Dolarda spekülatif hareketlilik! Uzmanlardan kritik uyarı - Eskişehir Haberler

Dolarda spekülatif hareketlilik! Uzmanlardan kritik uyarı

Anasayfa / Ekonomi
Dolarda spekülatif hareketlilik! Uzmanlardan kritik uyarı

Türk Lirası, ilk fiyatlamaların yapıldığı Asya piyasalarındaki dolar karşısında sert düştü. Dolar/TL, Asya piyasalarının açılışında ilk işlemlerde 8.35'e kadar yükseldi. Kur cuma günü 7.2185'ten kapanmıştı. Ani yükselişin nedeni merak edilirken, uzmanlar önemli tavsiyelerde bulundu.

Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL yüzde 16 yükseliş kaydetti. Dolar/TL saat 21:38 itibarıyla yüzde 16,2’ye kadar yükselişle 8,3880’e kadar çıktı Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

Dolar/TL saat 23:36 itibarıyla 8.25’e geriledi.

UZMANLARDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Piyasa uzmanları, dolardaki hareketliliği Haber7.com'a yorumladı.

Sığ piyasadaki panik hareketlere kapılmamak ve bu hareketliliğe sağduyulu yaklaşmanın önemine de dikkat çeken uzmanlar, yatırımcılara fırsatçıların tuzaklarına düşmemeleri konusunda da uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, yarını ve önümüzdeki günlerdeki olası hareketlerin dikkatli takip edilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

İŞTE UZMANLARININ KRİTİK AÇIKLAMALARI;

Piyasalardaki ön kota sınırıyla ilgili bir hareketlilik olarak yorumlayan uzmanlar, henüz piyasalar açılmadığını Uzak Doğu ve Asya piyasalarının Saat 00'00'dan başlayarak  hareketlerinin takip edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

'YATIRIMCILARA TEMKİNLİ OLUN' UYARISI

Piyasalarda değişien bir hareketlilik yaşandığını aktaran uzmanlar, yatırımcılara temkinli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Euro / TL fiyatlarının olmaması da bu hareketliliğin spakületif bir hareketlilik olduğunu yönünde görüşlerini dile getiren uzmanlar, önümüzdeki günlerdeki öngörüleriyle ilgili iyimser tablo çizdi.

ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Uzmanlar, kısa süreli dalgalanmalar sonrasında radikal bir değişiklik olmadığı sürece bu hareketlerin normale döneceği görüşünü dile getirdi. Altın fiyatlarını durumunun ne olacağıyla ilgili kanaatlerini ifade eden uzmanlar, TL/Dolar hareketliliğin ve uluslararası altın ons fiyatındaki değişimin altın fiyatlarının yönünün belirleyeceğini dile getirdi.

YENİ MB BAŞKANININ MESAJLARI ÇOK ÖNEMLİ

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk mesajlarının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, Merkez Bankasının mevcut politikalrının önümüzdeki günlerde devam edeceğinin dikkate alınması gerektiği ifade ettiler.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolardaki hareketliliğin ardından açıklamalarda bulundu.

MEMİŞ'TEN UYARI: EKONOMİ DEĞİL, SİYASİ...

Twitter hesabından açıklama yapan Memiş, ''Olay ekonomi değil siyasi, Panik yapmadan bekle gör ve sakin ol. Karşı taarruzun nedeni. Sorun iletişim. Yani perde arkasından yürütülen mücadelenin millet ile paylaşılmaması. 08:30'dan itibaren iletişim kanalları hızlı olmalı' uyarısında bulundu.

ALTINDA SON DURUM

GRAM ALTIN NE KADAR?

Hafta boyu 417-418 lira seviyelerinde seyreden gram altın Merkez’in faiz kararının ardından doların düşmesiyle birlikte 404 liralara kadar geriledi. Haftanın son gününde verilere göre gram altın 404,66 liradan işlem görüyor.
 

7 merkez bankası duyurdu: Altın için bomba tahmin! Tarih verildi sert yükselecek

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Yaklaşık yüzde 1’lik değer kaybının yaşandığı çeyrek altın ise hafta açılışı öncesi 661 liradan alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı 674 lirada bulunuyor.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ TL?

Son düşüşle birlikte 3 bin liradan oldukça uzak bir görünüm çizen cumhuriyet altını ise bugün 2 bin 683 liradan alınırken 2 bin 679 liradan da satışa sunuluyor.

Altın ne kadar oldu? Altın fiyatları
Altın ne kadar oldu? Altın fiyatları

KAYNAK: HABER7
3.005 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 669
 
yukarı