İŞTE EN YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTELER - Eskişehir Haberler

İŞTE EN YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTELER

Anasayfa / Bilim-Teknoloji

BAKAN VARANK AÇIKLADI: AMACIMIZ ÜNİVERSİTELERİ ÜRETİMİN MERKEZİNDE KONUMLANDIRMAK

Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni açıkladı. Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği, Fikri Mülkiyet Havuzu, İşbirliği ve Etkileşim ile Ekonomik Katkı ve Ticarileşme boyutlarında yapılan değerlendirmeye göre endeksin ilk sırasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer aldı. ODTÜ’yü, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi izledi. Endeksin, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste değil, prestijli bir derecelendirme olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Amacımız; bilim, teknoloji ve sanayiyi bir araya getiren üniversitelerimizi üretimin merkezinde konumlandırmaktır.” dedi.

Bakan Varank, TÜBİTAK’ta basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hazır bulundu. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi-2018 sonuçlarını açıklayan Varank, şunları söyledi:

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ: Girişimcilik ruhunun ve yenilikçilik kültürünün gelişmesinde, üniversitelerin en önemli basamak olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle bakanlık olarak, bilim ve teknoloji politikalarımızı oluştururken, sanayi stratejimizi belirlerken; üniversitelerimizle birlikte hareket ediyoruz. Bu noktada özellikle üniversite-sanayi iş birliği alanında son derece önemli destek ve teşvikler sunuyoruz. Amacımız; bilim, teknoloji ve sanayiyi bir araya getiren üniversitelerimizi üretimin merkezinde konumlandırmaktır. Dolayısıyla, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin tüm bu amaçlara ulaşmada; yardımcı, yönlendirici, hatta motive edici olduğunu ifade etmek istiyorum.

PRESTİJLİ BİR DERECELENDİRME: 7 yıl önce ilan etmeye başladığımız endeksimiz, bugün, başta üniversitelerimiz olmak üzere, kamuoyunun merakla beklediği prestijli bir derecelendirmeye dönüşmüştür. Bu sıralamayı yaparak ilan etmekteki amacımız; üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti arttırmak, böylelikle girişimcilik ekosistemini geliştirmektir. Endeksin yayınlanmaya başlamasıyla üniversitelerimizin girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıyor olması da ayrıca sevindiricidir. Özellikle ilgili kuruluşlarımız TÜBİTAK ve KOSGEB’in bu alanda verdiği önemli desteklerle, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım sürecine girmiştir.

BAŞARI SIRALAMASI DEĞİL:  Bu endeks çalışması; üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste ya da en başarılı üniversitelerin ortaya koyulduğu bir sıralama kesinlikle değildir. Endeks oluşturulurken, üniversitelerin yalnızca girişimcilik ve yenilikçilik performansları dikkate alınmıştır. Öğretim üye sayısı 50'nin üzerinde olan 164 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir.

4 BOYUTTA 19 GÖSTERGEYE GÖRE SIRALANDI: TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı, YÖK, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TÜBA, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi ve üniversitelerimizin aralarında bulunduğu 247 kurum katkılarını sunmuştur. Bu seneki endeksimizde üniversiteler, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği, Fikri Mülkiyet Havuzu, İş Birliği ve Etkileşim ile Ekonomik Katkı ve Ticarileşme olmak üzere 4 boyut altında, 19 göstergeye göre sıralanmıştır.

KAPALI ZARFI AÇTI

Varank, konuşmasının sonunda girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde ilk 10’a giren üniversitelerin isimlerinin bulunduğu zarfı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan aldı. Kapalı zarfı açan Varank, üniversitelerin isimlerini 10’dan geriye doğru sıralayarak okudu. Varank, girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversiteye ilişkin detaylı bilgiye TÜBİTAK web sayfasından ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Varank’ın açıkladığı endekste yer alan ilk 10 üniversite ve puanları şöyle: 

Sıra Üniversite Puan
1 Orta Doğu Teknik Üniversitesi 93,16
2 İstanbul Teknik Üniversitesi 90,16
3 Sabancı Üniversitesi 85,49
4 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 84,42
5 Boğaziçi Üniversitesi  83,33
6 Yıldız Teknik Üniversitesi  81,4
7 Gebze Teknik Üniversitesi  77,82
8 Hacettepe Üniversitesi 75,93
9 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 75,64
10 Ege Üniversitesi 70,66

 

 Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversite sıralamasına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/289/gyue_ilk50.pdf

 

2.081 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 272
 
yukarı