Covid-19 sürecinde dönüşümü hızlandırmak için 5 öneri - Eskişehir Haberler

Covid-19 sürecinde dönüşümü hızlandırmak için 5 öneri

Anasayfa / Ekonomi
Covid-19 sürecinde dönüşümü hızlandırmak için 5 öneri

Covid-19 pandemisi süresince şirketlerin, dijital üretimde adaptasyonlarını güçlendirdiğini ve hiç de yavaşlamaya niyetleri olmadığını söyleyen Rockwell Automation Connected Enterprise Operasyonları Direktörü Mick Mancuso, “Pandemi dünyanın farklı yerlerini vurmaya başladığında bir duraklamaya tanık olduk. Şimdi ise tek gördüğümüz şey hızlı bir dönüşüm. Ve bu artık bir, zorunluluk” açıklamasında bulundu.

Rockwell Automation’un operasyonlarının dijital dönüşümüne liderlik ettiğini ve şimdi bu yolculuktaki deneyimlerinden çıkardığı dersleri ve uzmanlığını müşterilerle paylaştığını ifade eden Mancuso, Automation Fair At Home etkinliğinde, pandemi sürecinde üç önemli trendin ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi:

 “Birincisi, daha fazla şirket uzaktan çalışan personelini güvenli şekilde bağlamak istiyor. Aslında imalat zaten sosyal mesafenin olduğu bir sürece doğru gidiyormuş. IT, operasyon veya mühendislik çalışanları olsun, evden bile olsa üretime bağlanabilmeyi ve üretimi yönetebilmeyi istiyormuş. Tabii ki bunu güvenli bir şekilde yapmak istiyoruz. Aynı zamanda işlerin nasıl gittiğini de görebilmek istiyoruz.

İkinci trend ise otomasyona olan talebin devam etmesi. Yeni varlıklar ve yeni veri noktaları katılıyor online’a. Bunların şirketin geneline bağlanması gerekiyor.

Üçüncüsü ise tedarik zincirinin dirençli olması fikri. Pandeminin tedarik zincirindeki boşlukları ortaya çıkardığını belirten Mancuso, “Bazı sektörlerde talepte artış oldu. Bu nedenle dijital dönüşüm de hız kazandı” diye açıkladı.

Mancuso konuşmasında Covid-19 pandemisi boyunca dijital dönüşümden fayda sağlayabilmek için beş tavsiye paylaştı:

  1. Yöneticilerin desteğini alın. “Daha fazla yöneticinin sürece dahil olduğunu görüyoruz. Pandemi öncesinde dijitalleşme için ciddi bir destek vardı ancak şimdi yöneticilerin desteği kritik öneme sahip çünkü dönüşüm aslında kurum kültürüyle alakalı. Bir yönetici sürece dahil olmadığında uygulama teknoloji üzerine odaklanıyor olabilir veya diğer uygulamalarla etkileşim içinde olmayabilir. C-level yöneticilerden birinin, hatta bir CEO’nun, bir şampiyonun sürece dahil olduğunu görebiliyoruz artık.”
  2. İşlevler arası bir ekip kurun.  “Şirketler daha önce de bu yönde ilerleyebiliyordu ancak bariyerler ve boşluklar vardı. Pandemi nedeniyle bu bariyerlerin birçoğu yıkıldı. Herkes bu dijital dönüşümleri gerçekleştirmek için çok hızlı bir şekilde kendine çeki düzen verdi. IT ve OT uzmanlarının aynı ekip içinde olması gerekiyor.”
  3. Bir plan belirleyin.“Bir planınız olması hala çok önemli. Şu an farklı olan şirketler yeni normale çok hızlı bir şekilde geçmeye çalışmalarına rağmen, stratejilerini çok daha dikkatli bir şekilde düşünerek oluşturmaları gerekiyor. Peki işi ivmelendirecek anahtarlar neler? Değişim yönetimi çok önemli, özellikle de üretimde. Bu dönüşümü yönetebilmek gerçekten önemli. Ayrıca başarı, bu dönüşümün çalışanlar tarafından benimsenmesiyle gelecektir.”
  4. Operasyonel teknoloji ortamlarınızın güvenliğini sağlayın. “OT ortamlarının güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli. Daha fazla risk alarak bazı fırsatların kapısını aralıyorsunuz. IT veya OT olsun, siber riskler var olmaya devam ediyor. Ortamın güvenliğini sağlamak hala çok önemli. Genelde OT ortamlarının kendi ağları ve farkı iş öncelikleri olur. 7/24 işleyen bir ağın kopmasının bedeli çok ağır olacaktır.”
  5. Doğru teknoloji ve partnerlerle çalışın. “Pandeminin etkileriyle mücadele ederken, birçok şirket için doğru teknoloji ve partnerlerle çalışmak hızlandırıcı bir etki yaptı. Önceden birçok ekip iç faaliyetler konusunda derin analizler yapardı. Şimdi ise doğru bir teknoloji kullanıp doğru partnerlerle çalışmak gerçekten çok önemli hale geldi. İnsanlar geleceğe hazır teknolojiler arıyor. Ölçeklendirebilme yetkinliği ise kritik öneme sahip. Entegrasyon çabalarını en aza indirip ölçeklendirilebilirliği maksimize etmek için platform tabanlı teknolojilere odaklanıyoruz. Dışardan bir partneriniz olması önemli boşlukları doldurabilir. Alanınızda bir partner seçmenin en önemli kriteri ise hız, hız ve hızdır. Bu nedenle teknolojiyi bilen ve nasıl uygulanacağını anlayan biriyle çalışmak istersiniz.”

Mancuso, konuya ilişkin şunları aktardı: “Bu sürece çok hızlı başlamanın yolları var, örneğin IoT platformu kullanabilirsiniz. Başka bir yol da çalışanlarınızı birbirine bağlamaktır. Düşünün sahada çok da deneyimli olmayan bir çalışanınızı artırılmış gerçeklik ile çok daha deneyimli birine bağlıyorsun. Bu iletişimi sağlayabilmek, görüşmeyi kaydedebilmek ve paylaşabilmek katma değer yaratan bir şey. Artırılmış gerçeklik özelliklerinin artık çok daha fazla vakada kullanıldığına tanık oluyoruz.”

Mancuso, sözlerini şöyle tamamladı: “Teknolojilerinizi, örneğin platform tabanlı yaklaşımınızı geleceğe hazır hale nasıl getirebileceğinizi düşündüğünüzde çözmek istediğiniz soruna özel nokta atış çözümler bulabilirsiniz ancak holistik platformlar, iş emirlerinden temel analitiğe ve kalite görüntülemeye birçok uygulamada kullanılabiliyor. Dijital dönüşüm çok önemli. Pandeminin başlarında şirketler bunun işlerine yarayıp yaramayacağını sorguluyordu. Şimdi ise farklı bir ortamda çalıştıklarını, bağlı olmaları gerektiğini ve bilgilendirilmiş olmaları gerektiğini anlıyorlar. Biz de onlara bunu başarmaları için yardımcı oluyoruz.”

 

1.987 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 463
 
yukarı