Dikkat! Google’dan arıyorum diyen dolandırıcıların sayısı arttı - Eskişehir Haberler

Dikkat! Google’dan arıyorum diyen dolandırıcıların sayısı arttı

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
Dikkat! Google’dan arıyorum diyen dolandırıcıların sayısı arttı

Özellikle Google'da kayıtlı işletmeleri arayıp, para isteyenlerin sayısında son zamanlarda artış yaşanıyor. Google dolandırıcılarına karşı neler yapmanız gerektiğini detaylarıyla anlattık.

Akıllı telefon kullanım oranlarının bir hayli artmasıyla internet kullanımı da bir o kadar arttı. İnternet ortamını büyük bir kaynak olarak gören dolandırıcılar ise çeşitli yöntemlerle kullanıcıları kandırmanın peşinde.

Örneğin Google tarafından hizmete sunulmuş ücretsiz bir harita uygulaması olan 'Google Haritalar' servisinde, kayıtlı binlerce işletme bulunuyor ve Google bu işletmelerden herhangi bir ücret almıyor.

DOLANDIRICILAR PARA TALEP EDİYOR

Ancak kötü niyetli kişiler, Google Haritalar'a kayıtlı veya yeni kayıt oluşturmuş işletmeleri arayarak ücretsiz servisleri ücretliymiş gibi sunuyor ve işletmelerden para talep ediyor.

"İŞLETMENİZİN YERİNİ DEĞİŞTİRELİM" YALANI

Google Haritalar'a kayıtlı işletme sayfalarından ilgili telefon numaralarına erişen dolandırıcılar, işletmeleri arayarak ’Google Haritalar’daki yerinizi yanlış, değiştirmek ister misiniz?’ diye soruyor ve bu değişiklik için ücret talep ediyor.

Google'dan gelmiş gibi gösterilen aramaya güvenen işletme sahipleri de karşı tarafa ödeme yaparak tuzağa düşüyor.

"PARA ÖDEMEZSENİZ İŞLETMENİZ SİLİNİR"

Dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntem ise 'Para ödemezseniz işletmeniz silinir' yalanı. İşletme sahiplerine Google'dan aradıklarını söyleyen kötü niyetli kişiler, yıllık 500 lira civarında harita işletme kaydı güncelleme bedeli talep ediyor.

GOOGLE'DAN GELMİŞ GİBİ GÖSTERİLEN SAHTE ZARFLARA DİKKAT

Dolandırıcılar ayrıca, Google'ın işletme doğrulaması için gönderdiği ve içerisinde doğrulama kodunun olduğu zarfa kadar her şeyi birebir taklit ediyor

ensonhaber.com

2.168 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 377
 
yukarı