Orantısız reklam gücü - Eskişehir Haberler

Orantısız reklam gücü

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Yine yeni bir seçimin öncesindeyiz. Her seçim dönemi yeni reklam araçları hayatımıza giriyor. Büyükerşen reklamın gücünün farkında...

Elinde Bilboardlar ve reklam panoIarı ve şehrin en kritik noktalarında kiralık büyük duvarlar var. Bütün bunları tartışmalı biçimde İhale verdiği bir şirket eliyle yürütüyor. Ayrıca kamuoyunda bir gazetenin ve yerel TV'nin gölge sahiplerinin olduğu konuşuluyor. Buna bir de Köprübaşında yer alan devasa led ekranı da eklediğinizde Eskişehir'in en etkili reklam ünitelerine Büyükşehir Belediyesi'nin sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Ne var bunda diyeceksiniz?

Bu seçimler Eskişehir'in yaşacağı en kritik seçim olacak. En son seçimde Büyükerşen 16 puanlık bir farkla makası epeyce açmıştı. Tabi bu sonuçta Hasan Gönen'in hakkını teslim etmek gerekir. AK Parti'nin en büyük hatası akademisyen adaylardır. Büyükerşen akademik kimliğiyle değil girişimci yönüyle başarılar elde etmiştir. Vizyonsuz, silik ve ezik akademik adaylarla yola çıkmak bu makasın daha fazla açılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

AK Parti adayını iyi belirlediği taktirde Buyükerşen'in CHP'den seçime girmesinin avantajını yaşayacak. Seçimi AK Parti'nin kazanması için kendi oylarını muhafaza etmesi yeterlidir. Bu günlerde Espark'ta yapılan her türlü eylem CHP'ye zarar vermekte AK Parti'ye oy kazandırmaktadır. Eskişehir, Büyükerşen'i partiler üstü gördüğü için seviyordu. Ancak son olayları yanlış okudular. Marjinal hareketlere verdikleri destekler kamuoyunda antipati oluşturmuştur. Büyükerşen büyük İhtimalle Ahmet Ataç'ın gazına gelmiştir.

Tüm bunları göz önüne aldığımda önümüzdeki seçim kazananın en fazla % 3 ila 4 arasında fark atacağı bir seçim olacaktır. İyi bir seçim kampanyasının % 2 ila 8 arasında sonuca etki yaptığını gösteren araştırmalar var. Genç Parti örneğini anımsadığımızda hiç yoktan çıkmış bir Partinin % 7 oranında oy aldığına şahit olmuştuk. Nasıl almıştı bu oyları hatırlayalım. Bangır bangır reklam yapmıştı. Eskişehir bu seçimlerde hiç görmediği biçimde bir propagandaya maruz kalacak. Büyükşehir okullardan çocukları toplayarak, Mahallelerden kadınları toplayarak sürdürdüğü tanıtım faaliyetlerini, parklarında, müzelerinde, tramvayında, duvarında, led ekranında, biIboardlarında önce belediye bütçesini kullanarak Eskişehir reklamı yapıyormuş gibi sürdürecek, son düzlükte ise bu güzelliklerin sözüm ona mimarı devasa resimleriyle boy gösterecektir. Bu seçimlerde % 1 oya bile müthiş ihtiyacı olacak.

Bunu bir kenara yazın demeyeceğim. Nadir Şaşar'ın arşivinde bu yazı hep duracak zaten.
Bu seçimde Büyükerşen kazanmak için Makyevelli'ye bile dudak uçuklatacak numaralar çekecektir. Son dönemi çünkü... Artık mühim olan kazanmaktır, gerisi teferruattır.


Benim anlamadığım bundan önceki seçimlerde tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcılığı da yapmış bir vekil vardı (Murat Sertcan mıydı neydi?). Buna rağmen etkili reklam yapamadı. Eskişehir'deki performansını görünce bunun kendine hayrı yok diye görevden aldılar sanırım. Şimdi de Eskişehir'in İletişimci bir bakanı var. Bakalım bu sefer ne olacak? Eğer Nabi hoca bu orantısız reklam gücünü farkedemezse seçim bağıra bağıra gidiyor. 

Murat Taşkın olsa ne derdi? Bizden söylemesi...

Nadir ŞAŞAR
ajans26.com 

7.822 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 959
 
yukarı