Genç Fizikçilerimizden Bir Başarı Daha!

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
Genç Fizikçilerimizden Bir Başarı Daha!

Asya Fizik Olimpiyatı (APhO), 2000 yılından bu yana her yıl düzenlenen Asya ve Okyanusya bölgelerinden lise öğrencilerinin katıldığı bir olimpiyattır. Asya Fizik Olimpiyatı, Uluslararası Fizik Olimpiyatı’na benzer olarak iki ayrı günde 5 saatlik teori ve 5 saatlik deney sınavlarından oluşan iki aşamalı bir sınav sistemine sahiptir.

2022 yılında Hindistan’ın Dehredun şehrinde çevrim içi platformda yirmi ikincisi düzenlenen Asya Fizik Olimpiyatı’na 27 farklı ülkeden 218 öğrenci katıldı. TÜBİTAK "2202-Bilim Olimpiyatları Programı" kapsamında ülkemizi temsil etmek üzere seçilip yetiştirilen 8 öğrencinin yer aldığı olimpiyatta Yaman Bora OTUZBİR ve Ahmet Bahadır TRABZON bronz madalya; Tolga AVKAN, Kaan DERE, Mehmet Anıl İŞKESEN ve Emir AKDAĞ mansiyon ödülü kazandı.

22. Asya Fizik Olimpiyatı’nda Ülkemizi temsil eden geleceğin bilim insanı adayı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Olimpiyatlara katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta Komite Başkanlarımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm akademisyenlere teşekkür ederiz.

 

642 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 295
 
yukarı