Altın rezervi Bilecik’te heyecanla karşılandı - Eskişehir Haberler

Altın rezervi Bilecik’te heyecanla karşılandı

Anasayfa / Ekonomi
Altın rezervi Bilecik’te heyecanla karşılandı

GÜBRETAŞ’a ait Söğüt altın sahasında 3,5 milyon onsluk altın kaynağının tespit edildiğinin duyurulmasının ardından, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’ın rezervin milli kaynaklarla ekonomiye kazandırılacak açıklaması Bilecik başta olmak üzere tüm yurtta sevinçle karşılandı. 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden GÜBRETAŞ'a ait Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın kaynağı tespit edildi. Maden rezervinin keşfi Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz tarafndan duyurulması ilçe halkını da heyecanlandırdı.

Dünyanın sayılı maden alanlarından biri olarak tarihe geçmesi beklenen rezervin, milli ve yerli kaynaklarla Tarım Kredi ve Gübretaş iş birliğiyle Maden AŞ tarafından 2 yıl içinde çıkarılması için çalışmalara başlanacak.

"Söğüt, tarih açısından çok özellikli bir bölge"

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Söğüt'ün tarih açısından çok özellikli bir yer olduğunu hatırlattı. İlçe için "Yer üstü olduğu gibi yer altı da geçmişi de geleceği de çok parlak." ifadesini kullanan Şentürk, şöyle konuştu:

"Çok önemli bir rezerv. Bilecik'te maden çeşitliliği vardı ama özellikle altın konusunda bu kadar zengin bir rezervin olması bizi çok mutlu etti. Bunun oluşturacağı istihdam, ülke ekonomisine sağlayacağı katkı ve dolaylı katkıları hesaba kattığı zaman bölgemiz açısından çok önemli bir gelişme. İnşallah hayırlı olur."

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ettikleri dönemde bu sevindirici haberle yüzlerin güldüğünü dile getirdi.

Milli imkanlarla ekonomiye kazandırılacak altın rezervinin Söğüt ilçesine ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Yağcı, "Ülkemize ve şehrimize maden sahasındaki varlığın müjdesini vermemize vesile olan Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi Fahrettin Poyraz ve Merkez Birliği Başkanı Köksal Kacır ile tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum." dedi.

1.319 okunma

Yorum Yap

11 Ocak 2021 Pazartesi

Üreticilere finansman desteği

11 Ocak 2021 Pazartesi

İhracat, salgından etkilendi

11 Ocak 2021 Pazartesi

EN YENİLİKÇİ AŞI ADAYI

online ziyaretçi: 338
 
yukarı