SGK Aslında 11 Aralık da SMA Açıklaması YAPTI - Eskişehir Haberler

SGK Aslında 11 Aralık da SMA Açıklaması YAPTI

Anasayfa / Ekonomi
SGK Aslında 11 Aralık da SMA Açıklaması YAPTI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) SMA hastalığı ilaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığı'nın yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almakta olup; Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır" ifadelerine yer verdi

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) SMA hastalığı ilaçlarıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarının %99’unu kapsama alan Genel Sağlık Sigortası ile kaliteli sağlık hizmetlerini erişilebilir kılmaktadır. Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığı'nın yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almakta olup; Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır.

"İLAÇLAR, TETKİK VE TEDAVİYE ERİŞİM ÜCRETSİZ SAĞLANMAKTADIR"

İlaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişim de ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
SMA Tedavisinde kullanılan ilaç;
SMA Tip 1 hastaları için 05/07/2017'den
SMA Tip 2-3 hastaları için 01/02/2019'dan itibaren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındadır.Şu ana kadar bu kapsamda ödenen tutar 2 milyar TL'yi aşmıştır.Tüm hastalıklar için yeni çıkan ilaç, tetkik ve tedavi yöntemlerinin etkinliği ve yerindeliği, ilgili komisyonlarca takip edilmeye ve gözlemlenmeye devam edilmektedir. Devletimiz daima tüm vatandaşlarımızın yanındadır.

11.12.2020 Haberturk

2.440 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 420
 
yukarı