Yediler Parkı’na kat çıkmak! - Eskişehir Haberler

Yediler Parkı’na kat çıkmak!

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Recai Dönmez, Odunpazarı Belediyesi’nin ağaçların kesildiği Hamamyolu projesiyle ilgili, kişisel web sitesinde çok güzel bir yazı kaleme almış. Şimdiye kadar kentin akademisyenlerinden gelen en güzel tepkilerden biri bana göre … İzniyle biraz özetleyerek sizlerle de paylaşmak istedim…

YAPILAN ŞEY YEDİLER’E KAT ÇIKMAK
“…Belediye’nin “Hamamyolu Urban Deck” projesine neden hoşgeldin diyemediğimi açıklayayım şimdi: Bu projenin şimdiye kadar parklarımıza yapılanlar içerisinde sonradan telafi edilmesi en zor ve en büyük zararı vereceğini düşünüyorum. Çünkü, bu proje bildiğiniz büyük bir inşaat projesidir. Üstelik borç parayla finanse edilen ve milyonlarca lira tutan bir iş. Bir müteahhitlik işi yani. Asıl vahim tarafı bu bir betonlaştırma projesidir. Gidin ve görün, daha şimdiden parkımızın üzerine tonlarca beton dökülmüştür. Bir parkta en son görmek istediğimiz şey betondur. İnsanlarparka beton görmek için değil bir parça yeşillik görmek için giderler. O betonların modern inşaat malzemeleriyle kamufle edilecek olması gerçeği değiştirmez. İnsanların gözlerini bilgisayar çıktılarıyla, süslü ve aptalca tanıtım sözcükleriyle boyuyorlar. Yapılan şey Yediler Parkının üzerine kat çıkılmasıdır.”

YAŞLI, ÇOCUKLU, ENGELLİLER GEÇEMEYECEK
“Projenin isminden belli zaten ne olduğu. “Deck” sözcüğü teras, sundurma gibi yerlere verilen isimdir. “Urban deck” denince şehir terası oluyor. Odunpazarı’ndan başlayarak, şehrin en önemli aksını boydan boya katedecek üst geçit benzeri, adeta viyadük tarzı inşaatlar yapılacak. Böylece proje sahiplerinin kendi ifadeleriyle “üç boyuta çıkılarak yaratılan kentsel platform, yayaların sadece yatayda değil; üst geçitler, alt geçitler, rampalar ve zemin altı bahçeler ile düşeyde de hareket etmelerini sağlayarak kent dokusuna dair farklı bir deneyim edinmelerini” sağlayacaklarmış! Breh, breh! Hamamyolu müdavimlerinin -ki çoğu emekli amcalar, teyzeler, çocuklarını gezdirmeye veya alışverişe çıkmış orta halli insanlardır- pek umurundaydı üç boyutlu deneyim. Hamamyolu’nda biraz dolaşmış, azıcık gözlem gücü olan herkes bilir, o caddede asıl ihtiyaç doğru düzgün yürünebilecek bir alan yaratmaktır. Platformlar, alt geçitler, üst geçitler, rampalar inşa etmek şöyle dursun yol boyunca var olan engellerin kaldırılması gerekir. Belediye, bir hizmet yapmak istiyorsa insanların rahatça yürümesine engel olan yol ortasındaki o aptal beton saksıları kaldırsın meselâ. İçindeki çiçekleri de parkın bir kenarına diksinler ve düzenli olarak sulasınlar. Emekli amcaları, yaşlı teyzeleri oradan kaçırtmak gibi gizli bir amaçları varsa, onu bilemem tabii. Böyle bir hedef yoksa dahi, proje bitince Hamamyolu Caddesinde o rampalarda, altlı-üstlü geçitlerde ancak belli bir kondisyona sahip olanlar dolaşabilecektir. Yaşlı, çocuklu, engelli insanlar kenarından bile geçemeyecektir Hamamyolu’nun.”

HAMAMYOLU ISSIZ BİR YER Mİ Kİ?
“Proje ile Hamamyolu bir cazibe merkezi haline gelecekmiş. Bu lâfları edenlerin gerçekten Eskişehir’de yaşadıklarına inanamıyorum. Hamamyolu ıssız bir yer mi? Hamamyolu’nun, şehir kurulduğundan beri bir cazibe yani çekim merkezi olduğunu bilmeyen mi var bu şehirde. Nerdeyse sabahleyin yataktan kalkan her Eskişehir’li soluğu Hamamyolu’nda alır. Hafta içi dahil her zaman hareketli bir yerdir orası. Deck” sözcüğünün bir anlamı daha vardır… Bir yumrukta yere sermek, yerle bir etmek anlamına da gelir. Proje sahipleri “Urban deck” ismini bu anlamda kullandıysalar, onları dürüstlüklerinden dolayı tebrik etmek gerekir. Bu proje gerçekten Hamamyolu’nu yerle bir edecek bir projedir çünkü.”

ELLEMEYİN, AĞAÇLARA BAKIN...

“Ben aslında bütün bunları neden yaptıklarını anlayabiliyorum. Ama gerek yok. Gerçekten yok. Eğer belediye borçlanma yoluyla da olsa milyonlarca liralık bir kaynak yaratma becerisine sahipse, bu kaynağı Eskişehir’in kenarlarında bir cazibe merkezi yaratmak amacıyla kullansın. Örneğin, onbinlerce insanımızın yaşadığı toplu konut alanlarını çekici kılacak işlere yatırsın bu parayı. Çeperden merkeze çekim yaratmaya ihtiyacımız yok. Tersine merkezden çevreye doğru yayılalım biraz da şehir merkezimiz rahatlasın. Hamamyoluna gelince, orada yapmanız gereken işler çok basit. Ellemeyin! Ağaçlara bakın, çiçekleri sulayın, yolda insanların ayaklarına dolaşan şeyleri kaldırın yeter.”

 

MURAT ATİKEL

7.247 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 1885
 
yukarı