31. İKİ NUR SAHİBİ - Eskişehir Haberler

31. İKİ NUR SAHİBİ

Anasayfa / Yaşam

         Nevzat Laleli    nlaleli@mynet.com    www.yuvamiz.net

     Yuvamız yazı serisi 

       Asr-ı Saadette de “iki nur sahibi” diye anılan bir büyük “Sahabeyi Kiram” var. Ona “Zinnureyn” deniliyor. Halim selim bir insan. İnancı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, edep haya timsali bir büyük sahabi. Hayatında iken “cennetle müjdelenmiş 10 kişiden” birisi. Ondan dolayı da kendisine “Aşere-i Mübeşşirin”de deniliyor. Malını, gençliğini, ilmini, sıhhatini ve nefesini İslâma adamış. Kur’an-ı Kerimle o kadar içiçe ki. Kur’an Kerim, bu ve benzeri insanların şahsında canlanmış, mücessem (cisim) hale gelmiş. Nitekim kendisini öldürmeye gelenler, onu kur’an-ı kerim okurken buluyorlar ve maalesef insanların büyüğü bu değerli insanı katlediyorlar. Akan kanı, okuduğu Kur’anın sayfalarına akıyor ve şehit oluyor. Bu yönü ile de şehitlerin seçkinlerinden, yani hesap sorulmadan cennete gireceklerden. Peygamberimiz den sonra İslâm devletinin başına geçen siyasi liderlerden ve dört büyük halifeden birisi. Adını hepimiz biliyor, kendisini tanıyoruz. Evet, Hazret-i Osman (r.a) den bahsediyorum. Allah cennette bizleri onlara komşu eylesin.

          Hazreti Osman (r.a) Peygamberimizin kızı hz. Rukiye ile evlenmiş ve Peygamberimize damat olmuş. Ancak Rukiye validemiz vefat edince, Peygamberimiz bu kere onu Ümmi Gülsüm adındaki kızıyla nikâhlamış ve ikinci kere damatlığına almış. Her bir kızına bir nur deniliyor, böylece iki nur sahibi yani Zinnureyn olmuş. Hazreti Fatıma validemiz ise Peygamberimizin bir başka nuru. Onu da Hazreti Ali (k.v) ile evlendirmiş.

Peygamberimiz (s.a.v) in bu nurlu kızlarına izafeten, bir hanımı nikâhına alan bütün müslüman erkeklere “bir nur” sahibi demek mümkün. Nitekim Peygamberimiz, hanımların kocalarına Allah’ın bir emaneti olduğunu vurguladığı “Veda hütbelerinde”;

        VEDA HÜTBESİ

        “Ey insanlar. Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. SİZ KADINLARI ALLAHIN EMANETİ OLARAK ALDINIZ ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adetlere göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir” buyurmuştur.

        İLK EVLİLİK

Bize evlenmek için başvuran delikanlılar evladımız, evlendirdiklerimiz “damadımız” gelin adayları kızlarımız evlendirmiş isek “gelinimiz” dirler. “Beni uygun bir adayınızla evlenmeme yardımcı olunuz” diyerek bize müracaat etmiş kardeşlerimin evlenebilmeleri için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Dahası evlendikten sonra da irtibatları kesmiyor, aile içerisinde olması muhtemel iyi ve kötü durumlarda onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

       Mustafa isminde çok sevdiğimiz bir damadımız bulunmaktadır. “Evlenmek istiyorum” diye bize müracaat etti. Dosyamızdaki gelin adayları arasında yaptığımız inceleme de şartlarına uygun adayın olduğunu bildirdik ve kızımızın fotoğraflı formunu gönderdik. Mustafa, bir müddet sonra “Gelin adayını uygun bulduğunu” bildirdi. Bu kez kızımızı büroya çağırarak Damat adayımızın resimli formunu gösterdik. O’nun da damat adayını uygun buldu. Ancak, kızımız, bir müddet önce kalp ameliyatı geçirmiş. Damat adayının evlendikten sonra bunu öğrenmesi yerine, evlenmeden önce bilmesinde ve ona göre karar vermesinde fayda vardır düşüncesiyle bu sırrını bize söyledi ve “bu durumu siz uygun bir zamanda kendisine söylersiniz” dedi. Ben de kendisine, “bu kalp ameliyatının evlenmenize mani bir yönü var mıdır”diye sordum. Bana; “hayır bir manisi yoktur” dedi.

         Gelin adayımızın sırrını uygun bir ortamda damat adayımıza aktardım. Artık kızı da tanıdığı için onunla evlenmekte bir mahzur görmedi ve 2002 de evlendiler ve Yozgat’a gittiler.

2004 yılı Nisan ayı sonları idi, zannediyorum. Gelinimiz, Ferzane 6 aylık hamile iken hastalanmış ve kendisini Ankara’ya getirerek Ankara hastanesine yatırmışlar. Hastalığının ne olduğunu sorduğumda, yine kalp dediler. Neticede, Ferzane, hastaneden çıkamadı. Ölüm hali belirince doktorlar önce 6 aylık çocuğunu almışlar, o ölmüş. Arkasından Ferzane de vefat etti.

          İKİNCİ EVLİLİK

Aradan bir müddet zaman geçti. Mustafa oğlumuz, derin bir üzüntü içerisinde bize gelerek; “Evime giremiyorum. Her tarafta Ferzane’nin hatıraları var. Nereye baksam, neyi elime alsam. Ferzane’yı anıyorum. Beni bu sıkıntıdan kurtarın ve beni tekrar evlendirin” dedi.

        Kendisine bu kere bir başka uygun aday gösterdik. Her iki tarafında birbirlerini uygun bulmaları üzerine takriben 21 ay sonra 2004 de tekrar evlenerek yuvasını bir kere daha kurmaya muvaffak oldu. İşin en güzel tarafı, eski ölen eşinin ailesi Mustafa’nın bu ikinci nikâhında yanında oldular ve kendisini tebrik edip mutluluklar dilediler.

Mustafa oğlumuzun bu izdivaçtan bir kızı oldu. Mustafa, Ankara’dan bir daire aldı. Şimdi evinde eşi ve küçük kızı ile mutlu bir hayatı yaşamaktadır. Bize de her uğradığında, “sizin ve Yuvamız evlendirme bürosunun değer ve kıymetini benden daha iyi kimse bilemez, Allah sizden razı olsun” diyerek hissiyatını dile getirmektedir.

        Gelecek yazı: DULLARI DA EVLENDİRİN

 

 

11.103 okunma

Yorum Yap

8 Şubat 2020 Cumartesi

AKRABALIK BAĞLARIMIZ

8 Şubat 2020 Cumartesi

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

21 Aralık 2019 Cumartesi

YARATICISIZ VARLIK YOKTUR

14 Aralık 2019 Cumartesi

İNSAN HAK’KI TERCİH ETMELİ

7 Aralık 2019 Cumartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

30 Kasım 2019 Cumartesi

ÜMMET GÜÇLÜ BİR YAPIDIR

18 Kasım 2019 Pazartesi

BİZE EVLENDİRME YARAŞIR

16 Kasım 2019 Cumartesi

İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR

9 Kasım 2019 Cumartesi

EMANET İÇİN GÜÇLÜ TOPLUM

4 Kasım 2019 Pazartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

2 Kasım 2019 Cumartesi

İSLAMDA BAŞIN YETKİSİ

19 Ekim 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞARTTIR

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

28 Eylül 2019 Cumartesi

BATI BATIYOR

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI HİMAYE EDİN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

6 Temmuz 2019 Cumartesi

MİLLİ GENÇLİK VE ZAKİR TAŞDEMİR

29 Haziran 2019 Cumartesi

BATAĞA NASIL DÜŞÜYORLAR

22 Haziran 2019 Cumartesi

EVLENMEK YARATILIŞTANDIR

15 Haziran 2019 Cumartesi

BU ÇIĞLIKLARI DA DUYUN

1 Haziran 2019 Cumartesi

HER ŞEY BİR SİSTEM ÜZERİNEDİR

28 Mayıs 2019 Salı

HER İMKÂN İMTİHANDIR!

25 Mayıs 2019 Cumartesi

NASIL EVLENDİRİYORUZ

21 Mayıs 2019 Salı

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” MI?

11 Mayıs 2019 Cumartesi

İNANÇ VAR, HER ŞEY VAR

9 Mayıs 2019 Perşembe

RUHUN SECDE MAKAMI

3 Mayıs 2019 Cuma

ÇAĞIN ŞİFRELERİ

27 Nisan 2019 Cumartesi

MUTLULUK KENDİ ELİMİZDE

20 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETİNİZ NEREYE

13 Nisan 2019 Cumartesi

BU FERYATLARI KİM DUYACAK

6 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞATTIR

30 Mart 2019 Cumartesi

YOL YÜRÜYEREK ALINIR

online ziyaretçi: 379
 
yukarı