SGK’dan Genel Sağlık Sigortası Hatırlatması: SON GÜN 31 MART - Eskişehir Haberler

SGK’dan Genel Sağlık Sigortası Hatırlatması: SON GÜN 31 MART

Anasayfa / Ekonomi
SGK’dan Genel Sağlık Sigortası Hatırlatması: SON GÜN 31 MART

Bilindiği üzere, 7256 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 17/11/2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile herhangi bir sağlık güvencesi olmadığı için Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan vatandaşlarımızın 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları için, 31.03.2021 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testi sonucunda ödeme gücü olmadığı tespit edilen vatandaşlarımızın Genel Sağlık Sigortasına ait geçmiş borçlarının tamamı silinecektir.

Gelir testi sonucu aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan vatandaşlarımız ise Ağustos 2020 ve öncesi döneme ait Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının faizleri silinmiş olup, anaparanın 30 Nisan 2021’e kadar ödeyebilme imkânı bulunmaktadır.

 Ayrıca Kurumumuza yapılandırılan Sigorta Primi, İşsizlik Sigortası Primi ve İdari Para Cezası borçlarının peşin ve ilk taksit ödemelerinin de son günü 31 Mart 2021 olup, yapılandırmaya başvuran vatandaşlarımıza önemle hatırlatmak isteriz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 İbrahim KISA
 Sosyal Güvenlik İl Müdürü

 

2.073 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 487
 
yukarı