Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği Başvuruları 31 Mart - Eskişehir Haberler

Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği Başvuruları 31 Mart

Anasayfa / Ekonomi
Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği Başvuruları 31 Mart

Pandemi süreci devlet destekleri devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Eskişehir İl Ticaret Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi:

Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği Başvuruları

Esnaf ve Sanatkarlarımız ile Gerçek Kişi Tacirlerimizi, Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarih ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” ile ilimizde aylık 750 Türk Lirası “Kira Desteği” için başvurular 31.03.2021 Çarşamba günü saat 23:59’a kadar e-Devlet Kapısı (www.turkiye.ogv.tr) üzerinden elektronik ortamda alınmaya devam edecektir.

Bahse konu desteklenden;

  • 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler
  • Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıt olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar,
  • Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler
  • Kira desteği için işyeri kira olanlar
  • Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutarlardan “esas faaliyet konusu” Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler faydalanabilmektedir.

İlimizde, başvuru şartlarının taşımasına rağmen (1394) esnaf sanatkar ile gerçek kişi tacirin “Gelir Kaybı Desteği” ile “Kira Desteği” için başvuru yapmadıkları tespit edilmiştir.

Kira desteği sürecinde;

İlimizde kira desteğinde bulunan kişilerin işlemleri devam etmektedir. Kira desteği için gerekli evraklar; işyerine ait imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılı içerisinde kira ödemesinin yapıldığını gösterir banka dekontu olarak belirlenmiştir. E-Devlet kapısından yapılan başvuru esnasında söz konusu evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Kira desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğü personelince, Bakanlığımızca belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilecektir.

Başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlere destek ödemeleri 3 ay süreyle kendilerine ait banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır.

Başvuru şartlarını taşıyan tüm esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerimizin, Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği için e-devlet üzerinden başvuru yapmaları, e-devlete erişim imkanı olmayan esnafımızın bağlı bulundukları Esnaf Odasına veya kendi Serbest Muhasebecisine şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için, Eskişehir Ticaret İl Müdürlüğünü müracaat edilebilir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyrulur.

1.922 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 683
 
yukarı