Sarıcakay’da İlk Lavanta Fidesi Dikimi Gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

Sarıcakay’da İlk Lavanta Fidesi Dikimi Gerçekleştirildi

Anasayfa / Ekonomi
Sarıcakay’da  İlk Lavanta Fidesi Dikimi Gerçekleştirildi

Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kaymakamlık ile Belediye'nin ortak yürüttüğü proje kapsamında Dağküplü Mahallesi'nde 40 dönümlük arazi üzerine 28 bin kök lavanta toprakla buluşturuldu.

Sarıcakaya İlçesinde ilk kez ekimi yapılan ve Dağküplü Mahallesi girişinde yer alan Kozlu mevkiindeki alana ekilen lavanta fideleri bölgenin çehresini değiştirecek görüntüye sahip olacak. İlerleyen zamanlarda ekipman temini ile lavantadan elde edilecek yağdanlıkla ekonomik kazanç elde edilmesi de hedeflenmektedir.

Sarıcakaya'da toplamda 40 dönüm arazi üzerine 28 bin fide dikimi yapılarak işlemler bugün itibariyle sona erdi. Sonraki süreçte damlama sulama sistemleri devreye alınacak. Önümüzdeki yıllar içerisinde Dağküplü Mahallemize girerken bir görsel şölenle renk cümbüşü ve ambiyansın meydana gelmesi beklenmektedir. Ayrıca İlçeyi ziyaret edecek turistler içinde bu alanda yürüyüş yapabilecekleri ve fotoğraf çektirebilecekleri alanlar da oluşturuldu.

Düzenlenen Lavanta Fidesi dikim etkinliğine Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Haydar İpek, Sarıcakaya Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

1.993 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 250
 
yukarı