Daha iyi bir kariyere sahip olmak için yapılması gerekenler - Eskişehir Haberler

Daha iyi bir kariyere sahip olmak için yapılması gerekenler

Anasayfa / Ekonomi
Daha iyi bir kariyere sahip olmak için yapılması gerekenler

İnsanlar yeni iş başvurularında bulunurken ya da iş değişikliği yaparken, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hareket edebilirken aynı zamanda daha iyi bir kariyere sahip olabilmek için de hareket edebilmektedir. Bu durum insanların daha iyi bir geleceğe sahip olabilme hayaline bağlı olarak değişiklik göstermekte ve daha iyi bir pozisyonda çalışarak daha refah bir hayat yaşama arzusunu tetiklemektedir. 

Kariyer hedeflerinizi belirleyin

Bir kariyer belirlemeden önce, belirli soruları sorarak ve cevaplayarak kendi kendinizi düşünme ile işe başlayın. Aktif düşünme, seçimlerinizi daha spesifik bir şeye daraltmanıza yardımcı olur.

Kendinize şu soruları sorun;

  • Kariyerimden ne istiyorum?
  • Temel değerlerim neler?
  • Profesyonel olarak veya boş zamanlarımda en çok hangi aktivitelerden hoşlanırım?
  • İlgi alanlarım neler?
  • Güçlerim ve yeteneklerim nelerdir? 
  • Belirli teknik becerilerde uzmanlaşmak veya yönetim rollerini üstlenmek mi istiyorum?

Bunun gibi soruları ve sizin için önemli olan diğer soruları yanıtladıktan sonra, potansiyel kariyer yollarını daha iyi araştırabilirsiniz. Hedeflerinizin ulaşılabilir ve ilgi alanlarınızla uyumlu kalmasını sağlamak için kişisel ve profesyonel olarak büyüdükçe kariyer hedeflerinizi yeniden gözden geçirmek de önemlidir.

Beş yıllık ve on yıllık bir plan oluşturun

Seçeneklerinizi daralttıktan sonra, kariyeriniz için kilometre taşları oluşturmayı unutmayın. Sizinle aynı alanda çalışan diğer kişilerin, kariyerlerinin beş veya onuncu yıllarında nerede olduklarını araştırın ve sahip oldukları iş unvanlarını not edin. Gelecekteki bu noktalarda sahip olmak istediğiniz unvan veya gelişmelere karar verin. Ardından bu hedeflere ulaşmak için neler yapabileceğinizi araştırın. Eğitim programlarına girmeniz, belirli sorumluluklar almanız veya ön koşullu pozisyonlara sahip olmanız gerekebilir.

Gelecekte beş veya on yıl içinde kariyer hedefleri belirleyerek, her yıl beklemeniz gereken ilerlemeyi temel alarak planlayabilirsiniz. Kariyeriniz ve hedefleriniz üzerine düşünmek için düzenli olarak planlama yapın.

Önceki deneyiminizi gözden geçirin

Önceki çalıştığınız iş alanında ki memnuniyetiniz, kariyer seçimlerinize rehberlik etmeye de yardımcı olabilir. Belirli bir teknik beceriye odaklanmak gibi önceki pozisyonlarınızdaki eğilimleri belirleyin. Ayrıca, yeni dönemde olmayı düşündüğünüz pozisyonları belirlemek için iş geçmişinizi gözden geçirin. Bu sayede kariyerinizde ki hedefin, ilerleyen aşamalarda gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini de öğrenmiş olursunuz.

Bununla birlikte önceki deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak karar vermeniz, ilerleyen aşamalarda ki pozisyonunuzu da doğrudan etkileyecek bir faktör olacaktır. 

İş gereksinimlerini eğitiminizle karşılaştırın

Birçok işin lise diploması almak, lisans derecesi programını tamamlamak veya yüksek lisans derecesi almak gibi başvuru sahipleri ve yeni işe alınan kişiler için özel eğitim gereksinimleri vardır. Bazı pozisyonlar için ayrıca başvuru sahiplerinin, pozisyonla ilgili belirli bir alanda derece almış olmaları da istenebilmektedir.

İlgilendiğiniz işler için eğitim gereksinimlerini gözden geçirin ve mevcut eğitim seviyenizi kabul eden işlere başvurun veya ihtiyacınız olabilecek ek işleri veya sertifikaları araştırın. Kısacası iş başvuruları sırasında işverenin talep edebileceği eğitim seviyesinde olduğunuzdan emin olmalısınız. Bununla birlikte kendinizi geliştirmeye devam edin ve işe başladıktan sonra kariyerinizi daha iyi bir noktaya taşıyabilecek ek sertifikalar edinmeye gayret edin. Farklı sertifikalara sahip olduktan sonra kariyerinizde daha iyi bir noktaya gelebilmeniz daha kolay olacaktır.

Mevcut becerilerinizi değerlendirin

Mevcut becerilerinizin, sertifikalarınızın ve uzmanlık alanlarınızın bir listesini yapın. Ayrıca iş arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan teknik, kişiler arası ve insan yönetimi becerileriniz hakkında düşüncelerini öğrenin. Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak çalışmalarınıza devam etmeniz durumunda, bulunduğunuz alanda ki kariyerinizin nereye varacağı ile ilgili olarak da bilgi elde etmiş olacaksınız. Bununla birlikte bu araştırma sırasında eksik olarak gördüğünüz şeylerin de yerine getirilmesi noktasında adım atmayı unutmayın. Bu sayede eksikliği giderebilecek ve kariyerinizde ilerlemenize engel olacak pürüzleri de ortadan kaldırmış olacaksınız.

İlgi alanlarınızı belirleyin

Kişiliğinize bağlı olarak, farklı kariyerlere yönelmenize yardımcı olabilecek ilgi alanlarınız olabilir. Hoşlandığınız etkinlikleri veya alanları belirlemek için hobilerinizi, geçmiş gönüllü deneyimlerinizi ve ilgi alanlarınızı inceleyin. Bu bilgiler şuan ki profesyonel çalışma hayatınızın dışında olsa da, beğendiğiniz faaliyetlerin bir listesini oluşturmak bir kariyer araştırmasına odaklanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, mantık bulmacalarından hoşlanıyorsanız siber güvenlik alanında bir kariyer alanında bir kariyer yapmaya yönelebilir veya yeni insanlarla konuşmayı seviyorsanız satış temsilciliği alanında ilerlemeye çalışabilirsiniz.

İlgi alanlarınızı genellikle iş başvurularından önce ya da iş değişikliğinden önce yapmanız daha etkili olacaktır. Bu sayede hangi alanlara karşı ilgili olduğunu anlayabilir ve adımlarınızı buna göre yapabilirsiniz. Özellikle yeni iş başvurularınız sırasında kısa vadeli çalışma imkanı sunan farklı firmalarda görev alarak bu ilgi alanlarının kariyeriniz üzerinde ki etkisini daha yakından görebilirsiniz. Bu deneyimden sonra ise gerçekten kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve kariyeriniz açısından geleceği olan bir alanda ilerleme sağlayabileceksiniz.

Profesyonel CV hazırlayın

İş başvurusunda bulunanlardan istenen CV, aslında her aşamada kişiye lazım olabilecek bir belgedir. CV, sizinle ilgili tüm detayların yer aldığı bir belge olduğundan dolayı işverenlerin sizinle ilgili genel anlamda bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır. Bundan dolayı CV’nizi hazırlamalı ve bu hazırlık için mutlaka CV-Maker gibi profesyonel bir platformdan yardım almalısınız.

CV hazırlama işi, asla üstün körü ya da İnternet’ten bakarak yapılmamalıdır. İş başvurunda kullanacağınız bir belge olacağından dolayı tam anlamıyla usulüne uygun bir şekilde hazırlanmış olması gerektiğini unutmamalısınız. CV’nizin profesyonel olarak hazırlanmış olması yeni iş başvurularında sizi bir adım öne çıkarmayı başaracaktır. Bununla birlikte mevcut durumda çalışırken kariyerinizi şekillendirebilmeniz içinde oldukça faydalı olacaktır. Özellikle bir işyerinde çalışırken farklı firmalarda açılan ve bulunduğunuz konumdan daha üst pozisyonlarda olan mevkiler için hızlıca başvuru yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

1.413 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 343
 
yukarı