ÇOCUĞUNUZ DİJİTAL DÜNYADA GÜVENDE OLSUN! - Eskişehir Haberler

ÇOCUĞUNUZ DİJİTAL DÜNYADA GÜVENDE OLSUN!

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
ÇOCUĞUNUZ DİJİTAL DÜNYADA GÜVENDE OLSUN!

Türkiye, 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcıyla dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sosyal medyayı da en aktif 18 yaş altı grubu kullanıyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte zamanlarının çoğunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayarda geçirecek çocukları dijital dünyanın tehlikelerinden korumak için MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Dünyada 3 milyar 480 milyon kişi aktif olarak sosyal medyayı, 4 milyar 380 milyon kişi de interneti kullanıyor. Türkiye'de 59 milyon 300 bin internet, 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre de günde ortalama 2 saat 46 dakikamızı da sosyal medyada geçiriyoruz. Sosyal medyayı en çok kullanan yaş gruplarından birisi de 18 yaş altı grup. Instagram, Tiktok gibi sosyal medya uygulamalarını daha fazla kullanan bu yaş grubu için sömestre tatilinin önemli bir zamanını bilgisayar, akıllı telefon ve tablette geçirecek. MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, ebeveynleri dijital dünyanın tehlikelerine karşı uyararak, çocukların sosyal medya kullanımlarını kontrol altına almak için şu önerilerde bulunuyor:

  • Dijital dünyanın en büyük tehlikesi de çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklere maruz kalmalarıdır. Bu yüzden sık sık internet geçmişini kontrol edin. Hangi hesapları takip ettiğine, hangi sitelere girdiğine bakın.
  • Çocuğunuza hangi hesapların tehlikeli olabileceğine dair bilgi verin. Spam, anlık mesaj gibi elektronik postaları cevaplamaması gerektiğini öğütleyin.
  • Dijital bir çağda çocuğunuzu dijitalden uzaklaştırmanız doğru değil. Sosyal medya kullanımı için bir zaman dilimi oluşturun.
  • Neredeyse her şeye ait bir uygulama üretiliyor ve çocuklar da eğlenceli olabileceğini düşündükleri her uygulamayı indirmek istiyorlar. Oysa bazı uygulamalar kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilirler. Çocuğunuzun sizin gözetiminizde uygulama indirmesine izin verin.
  • Uygulamalarla ilgili önemli bir konu da hangi uygulamanın kameraya erişime izin verdiğine hakim olmak. Kamerayla ilgisiz bir uygulama kameraya erişmek istiyorsa, çocuğunuzun görüntülerini üçüncü kişiler tarafından çalınabilir.
  • Çocuğunuz sosyal medya hesabı oluştururken gizlilik ayarları için ona yardımcı olun. Gözetiminizde tehlikeli içerikleri kısıtlayın.
  • Çocuğunuza tanımadığı kişilere fotoğraf atmaması konusunda bilgi verin.

 

1.836 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 420
 
yukarı