TEKNOFEST 2020 İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması - Eskişehir Haberler

TEKNOFEST 2020 İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
TEKNOFEST 2020 İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması

Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2020
 

 

2018 yılında 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan, 2019 yılında ise 1 milyon 720 bin ziyaretçi ile dünyanın en büyük havacılık etkinliği olmayı başaran TEKNOFEST, 2020 yılında Milli Mücadele'nin gazi şehri Gaziantep'te gerçekleştirilecek.

22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında #milliteknolojihamlesi heyecanı ile gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin en önemli ayağını teknoloji yarışmaları oluşturuyor. 2019 yılında 19 farklı yarışma düzenlenirken, 2020 yılında yarışma sayısı 23'e çıkarıldı.

AFAD desteğiyle düzenlenen Teknofest İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması'nda, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip, topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmaları amaçlanıyor. Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkinlerin katılabileceği yarışma için son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020. Yarışmaya, www.teknofest.org adresindeki Başvuru Formu doldurularak başvurulabiliyor.

 

İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİLER YARIŞMASI

Bu yıl, İnsanlık Yararına Teknolojiler yarışması 3 kategoride düzenleniyor. Her bir kategorinin hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer alıyor. Yarışmaya katılan projeler bu doğrultuda değerlendirilip, uygulamaya konuluyor. Yarışmanın hedefleri; teknolojik ve ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde Afet Yönetimi, Sağlık ve İlkyardım ve Sosyal İnovasyon alanlarına ilişkin sorunları çözmek, bu bölgelerde hayatı kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar ortaya koymak ve bu projeleri özgün ve millî kaynaklar ile hayata geçirmek olarak öne çıkıyor.

 

 1. AFET YÖNETİMİ

Afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmak amacı ile; afet farkındalığını ve afet gönüllülük sisteminin etkinliğini artırmak, afetlerdeki can ve mal kayıplarının önlenmesi ve ekonomik zararlarının en aza indirilmesi için yeni teknolojiler geliştirmek, afet yönetiminin her aşamasında insanlık yararına teknolojik fikirler üretmek konularındaki projelerin geliştirilmesini amaçlar.

 1. SAĞLIK VE İLK YARDIM

Sağlık koşullarını ve ilk yardım faaliyetlerini iyileştirecek, mevcut sorunlara, hastalıklara, hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerine yönelik çözümler üretecek, kullanılan cihaz ve teknolojilere millî malzemeler ile yenilik ve tasarım katacak, var olan sağlık hizmetlerine erişilebilirliği kolaylaştıracak, sağlık çalışanlarının ve ilk yardım yapma yetkisine sahip kişilerin yaşadıkları problemleri çözecek, ilk yardım bilen ve uygulayabilen insan sayısının artmasına katkı sunacak teknolojik proje fikirlerinin geliştirilmesini amaçlar.

 1. SOSYAL İNOVASYON

Göçmenler, engelli bireyler, evsizler, yaşlılar, kadınlar, çocuklar gibi incinebilir gruplar ile gençlerin koşullarını iyileştirecek, sosyal hayatta yaşadıkları sorunlara çözümler üretecek, yaşamlarını etkin bir biçimde idame ettirmelerine, sosyal imkanlara erişmelerine olanak sağlayacak yenilikçi proje fikirlerinin geliştirilmesini amaçlar. Bu kategoride "Gençlik, Göçmen uyumu ve Engelsiz yaşam" başlıklarında proje müracaatları beklenmektedir.
 

https://teknofest.org/yarisma/insanlikyararina.png

DEĞERLENDİRME SÜRECİ VE ÖDÜLLER

Yarışma kapsamında takımların, Ön Değerlendirme Formu, Proje Detay Raporu (PDR) olmak üzere 2 farklı rapor hazırlamaları gerekmektedir. Ön değerlendirme sonuçlarına göre katılımcılar arasında bir ön eleme gerçekleşecek. PDR sonuçlarına göre ise; yarışmadan elenen takımlar, maddi destek almayı hak eden takımlar ve maddi destek almadan yarışmaya devam edebilecek olan takımlar belirlenecek.

Yarışmada, 3 kategoride ayrı ayrı değerlendirme sonucunda ön elemeyi geçerek kendi klasmanında final değerlendirmesinde dereceye giren takımlara ödül verilecek. Aşağıda belirtilen ödüller, ödül almaya hak kazanan takımlara verilecek toplam tutarı göstermektedir, yarışmada bireysel ödüllendirme yapılmayacak.

 

Yarışmada verilecek olan ödüller aşagıdaki gibidir:

 1. İlkokul, Ortaokul Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
 • Birinci     :    10.000 TL
 • İkinci       :    5.000 TL
 • Üçüncü   :    3.000 TL
 1. Lise Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
 • Birinci     :    10.000 TL
 • İkinci       :    5.000 TL
 • Üçüncü   :    3.000 TL
 1. Üniversite, Mezun ve Yetişkin Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
 • Birinci     :    10.000 TL
 • İkinci       :    5.000 TL
 • Üçüncü   :    3.000 TL

 

2.698 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1772
 
yukarı