YENİLİKÇİ YAZILIMLAR YARIŞIYOR (Y³) 2020 BAŞLIYOR - Eskişehir Haberler

YENİLİKÇİ YAZILIMLAR YARIŞIYOR (Y³) 2020 BAŞLIYOR

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
YENİLİKÇİ YAZILIMLAR YARIŞIYOR (Y³) 2020 BAŞLIYOR

Y3 2020’de Uydu ve Geniş Alan Gözetleme (GAG) görüntülerinden çeşitli hedeflerin otomatik tespitine yönelik iki ayrı yarışma düzenlenecektir.

Yarışmaya, bireysel ya da grup olarak ve/veya firma/kurum/kuruluş adına; tanımlı hedef sınıflarından herhangi biri, birkaçı veya tamamı için katılım sağlanabilecektir.

Ülkemizde, görüntülerden otomatik hedef tespit konusunda çalışan, yetenek ve bilgi birikimi olan herkesi Y3 2020’ye katılmaya davet ediyoruz!

Detaylı bilgiye https://y3.ogam.metu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Amaç ve Kapsam

Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3) Yarışma Programı 2020 yılı için ilk tema, elektro-optik uydu fotoğraflarından çeşitlihedeflerin otomatik tespiti (UYDU), ikinci tema ise geniş alangözetleme görüntülerinden çeşitli hedeflerin otomatik tespiti(GAG) olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Y3-2020, ülkemizdegörüntülerden otomatik hedef tespit ve bölütleme konularındayetenek ve bilgi birikimi olan firma/kurum/kuruluş vearaştırmacıların uygulamalarının çeşitli hedef tipleri içinotomatik tespit ve bölütleme performanslarının adil ve hassasbir şekilde ölçülmesini hedeflemektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından belirlenen birtakım hedeflerin temaya göreelektro-optik (EO) uydu fotoğraflarından ya da geniş alangözetleme (GAG) görüntülerinden otomatik olarak tespitedilmesine yönelik olarak, yenilikçi görüntü işleme yöntemlerikullanan algoritmaların yarışacağı Y3, söz konusu algoritmalarıntespit ve bölütleme performansları açısından sıralanmasını sağlayacaktır.

Yarışmanın performans ölçüm süreçleri ODTÜ Görüntü Analiz Merkezi (OGAM) tarafından yürütülecektir. Görsel veri çeşitleri ve değişkenhedef tipleri için otomatik tespit ve bölütleme performansını ölçmek amacıyla OGAM tarafından geliştirilen bir donanım veyazılım altyapısı kullanılacaktır.

1.647 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1084
 
yukarı