Veterinerlere PETVET ve Ev Hayvanı Kimliklendirme Konusunda Bilgi Verildi - Eskişehir Haberler

Veterinerlere PETVET ve Ev Hayvanı Kimliklendirme Konusunda Bilgi Verildi

Anasayfa / Ekonomi
Veterinerlere PETVET ve Ev Hayvanı Kimliklendirme Konusunda Bilgi Verildi

Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Bilgilendirme Toplantıları

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Eskişehir genelinde faaliyette bulunan serbest veteriner hekimler,  hayvan barınaklarında görevli veteriner hekimlere “PETVET ve Ev Hayvanı Kimliklendirme”  ile veteriner klinikleri, poliklinikleri ve hayvan hastaneleri, veteriner tıbbi ürün temin iznine sahip işletmelere de “E-Reçete & İTS, ATS Sistemleri” konularında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

İl Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Kampüsü toplantı salonunda gerçekleşen toplantılara Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Ar, hayvan barınaklarında görevli veteriner hekimler, serbest veteriner klinikleri ve veteriner tıbbi ürün temin izinli işletmelere bağlı veteriner hekimler ile İl Sistem Sorumluları katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması” yönetmeliği kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve serbest veteriner klinikleri aracılığıyla 2021 yılı içerisinde sahipli köpekler, 2022 yılı içerisinde de sahipli kedi ve gelincikler mikroçip uygulanarak kimliklendirilecektir. Bu sayede can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır.

Aynı zamanda Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı (hayvandan insana geçen) hastalıkların kontrol altına alınması sağlanacaktır. Bu uygulama ile sahipli kedi ve köpeklere pasaport düzenlenirken bu pasaporta sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecektir.

E-reçete & İTS, ATS sistemlerinin uygulamaları ile ilgili olarak da veteriner hekimlerin sahada karşılaştıkları sorunlar görüşüldü. Karşılıklı soru cevaplardan sonra toplantılar sona erdi.

3.026 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 494
 
yukarı