Orantısız reklam gücü - Eskişehir Haberler

Orantısız reklam gücü

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Yine yeni bir seçimin öncesindeyiz. Her seçim dönemi yeni reklam araçları hayatımıza giriyor. Büyükerşen reklamın gücünün farkında...

Elinde Bilboardlar ve reklam panoIarı ve şehrin en kritik noktalarında kiralık büyük duvarlar var. Bütün bunları tartışmalı biçimde İhale verdiği bir şirket eliyle yürütüyor. Ayrıca kamuoyunda bir gazetenin ve yerel TV'nin gölge sahiplerinin olduğu konuşuluyor. Buna bir de Köprübaşında yer alan devasa led ekranı da eklediğinizde Eskişehir'in en etkili reklam ünitelerine Büyükşehir Belediyesi'nin sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Ne var bunda diyeceksiniz?

Bu seçimler Eskişehir'in yaşacağı en kritik seçim olacak. En son seçimde Büyükerşen 16 puanlık bir farkla makası epeyce açmıştı. Tabi bu sonuçta Hasan Gönen'in hakkını teslim etmek gerekir. AK Parti'nin en büyük hatası akademisyen adaylardır. Büyükerşen akademik kimliğiyle değil girişimci yönüyle başarılar elde etmiştir. Vizyonsuz, silik ve ezik akademik adaylarla yola çıkmak bu makasın daha fazla açılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

AK Parti adayını iyi belirlediği taktirde Buyükerşen'in CHP'den seçime girmesinin avantajını yaşayacak. Seçimi AK Parti'nin kazanması için kendi oylarını muhafaza etmesi yeterlidir. Bu günlerde Espark'ta yapılan her türlü eylem CHP'ye zarar vermekte AK Parti'ye oy kazandırmaktadır. Eskişehir, Büyükerşen'i partiler üstü gördüğü için seviyordu. Ancak son olayları yanlış okudular. Marjinal hareketlere verdikleri destekler kamuoyunda antipati oluşturmuştur. Büyükerşen büyük İhtimalle Ahmet Ataç'ın gazına gelmiştir.

Tüm bunları göz önüne aldığımda önümüzdeki seçim kazananın en fazla % 3 ila 4 arasında fark atacağı bir seçim olacaktır. İyi bir seçim kampanyasının % 2 ila 8 arasında sonuca etki yaptığını gösteren araştırmalar var. Genç Parti örneğini anımsadığımızda hiç yoktan çıkmış bir Partinin % 7 oranında oy aldığına şahit olmuştuk. Nasıl almıştı bu oyları hatırlayalım. Bangır bangır reklam yapmıştı. Eskişehir bu seçimlerde hiç görmediği biçimde bir propagandaya maruz kalacak. Büyükşehir okullardan çocukları toplayarak, Mahallelerden kadınları toplayarak sürdürdüğü tanıtım faaliyetlerini, parklarında, müzelerinde, tramvayında, duvarında, led ekranında, biIboardlarında önce belediye bütçesini kullanarak Eskişehir reklamı yapıyormuş gibi sürdürecek, son düzlükte ise bu güzelliklerin sözüm ona mimarı devasa resimleriyle boy gösterecektir. Bu seçimlerde % 1 oya bile müthiş ihtiyacı olacak.

Bunu bir kenara yazın demeyeceğim. Nadir Şaşar'ın arşivinde bu yazı hep duracak zaten.
Bu seçimde Büyükerşen kazanmak için Makyevelli'ye bile dudak uçuklatacak numaralar çekecektir. Son dönemi çünkü... Artık mühim olan kazanmaktır, gerisi teferruattır.


Benim anlamadığım bundan önceki seçimlerde tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcılığı da yapmış bir vekil vardı (Murat Sertcan mıydı neydi?). Buna rağmen etkili reklam yapamadı. Eskişehir'deki performansını görünce bunun kendine hayrı yok diye görevden aldılar sanırım. Şimdi de Eskişehir'in İletişimci bir bakanı var. Bakalım bu sefer ne olacak? Eğer Nabi hoca bu orantısız reklam gücünü farkedemezse seçim bağıra bağıra gidiyor. 

Murat Taşkın olsa ne derdi? Bizden söylemesi...

Nadir ŞAŞAR
ajans26.com 

7.662 okunma

Yorum Yap

17 Nisan 2019 Çarşamba
RAPOR DEĞİL MAKALE
24 Mart 2019 Pazar
YALANDAN KİM ÖLMÜŞ
20 Mart 2019 Çarşamba
HDP’DEN UTANIYOR MUSUNUZ
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
31 Temmuz 2017 Pazartesi
Seni çok seviyorum Eskişehir
14 Mayıs 2014 Çarşamba
Cezalarla övünüyoruz…
23 Nisan 2014 Çarşamba
Esrarengiz sıkıntı
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
1 Temmuz 2013 Pazartesi
Gerçekten kaygılanın artık..
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
15 Mayıs 2013 Çarşamba
Siyasi Oda Başkanları
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
18 Nisan 2012 Çarşamba
Büyükerşen havanda su dövüyor!
8 Nisan 2012 Pazar
MUHAMMEDİ AHLAK
11 Mart 2012 Pazar
Eskişehir/heykelşehir
2 Ağustos 2011 Salı
İşte "sır" gibi gizlenen proje
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 428
 
yukarı