Esogü yeni bir doğuma gebe - Eskişehir Haberler

Esogü yeni bir doğuma gebe

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi ve rektör adayı olan Prof. Dr. Hasan Tosun hocamı 20 yıla yakın süredir tanıyorum desem yalan olmaz.

Tosun, ESOGÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Başkanlığı ile Rektörlük Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini sürdürdü.

Kendisiyle gerek Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü döneminde gerekse daha sonra 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri ile TV programları ve gazete için haberler yapmıştım.

Prof. Dr. Hasan Tosun 18 yıldır görev yaptığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne rektör adayı oldu. Ağustos ayında yapılacak olan seçimlerden sonra YÖK tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilecek ilk üç isim içerisinde yer alıp atanırsa aynı fakültenin öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Gönen’den sonra ikinci öğretim üyesi olarak rektörlük koltuğa oturacak.

Hasan Hocam, üç gün önce mail göndererek kendisinin yazmış olduğu “Devlet Üniversiteleri: Performans Değerlendirme Finansman Modeli ve Yeniden Yapılanma isimli kitabının” tanıtımı için düzenleyeceği basın toplantısına davet etmişti. Dün Anemon Otel’de düzenlenen basın toplantısına katıldım.

Prof. Dr. Hasan Tosun, kitabını; “Gelişmiş dünyanın üniversiteleri ile Türkiye üniversitelerini nasıl yarıştırırız” sorusuna yanıt aramak amacı ile hazırlandığını ifade ederek; “Kaynakların nasıl kullanılması gerektiğini” de bu kitabında ayrıntılı olarak anlatmış.

ESOGÜ VE ANADOLU ARASINDAKİ FARK
Prof. Dr. Hasan Tosun’un kitabını incelediğimde Türkiye’deki tüm üniversitelere devletin ayırdığı kaynakları ele almış. ESOGÜ ve Anadolu Üniversitelerine devletten gelen kaynakları araştırdım. Devlet, Anadolu Üniversitesi’ne, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne göre daha fazla kaynak aktarımı yaptığını gördüm. 

Son 4 yılda devlet tarafından Anadolu Üniversitesine öğrenci başı 7 bin lira aktarılırken, Anadolu Üniversitesi’ne ise aktarılan rakam 12 bin lira. Öğrenci başına değerlendirme yapıldığında ESOGÜ 25’inci sırada yer alırken Anadolu üniversitesi ise daha üst sıralarda.

“ESOGÜ ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLMALI’
ESOGÜ’nün mutlak suretle araştırma üniversitesi hüviyetine kavuşturulması gereğine vurgu yapan Prof. Dr. Tosun,“Ziraat Fakültesi dekanlığım döneminde bütçe kaynakları olmadan çalışmalarımızla dışarıdan 5,5 milyon liralık işi üniversitemize aktarmıştık. Gelirimizi arttırmayı çok önemsiyoruz, üniversitemiz içinde bütçe kaynakları dışında iş yaptırma oranı çok düşük, örneğin Kayseri Üniversitesi’nde İnönü Üniversitesi’nde çok önemli işadamları öğretim binaları yaptırdı. Üniversitemizin temel ihtiyaçlarından biri de budur; toplumla işbirliği yapmak ve toplumun desteğini alabilmektir” dedi.

“ESOGÜ İLE İLİGİLİ FARKLI PROJELERİMİZ VAR”
Prof. Dr. Hasan Tosun’a rektör adaylığı konusunda da soru yönelttik:
Cevap: “ESOGÜ yeni bir doğuma gebe, 3 ay sonra bir rektörlük seçimimiz olacak, bu çerçevede rektör adaylığımı açıkladım, konuyla ilgili ciddi çalışmalarım var, ESOGÜ ile ilgili özgün ve farklı projelerimiz var, bunlarla üniversite kaynaklarını daha etkili kullanarak üniversiteyi daha iyi noktalara taşımayı amaçlıyoruz. Değerlerimizden biri üniversitenin öğrenci odaklı olması, üniversiteyi yalnızca eğitim ve öğretim alanı olarak görmüyoruz, bunun farklı fonksiyonları olmalıdır. Bilim alnındaki tüm uygulamaların takipçisiyiz. Üniversitemizin özellikle bilimsel ve proje bazında yapacağı çalışmaların çok daha üst seviyelerde olması gerektiğini düşünüyorum.”

PROF. DR. HASAN TOSUN’UN ÖNERİLERİ
Prof. Dr. Hasan Tosun’un 373 sayfalık kalınca kitabının sonuç ve öneriler bölümünü okuduğumda şu öneriler daha çok dikkatimi çekti.
*Üniversiteler kendi performansını ölçmelidir.
*Üniversitelerde personel giderleri makul bir seviyeye çekilmelidir.
*Devlet desteği tüm üniversitelere yaygınlaştırılmalıdır.
*Üniversitelerin öğretim üyesine ihtiyacı vardır.
*Bilim insanı yetiştirme programları her üniversitede açılmamalıdır.
*Üniversitelerin öğretin alanları düzenlenmelidir.
*Mesleki teknik eğitim güçlendirilmelidir.
*İkinci öğretim kaldırılmamalıdır.
*Üniversiteye aktarılan ödenekler öğrenci başına destek olarak yapılmalıdır.
*Üniversitelere katma bütçeden sağlanan ödenek kaldırılmalıdır.
*Üniversiteler idari özerkliğe sahip olmalıdır.
*Üniversiteler yeni bir sevk-idare sistemi ile yönetilmelidir.
*üniversitelerin performansları sürekli kontrol edilmelidir.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin rektör adayları projelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladılar. Mevcut rektör Prof. Dr. Hasan Gönen’in de ikinci dönem için aday olacağını tahmin ediyorum.   Ancak kendisi bugüne kadar henüz ‘adayım’ diye bir açıklama yapmadı.
Sessiz kalması ‘ikinci dönem için de kendisini garanti mi görüyor?’ şeklinde yorumlanıyor. Sanıyorum ilerleyen günlerde Prof. Dr. Hasan Gönen’de aday olduğunu kamuoyu ile paylaşacaktır.
Sadi Seda
Anadolu Gazetesi 

8.252 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 522
 
yukarı