Kırsal Kalkınma Hibeleri Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi - Eskişehir Haberler

Kırsal Kalkınma Hibeleri Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Anasayfa / Ekonomi
Kırsal Kalkınma Hibeleri Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

14 Aralık 2020 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Binası Başak Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Dr. Uğur Sağlam, BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Güliz Ünal ile hem İlimizde hem de çevre illerde bulunan Proje Danışmanlık Firmaları temsilcileri katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş toplantıda yaptığı açılış konuşmasında;

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin 27.7.2020 tarihli ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında yürütülecek olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğe ( Tebliğ No: 2020/24) göre hazırlanacak proje başvurularına% 50 hibe desteği sağlanacağını ifade etti.

Program kapsamında Ekonomik Yatırım konularında hibe başvurusunda bulunmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin proje hazırlamalarını kolaylaştırmak ve başvurularına yol göstermek amacıyla bir arada bulunduklarını belirtti.

Eskişehir’de 3 dönem 13 etapta 346 proje uygulandığını, bu projelere 68.445.000 TL hibe ödemesi yapıldığını ve projelerle yaklaşık 1.877 kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Bundan sonraki süreçte de İlimizdeki Proje danışmanlarımıza ekonomik anlamda katkı sağlanmasını, Eskişehir’in tarıma dayalı yatırım üssü haline gelmesini istediklerini belirten İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş ne kadar çok proje hazırlanır ve hibe desteği almaya hak kazanılırsa o kadar çok Eskişehir’e kazandıracağımız değerler olacağını vurguladı.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Güliz Ünal’da Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 2020 Yılı Proje Teklif Çağrısı ile ilgili bilgi verdi. Proje başvurularında son tarih 31 Ocak 2021 saat 23:59 olup proje başına destek tutarı asgari 250.000 TL azami 1.500.000 TL olmak üzere  %25 ile %75 arasında destek verileceğini söyleyerek Eskişehir Yatırım Destek Ofisi olarak proje danışmanlarına kendilerinin de yardıma hazır olduklarını belirtti.

Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Dr. Uğur Sağlam Bakanlığımızın yayımladığı tebliğin 5 yıl boyunca geçerli olacağını sadece her yıl uygulama rehberinin güncelleneceğini söyleyerek 2021-2025 yılları arasında 4.dönem uygulanacak ekonomik yatırımlara yönelik olarak rehberde belirtilen usul ve esaslar ile ilgili bilgi verdi.

Toplantı proje danışmanlarının sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

4.105 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 350
 
yukarı