Türkiye’nin İlk Denizaltı Test Altyapısı Açıldı

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
Türkiye’nin İlk Denizaltı Test Altyapısı Açıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Mavi Vatan için de bilimsel ve teknolojik gelişmelere imza atmaya devam ediyor. TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından Türkiyenin ilk denizaltı test altyapısı (DATA) hayata geçirildi. Bir test platformu olan DATA, denizaltıya ihtiyaç duymadan denizaltı mühimmatlarının test ve simülasyonunu yapabiliyor. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DATAnın açılışını gerçekleştirdi. DATAnın Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin dizayn ettiği, uyguladığı ve ürettiği bir sistem olduğunu ifade eden Bakan Varank, DATA, önemli mühimmatların geliştirme süreçlerini çok hızlandıracak. Bundan sonra denizaltılarımızın kullanacağı mühimmatları da dünya konuşacak.” dedi.

Açılışın ardından sualtı atış düzeneğinden Bakan Varank’ın komutuyla test atışı yapıldı. Bakan Varank başarıyla sonuçlanan atış sonrasında, DATA ekibini tebrik ederek “İnşallah buradaki kabiliyetlerle Türkiyenin caydırıcılığı çok daha fazla artacak.” ifadelerini kullandı.

Bir denizaltıya bağlı kalmadan denizaltı mühimmatlarının test edilmesini sağlayacak DATA, Gür ve Preveze sınıfı denizaltıların fırlatma sistemi ile özdeş yapıda geliştirildi. Su altında 60 metre derinliğe kadar atış imkanı bulunan DATA, karadan da kontrol edilebiliyor. DATAda bulunan çok sayıda sensör ile güvenli ve kontrollü test ortamı sağlanırken atışlar hızlı ve düşük maliyetle gerçekleşiyor.

Türkiyede ilk olma özelliği taşıyor

Türkiye, savunma sanayisinde çok başarılı örnekler çıkaran yerli ve milli ürünlere bir yenisini daha ekledi. Denizaltılardan atılan mühimmatların eğitim, test ve sertifikasyon süreçlerini her anlamda iyileştirecek Türkiyenin ilk denizaltı testleri altyapısı olan DATA tesisi açıldı. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş katıldı.

Sualtı atış platformu, vinçle suyun 14 metre altına indirildi. Düzenek içerisindeki test kapsülü, Bakan Varank’ın geri sayımının ardından Bismillah, salvo ateş” komutuyla fırlatıldı. Bölgenin doğal konumu nedeniyle Rodos Adası’na doğru ateşlenen kapsülün, başarıyla su yüzeyine ulaşması alkışlandı.

Bakan Varank atış sonrasında, Böyle bir kabiliyeti ülkemize kazandırdığınız için tebrik ediyorum. İnşallah buradaki kabiliyetlerle Türkiyenin caydırıcılığı çok daha fazla artacak. Sadece biz değil çocuklarımız da torunlarımız da sizlere minnettar kalacak.” ifadelerini kullanarak DATA ekibini kutladı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da DATAnın Türkiyede ilk olmasına vurgu yaparak sistemin tasarımından üretimine kadar Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. DATAnın, Gür ve Preveze sınıfı denizaltılarda kullanılan fırlatma sistemlerine özdeş bir yapıda kurgulandığını belirten Mandal, sistemin, bir denizaltıya ihtiyaç duyulmadan her koşulda güdümlü birçok mühimmatın kullanılmasına ve elde edilecek verilere göre geliştirilmesine imkan sağlayacağına vurgu yaptı. Prof. Dr. Mandal, Karadan, uzaktan kontrol edilebilen sistem, çok sayıda sensörü ile güvenli ve kontrollü bir test ortamına imkan sağlıyor. 21 inç standart denizaltı kovanına sahip sistem, test atışlarının denizaltılarla aynı şartlarda ancak daha güvenli, hızlı ve düşük maliyetli olarak gerçekleşmesini sağlıyor.“ dedi.

Açılışın ardından bir sunum yapan TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Okumuş ise, çok uzun süren çalışmaların ardından Gür ve Preveze sınıfı denizaltıların fırlatma sisteminin bire bir aynısını geliştirdiklerini ifade ederek Hem mekanik, hem elektromekanik, hem de kontrol sistemleri olarak tamamen yerli mühendislik firmalarımızın katkılarıyla bizim sistem mühendisliğini yaptığımız, proje yürütücülüğünü yaptığımız bir kapsamda tamamlandı.” dedi.


627 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 259
 
yukarı