Yolsuzluk iddiaları Kılıçdaroğlu ve Eskişehir - Eskişehir Haberler

Yolsuzluk iddiaları Kılıçdaroğlu ve Eskişehir

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

İstanbul ve Ankara’da bazı bakan çocukları ile ismi son birkaç yılda çok duyulan bazı işadamlarının da gözaltına alındığı bir operasyon gerçekleştirildi 17 Aralık’ta. Bazı İnternet sitelere daha ilk andan itibaren olayı büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olarak nitelediler. Emniyet müdürlerinin, valilerin, hatta bakanların bile haberdar edilmediği operasyondan, bazı gazetecilerin aylar önceden haberdar olmaları bazı soru işaretlerine neden olsa da “yolsuzluk, haksız kazanç ve rüşvet” çerçevesinde büyük bir tartışma yaşanmaya başladı. 

Ülkede uzun bir zamandan beri bir AK Parti karşıtlığı oluşturuluyordu, AK Parti karşısında gittikçe büyüyen bir cephe kuruluyordu. Yolsuzluk iddiaları üzerine o cephe hemen harekete geçti. O cephe içinde en önde bulunan ve en büyük ağırlığa sahip olan CHP, bu iddialarla hükümeti sıkıştırmaya başladı; çocukları gözaltına alınan ya da tutuklanan bakanların derhal istifasını istedi ve AK Partili kabineyi ‘hırsızlıkla’ itham etti.

Büyük kısmınız hatırlayacaktır; bu yılın (2013) Ocak ayı sonunda, yaklaşık 11 ay kadar önce, CHP yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne “ihaleye fesat karıştırıldığı, kamu zarara uğratıldığı” iddialarıyla operasyon yapılmış, belediye ve belediye şirketleri çalışanlarından bir bölümü gözaltına alınmıştı. Yılmaz Büyükerşen de sanık sıfatıyla ifadeye çağırılmıştı.

Yine hatırlayacaksınızdır; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu operasyon üzerine adeta Eskişehir’e çıkarma yapmış ve Yılmaz Büyükerşen’in bu iddialardan sonra daha da güçlendiğini ileri sürmüştü!

SAVCILARA O ZAMAN “AKP’NİN MEMURU” DEMİŞLERDİ
Kılıçdaroğlu o tarihlerde “O operasyonları başlatan savcı, savcı değildir. AKP’nin memurudur” deyi-
vermişti. Bugün bakıyoruz, bir savcı AK Partili bakanların çocuklarına yönelik bir operasyon başlatınca aynı Kılıçdaroğlu bu sefer savcılarla gurur duyuyor ve başlarına bir iş gelmemesi için dua ediyor. 
An itibariyle Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanı ve bazı bürokratları ile bazı bakanlar ve işadamları benzer iddialarla yargılanıyor. Ancak başta siyasi partiler olmak üzere ne yazık ki birçoğumuz benzer ithamlar ve iddialar karşısında çok farklı tavırlar gösterebiliyoruz.

İşte bu yüzden yolsuzluk, haksız kazanç ve rüşvet iddialarının üzerine samimiyetle gitmenin önemine değiniyoruz. Bu soruşturmaların sonunda bir takım insanların suç işledikleri ortaya çıkarsa kanunların öngördüğü cezaları almaları, masumlarsa da aklanmaları en büyük arzumuzdur. Zira hiçbir insan milletvekilini, belediye başkanını, meclis üyesini gayr-i meşru ve gayr-i kanuni kazanç elde etsin diye seçmiyor; tüm bu insanları biz, bize daha iyi hizmet etsin, şehirlerimizi ve ülkemizi kalkındırsınlar diye seçiyoruz.

Bugün biz, AK Partili bakanların istifa etmesi gerektiğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliyoruz, ancak CHP Genel Başkanının böyle bir talepte bulunmadan önce benzer iddialarla gündeme gelen partisinin belediye başkanlarına nasıl sahip çıktığını, benzer şekilde suçlanan belediye başkanlarını adeta kahramanlaştırdığını unutmaması gerekir.

İster İstanbul’da ister Ankara’da, isterse Eskişehir’de olsun; haksız olarak birilerinin cebine indirilen para varsa, rüşvet veriliyor ya da yolsuzluk yapılıyorsa giden hepimizin parasıdır. Bu yüzden bu tür olaylara ayrım yapmadan her birimizin aynı dik ve samimi duruşu göstermesi gerekir.

 

Sezai Şen
İki Eylül 

7.669 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 944
 
yukarı