yapamaz!
Ahmet Ataç’ın bu faaliyetleri açıkça 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı çalışmasıdır. Başında bulunduğu belediyenin görev ve sorumluluk sahası bellidir. Ataç’ın bu sahanın dışına çıkması, hizmet aşkından falan değil; öyle olsa önce Tepebaşı’nın sokaklarının ne halde olduğunu bir görür ve altyapısını yapar hizmet götürmekle görevli olduğu alanlara!
Han’da, Mahmudiye’de ya da Seyitgazi’de Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonları Büyükşehir Belediyesi yapmış olsa, söylenecek bir söz yok. Çünkü tüm bu bölgeler, oradaki ilçe belediyeleri yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumluluk alanları. İlçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde bu tür organizasyonlar rahatlıkla yapılabilir.

KENDİ CEBİNDEN YA DA PARTİSİNİN KASASINDAN HARCAMASI ETİK OLUR!
Ahmet Ataç, başında bulunduğu belediyenin görev ve sorumluluk sahası dışında gerçekleştirdiği organizasyon ve çalışmalar için bütçeyi belediyenin kasasından karşılayamaz. 2019 hedefleri için çalışıyor ve belediyesinin görev ve sorumluluk sahası dışında yaptıkları harcamaları kendi cebinden ya da partisinin kasasından ödemesi, olması gereken ve siyaseten şık olandır!

Ataç, başında bulunduğu belediyenin görev ve sorumluluk alanı dışındaki yerlere hizmet götüreceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Madem derdi hizmet; öyleyse dış ilçelerde ve onların köylerinde bir takım altyapı sorunları oluyor, bunları gidersin. Ancak biz, Ataç’a ilk önce başında bulunduğu belediyenin görev ve sorumluluk sahasında yapması gerekenleri yerine getirmesini öneriyoruz.

Tepebaşı bölgesinde bulunan hemen her aileden bir kişiyi şehir dışına geziye götürmüş olmanın verdiği rahatlıkla bölgesinin sorunlarını görmezden gelirse Ahmet Ataç kaybeder. Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olur!
Bir süreden beri halk otobüsleri ile Ahmet Ataç’ın sorumluluk alanındaki cadde ve sokaklarda seyahat etmek durumunda kaldık. Emin olun, sokakları köstebek tarlası gibi. Otobüsle hoplayarak, zıplayarak seyahat etmek zorunda kalıyor insanlar. Araçları olanlara da yazık; Ataç ve ekibi, gözlerini 2019 hırsı bürüdüğü için kendi bölgelerinin ne kadar kötü bir durumda olduğunu fark edemiyor olabilirler. Ancak “Nasıl olsa bölge halkından oy alıyoruz, bölgemizde bunları yapmaya gerek yok; gezilere ve yemeklere dış ilçelerde devam!” anlayışı yüzünden tüm hayallerine veda etmek zorunda kalabilir!

Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın’ın yerinde olsak, gelir Tepebaşı bölgesinin perişan durumdaki yollarını, kaldırımlarını yapardık. “Ataç yapamadı ama Hasan Kalın yapıyor!” diye arkamızdan övgüler dizilirdi!
Ama doğru; Seyitgazi Belediyesi’nin bütçesi buna yetmez. En azından gelir Tepebaşı bölgesinde iftar çadırları açardık. “Vay be!” dedirtirdik insanlara “Adam gelmiş ta buralarda iftar veriyor. Ataç’ın yapamadığını yapıyor, helal olsun!”
Seyitgazi Belediyesi hele böyle bir şey yapmaya kalksın! Eskişehir yerel medyası demediğini bırakmaz. Ancak Ataç, her istediği şekilde belediye imkân ve kaynaklarını istediği yerde kullanabilir; buna da kimse ses çıkarmaz!

 

Sezai Şen
2eylül Gazetesi 

8.012 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 277
 
yukarı