DOĞAL AFETLER VE TERÖR SALDIRILARINDAN DAHA ÇOK SİBER SALDIRILARDAN KORKULUYOR - Eskişehir Haberler

DOĞAL AFETLER VE TERÖR SALDIRILARINDAN DAHA ÇOK SİBER SALDIRILARDAN KORKULUYOR

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
DOĞAL AFETLER VE TERÖR SALDIRILARINDAN DAHA ÇOK SİBER SALDIRILARDAN KORKULUYOR

SİBER SALDIRILARDAN ENDİŞELENENLERİN ORANI %73’Ü BULURKEN TERÖR SALDIRILARI İÇİN ORAN %46

Kamu kurumlarında ve yerel yönetimlerde çalışan IT uzmanlarıyla yapılan yeni bir araştırmaya göre çalışanların %73’ü, siber saldırılardan endişe duyuyorken bu oranın doğal afetlerde %55, terör saldırılarında ise %46 olması dikkat çekiyor. Kamu kurumlarında ve yerel yönetimlerde çalışanların siber saldırılarından, doğal afetler ve terör saldırılarına göre daha çok korktuğunu belirten Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, çalışanlara siber güvenlik eğitimlerinin verilmesinin hayati önem taşıdığının altını çiziyor.

Kamu kurumlarında ve yerel yönetimlerde çalışan IT uzmanlarıyla yapılan yeni bir ankette, bu kurumlarda çalışanların %73'ünün fidye yazılımı tehditlerinden endişe duyduğu tespit edildi. Araştırmayı değerlendiren Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu bu oranın, doğal afetlerden (%55) ve terör saldırılarından (%46) daha yüksek olduğunu belirterek kamu çalışanlarına siber güvenlik konusunda kapsamlı eğitimlerin verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Siber Saldırılar Doğal Afetler Kadar Önemsenmeli!

2019’da fidye yazılımları, Amerika Birleşik Devletleri'nde 100'den fazla şehri vurdu. Ankete katılan her 6 katılımcıdan 1'i ise departmanlarının fidye yazılımı saldırısından etkilendiğini söyledi. Buna rağmen, çalışanların yarısı işverenlerinin siber güvenliğe yönelik hazırlıklarında herhangi bir değişiklik görmediğini belirtirken sadece %38'i genel fidye yazılımı önleme eğitimi aldığını söyledi. Daha da kötüsü, IT uzmanlarının %52’si, siber saldırıların yönetimi için ayrılan bütçelerin durduğunu belirtiyor. Kamu çalışanlarının %76'sı ise siber saldırıların doğal afetler gibi önemsenmesi ve acil destek sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Kamu Kurumları ve Yerel Yönetimler Siber Korsanların Hedefinde

ABD, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya-Pasifik genelindeki büyük kuruluşlarda çalışan 6.000'den fazla bilgi güvenliği uzmanının katıldığı Bitdefender Antivirüs araştırmasına göre, gelişmiş siber saldırılara karşı savunmanın en iyi yolu çalışanları eğitmek ve destek sağlamak. Bu, siber güvenlik eğitimine daha fazla önem veren kuruluşların saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmede daha iyi ve savunmada daha verimli olmaları ile desteklenmektedir. Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, kamu kurumlarını ve yerel yönetimleri hedef alan fidye yazılımlar için doğal afetlere hazırlanıldığı gibi hazırlanılması gerektiğini belirterek “Kamu ve yerel yönetimler siber saldırganlar için çok iyi bir hedef olmaya devam ediyor. Bu nedenle çalışanlara siber güvenlik eğitimlerinin verilmesi hayati önem taşıyor.” ifadelerinde bulunuyor.2.427 okunma

Yorum Yap

12 Mayıs 2020 Salı

Mehmetçiğe Robot Yardımcı

11 Mayıs 2020 Pazartesi

Web kameraları yeterince güvenli mi?

11 Mayıs 2020 Pazartesi

Türkiye’den yeni SİHA hamlesi!

online ziyaretçi: 982
 
yukarı