Oktay Kuban, naylon fatura davasını sonuçlandırıp gitmiş! - Eskişehir Haberler

Oktay Kuban, naylon fatura davasını sonuçlandırıp gitmiş!

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Oktay Kuban, son yılların ismi en fazla bilinen hakimlerinden. İsmi gündeme esas itibari ile Ergenekon ve Balyoz sanıklarına tahliye talebinde bulunması ile geldi. Kuban, 1 Nisan 2010’da aralarında Emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Engin Alan’ın bulunduğu 11’i muvazzaf 19 askerin tahliyesine karar vermişti.
Bu olaydan bir süre sonra Kuban’ın tayini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararı ile Eskişehir’e çıktı. “1. Sınıf hakim Oktay Kuban Eskişehir Çocuk Mahkemesi’ne sürüldü” diye eleştirilerde bulunanlar oldu.

Oktay Kuban, Ocak 2011’de Eskişehir’e atanmıştı. Yaklaşık 1,5 yılın ardından tayini tekrar İstanbul’a çıktı. Kuban, bir süre önce Habertürk’e yaptığı açıklamada “Eskişehir’e tayinim de siyasi değildi, İstanbul’a tayinim de öyle” demişti. Kuban, Eskişehir’den tekrar İstanbul’a dönmesinin ardında çocuğunun eğitimi olduğunu vurgulamıştı.

ADLİYE KORİDORLARINDA YANKILANAN İDDİA

Cuma günü Adliye koridorlarında Oktay Kuban ile ilgili bazı sözler duydum. Duyduklarıma bir hayli de şaşırdım. Duyduklarım ilk başta benim açımdan bir iddia idi ancak daha sonra teyit ettirdim. Gerçekten de söylenildiği gibi bir gelişme yaşanmış.

Hatırlayanlarınız olacaktır; Büyükşehir Belediye’ne bağlı şirketlerden birinin yöneticileri naylon fatura kullanarak Vergi Usul Kanunu’na Muhalefet ettikleri gerekçesi ile 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılanıyorlardı. Sanıklar hakkında devleti 1 milyon lira zarara uğrattıkları iddiası ile 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

O davanın ilk hakimi Veli Orbay Özgür’dü. Bu ismi hatırlayanlarınız olacaktır. Yılmaz Büyükerşen, 2009 yerel seçimlerinden sonra AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Murat Canözer hakkında, kendisine hakaret edip iftirada bulunduğu iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ancak mahkeme tarafından kovuşturmaya yer olmadığına yönelik karar verilmişti. Daha sonra Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı, Yılmaz Büyükerşen hakkında Canözer aleyhine asılsız suç duyurusunda bulunduğu gerekçesi ile kamu davası açmıştı. O davada Büyükerşen’in 1 ila 4 yıl arasında hapsi isteniyordu. 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın hakimi Veli Orbay Özgür’dü. Özgür, davanın görülmesinden kısa bir süre önce kızının Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nde işe alınmasıyla gündeme gelmişti. Büyükerşen, o davadan beraat edince söylentiler almış başını gitmişti.

KUBAN KARARINI VERMİŞ, HAZİNE AVUKATLARI TEMYİZ ETMİŞ

Veli Orbay Özgür daha sonra Eskişehir kamuoyunda ‘Naylon Fatura’ olarak isimlendirilen davaya bakmaya başlayınca tartışmalar tekrar alevlenmişti. Dava devam ederken Özgür’ün tayini çıkarılmıştı.

Cuma günü Adliye koridorlarında aldığım ve daha sonra doğrulattığım iddiaya göre Özgür’ün yarım bıraktığı davaya daha sonra, Eskişehir Çocuk Mahkemesi’ne tayini çıkarılan Oktay Kuban verilmiş. Kuban da 7 Haziran 2012 tarihinde bu dosyayla ilgili kararını vermiş.

Kuban, sanıkların beraatine karar vermiş. Ancak Hazine (Defterdarlık) avukatları kararı temyize götürmüşler. Hazine avukatları, Kuban’ın henüz belgelerin tamamını incelemeden alelacele karar verdiği, bazı devlet kurumlarına gönderilen yazılara verilen cevapları beklemediği ve bu yüzden soruşturmanın eksik kaldığı gibi nedenlerle davayı temyiz etmişler.
Oldukça ilginç bir gelişme. Öyle görünüyor ki Kuban İstanbul’a gitse de ismi Eskişehir’de bir süre daha anılacak.

Sezai Şen
İki Eylül

12.243 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 1225
 
yukarı