2021 yılında ekonomiden beklentiler - Eskişehir Haberler

2021 yılında ekonomiden beklentiler

Anasayfa / Ekonomi
2021 yılında ekonomiden beklentiler

2020 yılında, Covid-19 nedeniyle yaşanan olumsuzlukların ekonomilere yansıması çok ağır oldu. Dünya ekonomisi, 1929 ekonomik bunalımından sonra en fazla olumsuz etkilendiği bir dönem yaşadı.

Bu yüzden, 2020 yılını geride bırakırken, yeni yılda ekonomi alanında beklentiler oldukça yüksek.

Peki 2021 yılında ekonomiden beklentiler nelerdir?

AŞILAR VE NORMALLEŞME

2021 yılında ekonomide yaşanacak normalleşme, en büyük beklenti haline geldi. Covid-19 salgınının kontrol altına alınması için başlayacak olan aşı uygulaması normalleşme için tek çare olarak görülüyor. Aşıların etkin olması durumunda, 2021 yılında hızlı toparlanma ile beraber 2020 yılında meydana gelen hasarların kısmen de olsa telafi edileceği öngörülmektedir.

ENFLASYON-KUR-FAİZ DÖNGÜSÜNÜN KIRILMASI

 temel önceliği haline geldi.

Bu amaçla Merkez Bankası'nın uyguladığı yüksek faiz politikası, enflasyon-kur-faiz döngüsünü kırması açısından önemli ancak yüksek faizin ekonomik büyümeye olası olumsuz etkilerini de özellikle, yaşanan Covid-19 dönemi nedeniyle göz önünde bulundurmakta fayda var.

AB VE ABD İLE İLİŞKİLER

2020 yılı, AB ve ABD ile ilişkilerin gerildiği ve ABD’nin savunma alanında yaptırım kararı aldığı bir yıl oldu. ABD’de yeni başkan seçilen Biden’ın nasıl hareket edeceği ve yaptırımlar konusunda nasıl bir politika izleyeceği önemli.

Türkiye’nin haklı gerekçelerle Doğu Akdeniz’deki başlattığı sismik ve sondaj çalışmalarını, Yunanistan ve GKRY’nin bu konuyu AB ülkeleri meselesi haline getirmesi meselenin daha da karmaşık hale gelmesine neden oluyor.

Dolayısıyla, yeni dönemde AB ile Doğu Akdeniz konusunda gerilen ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceği, 2021 yılında beklenen önemli gelişmeler olacaktır.

EKONOMİK VE HUKUKİ REFORMLAR

Ekonomide ve hukuk alanında gerçekleşecek olası reformlar, yüksek bir beklenti oluşturdu. Ekonomide hayata gerçekleştirilmesi beklenen reformların, başta da yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlayacak, ülke risk priminin düşürülmesine katkı yapacak ve üretimi arttıracak reformların olması bekleniyor.

En önemlisi de olası ekonomik ve hukuki reformların, ekonomiye yurtdışından para akışının sağlayacağı konusunda büyük beklenti oluşturduğu açıktır.

Diğer yandan, mikro alanda başta da işletmelerin önünün açan ve yüklerini azaltan önemli adımların atılacağı konusunda bir beklenti var.

DOĞU AKDENİZ’DE DOĞAL GAZ ARAMA ÇALIŞMALARI KRİTİK ÖNEME SAHİP

Doğu Akdeniz’de yeni bir denge oluşuyor yani yeni bir döneme giriyoruz. Doğu Akdeniz’in Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlayacak olması, Türkiye’yi bölgede kritik bir aktör yapması ve oluşacak yeni enerji denkleminde Türkiye’ye alan açması nedeniyle bu bölgede doğal gaz keşfi Türkiye için kritik öneme sahiptir.

Bu açıdan, Türkiye Doğu Akdeniz’de doğal gaz aramalarına daha da artıracağı öngörülmektedir.

2021 YILI

2021 yılında, bir yandan aşıların getireceği normalleşeme ile 2020 yılında ekonomide meydana gelen hasarların tamiri gerçekleştirileceği, diğer yandan uluslararası ilişkilerde var olan gerginliklerin ekonomiye olası yansımalarının giderilmesi konusunda bir beklenti olacaktır.

Bu nedenle 2021 yılında, tüm alanlardan olduğu gibi ekonomiden de beklentiler yüksek.

Bu vesileyle yeni yılda herkese sağlık, sıhhat ve bol kazançlar diliyorum.

Yenişafak

yazının devamını okuyun

 

1.413 okunma

Yorum Yap

11 Ocak 2021 Pazartesi

Üreticilere finansman desteği

11 Ocak 2021 Pazartesi

İhracat, salgından etkilendi

11 Ocak 2021 Pazartesi

EN YENİLİKÇİ AŞI ADAYI

online ziyaretçi: 390
 
yukarı