1000 TL yardımı kimler alacak? E-Devlet bin TL yardım başvurusu nasıl yapılır? - Eskişehir Haberler

1000 TL yardımı kimler alacak? E-Devlet bin TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Anasayfa / Ekonomi
1000 TL yardımı kimler alacak? E-Devlet bin TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından esnafa destek konusunda açıklamalarda bulundu. Ekonomik koşullar ve sokağa çıkma kısıtlamalarından etkilenen esnafa 1000 TL yardım yapılacağını belirten Erdoğan detayları paylaştı. Peki hangi meslek grubuna ve hangi sektörde çalışanlara bin TL destek verilecek? Başvurular nasıl olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası esnafa 1000 TL yardım yapılacağını duyurdu. Kritik toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında maddi anlamda sıkıntıya düşen taksiciden terziye, lokantacıdan oto tamircisine bir çok meslek grubuna hibe desteği verileceğini belirtti. Bununla birlikte ayrıca esnafa kira desteğinin detaylarını açıklayarak, "İş yeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız" dedi. Peki hangi sektörlere bin TL destek ödemesi verilecek?

ESNAFA 1000 TL HİBE ÖDEME MÜJDESİ!

Başkan Erdoğan esnafa hibe destek ve kira ödeme müjdesini duyurdu. "Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden bir çok işletme sahibi yararlanacak." dedi. Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası hangi esnafın bin TL hibe desteğinde yararlanacağı büyük merak konusu oldu. Buna göre;

-Taksi
-Dolmuş
-Servis işletmecisi
-Pazarcı
-Terzi
-Oto tamircisi
-Lokantacı
-Pastaneci
-Kadın ve erkek kuaförü
-Pansiyon
-Yurt
-Kreş
-Düğün salonu işletmecisi

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Başvuru tarihleri ilgili açıklama yapmayan Başkan Erdoğan Aralık ayı itibariyle yürürlüğe girmesi konusunda talimat verdiği ve başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirtti.

KİRA YARDIMI NASIL OLACAK?

Kira yardımı konusunda da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "İş yeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Önümüzdeki 3 aylık süreçte esnafımıza toplam 5 milyarlık destek sağlamayı hedefliyoruz." dedi

BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI: İŞTE ALINAN KARARLAR;

Yıl sonuna kadar yüzde yirmiden yüzde ona indirdiğimiz gaymenkul kiralarındaki stopaj oranını 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz. Benzer şekilde yüzde on skeizden yüzde sekize indirdiğimiz iş yeri kiralama hhizmetlerindeki KDV oranınıda 1 Haziran'a kadar yüz de sekiz olarakn uygulamaya devam edeceğiz. Birçok sektörde yaptığımız KDV indiriminde de 1 Haziran'â kadar uzatmaya gitti.

%18'den %8'e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetindeki KDV oranını, 1 Haziran'a kadar uygulamaya devam edeceğiz.

Birçok sekterü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerinin de 1 Hazrin'a uzatıma gittik.

806 bin vatandaşımız ile kısıtlamalar ile salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişi olan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız.

İş yeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.

Önümüzdeki 3 aylık süreçte esnafımıza toplam 5 milyarlık destek sağlamayı hedefliyoruz.

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran'a kadar uzattık.

Belediyelere mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların, irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağladık.

Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.

Sağlıkçılarımıza ve diğer çalışanlarımıza destek olmak amacıyla kamuya ait okul öncesi kurumları, ana sınıfları hariç, faaliyetlerini sürdürebilecektir. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacaktır. Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklardır

 

haber7.com

5.915 okunma

Yorum Yap

11 Ocak 2021 Pazartesi

Üreticilere finansman desteği

11 Ocak 2021 Pazartesi

İhracat, salgından etkilendi

11 Ocak 2021 Pazartesi

EN YENİLİKÇİ AŞI ADAYI

online ziyaretçi: 267
 
yukarı