Sarıcakaya’da Yüzen Marul - Eskişehir Haberler

Sarıcakaya’da Yüzen Marul

Anasayfa / Ekonomi
Sarıcakaya’da Yüzen Marul

Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden, gezen tavuk projesinden sonra yüzen marul projesi de yüz güldürmeye devam ediyor.

Yeni modern teknikler kullanılarak yapılan suda sebze üretiminin yaygınlaştırılması amaçlı çalışmalar bir yandan devam ederken Sarıcakaya’da suda ilk sebze üretim denemesi gerçekleştirildi.

Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Haydar İpek konuyla ilgili verdiği bilgilerde;

İç Anadolu bölgesinde Akdeniz iklimi özelliği taşımasıyla iklimsel olarak çok özel sayılabilecek bir konumda olan Sarıcaya İlçesinde uzun yıllardır üretim yapılan toprakların yorgun ve birçok hastalık- zararlılardan dolayı yıpranmış olması İlçede farklı üretim şekillerine geçme gereksinimi doğurduğunu ifade etti.

 İlçemizdeki genç girişimcilere İlçe Müdürlüğü tarafından verilen teknik destekle bu yıl örtü altında 270 metrekare alanda suda yüzen marul deneme üretimi başlanmış olup 2021 yılının Mart ayında 320 metrekarede suda marul üretimine daha başlanacağını belirtti.

Toprakta sebze yetiştirmeye nazaran suda yetiştiriciliğin avantajlarının fazla olduğu hidroponik sistem ile yetiştirilen bir ürüne gübre vermeye ve böcek ilacı sıkmaya gerek olmadığını anlatan İpek,  bu sistem ile yetiştirilen mahsullerin toprakta yetiştirilenlere oranla daha uzun raf ömrüne sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca hidroponik yetiştiriciliğin hem daha kolay hem de sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından daha uygun olduğunu vurgulayarak daha önce elde edilen ürünlerden daha kalitelilerini topraksız tarımla yetiştirmenin büyük avantaj sağladığını belirtti.

2.262 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 740
 
yukarı