URAYSİM bu bölge için bir milli piyangodur - Eskişehir Haberler

URAYSİM bu bölge için bir milli piyangodur

Anasayfa / Ekonomi
URAYSİM bu bölge için bir milli piyangodur

Alpu Belediyesi'nin Anadolu Üniversitesi'nin öncülüğünde Alpu'da gerçekleştirilen Ulusal Raylı Sistemler Test ve AR-GE Merkezi projesine karşı açtığı davanın yankıları ve tartışmalar devam ediyor. Projeye karşı dava açılmasına en başından karşı çıkan isimlerde ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Kanal 26'da Salih Karabacak'ın konuğu olduğu "Tekno Analiz" programında URAYSİM ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu...

"Kuzey çevreyolu için de istimlak olacak, ne yapacağız?"

Kesikbaş, ""Biz URAYSİM'e karşı değiliz, ama karşıyız' diyorlar. Anlamadığım bir şey. Size bir soru sorayım. Bir sene sonra Kuzey Çevreyolu inşaatı başlayacak. Kentin kuzeyinde ciddi şekilde istimlak yapılacak. Herhalde binlerce dönüm tarım arazileri bir şekilde istimlak edilecek. Şu an URAYSİM'de konuşulan alandan muhtemelen 500 kat fazla alan istimlak edilecek. Ne yapacağız? Bozdağ'ın üzerinden viyadüklerle mi aşacağız. Muttalip'ten geçecek, Keskin'den geçecek... Keskin ovasından daha bereketli ova var mı?" dedi.

"Eskişehir için bir nimet"

Kesikbaş, "URAYSİM gibi Eskişehir'e artı değer yaratacak bir test merkezimiz var. Aklınıza gelecek tüm raylı sistemleri aksamlarının test edilmesi gerekiyor ki bu Eskişehir için bir nimet. Çünkü, bu yerli ve milli hızlı tren üretiminin de Eskişehir'e gelmesini sağlayacaktır. Devlet, ben buraya bir tesis kurduğumda hemen kapımın önünde test edebilirim, diyecek" dedi.

"İstiyoruz ki, Eskişehir'de aş ve iş imkanları oluşsun"

Bakın dünyanın en büyük şirketlerinden birinin tesislerinin fotoğrafları... Yeşil alanları görüyorsunuz değil mi? Bombardier fabrikası... Bakın ne çevreye zararı var. İstiyoruz ki bu teknolojiyi Eskişehir'de üretelim. Alpu kazansın, Eskişehir kazansın, Türkiye kazansın. Şimdiden bu alt yapıyı yapalım ki... Eskişehir'in çocukları gelsin burada mühendislik yapsın. Aş ve iş imkanları oluşsun. Siz daha kafadan yok ederseniz, olmaz bu işler" dedi.

"URAYSİM bu bölge için bir milli piyangodur"

"URAYSİM bu bölge için bir milli piyangodur. Çok iddialı söylüyorum" diyen Kesikbaş, "Her şeyiyle, kültürü ve sanatıyla, üniversiteleriyle, turizmiyle bir sanayi kenti mi olacağız? Ya da bunların hiçbiri olmayacak... Gençlerimiz iş bulamayacak. Ankara'ya, Bursa'ya iş bulmaya gidecek. Öğrenciler için dizayn edilmiş bir kent olması sebebiyle de emeklilerimiz çoğalacak. Emekli kenti olacağız... Bunlardan birini tercih edeceğiz" diye konuştu.

"Bu projeyi bırakırsan anında kaparlar..."

Kesikbaş, "URAYSİM'e karşı açılan davaya biz de ESO olarak müdahil olduk. İnşallah mahkeme ret kararı verir. Eskişehir için çok önemli, getirisi olan, götürüsü olmayan bir proje. Bu işlerden onbinlerce insan ekmek yiyecek. Bu projeyi bırakırsan anında kaparlar..." dedi.

kanal26 & medyamidas.com

5.219 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 778
 
yukarı