“Demir yolunda hedefimiz yüzde 80 yerlilik” - Eskişehir Haberler

“Demir yolunda hedefimiz yüzde 80 yerlilik”

Anasayfa / Ekonomi
“Demir yolunda hedefimiz yüzde 80 yerlilik”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 18 yılda devrim niteliğinde ulaştırma-altyapı yatırımları yaptıklarını ifade ederek, “Ulaştırma altyapısına yaklaşık 907 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bunun da yüzde 18'i demir yoluna yapıldı. Tabii bunda ağırlıklı olarak kara yolları yatırımları var. Eylül 2020 itibarıyla artık karayolları ile demir yolu yatırımları başa baş geldi. Yani yüzde 65'e yüzde 18 olan oran birbirini yakaladı” dedi. Demir yolunda yüzde 60 yerlilik oranlarını aştıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, yüzde 80'leri hedefledikleri noktada olduklarını dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, “Yine bunun gibi bizim şehir içi metrolarda hep yabancı markalar kullanılırdı. Neredeyse dünyanın bütün markaları bütün hatlarımızda çalışırdı. Artık bundan sonra artık yerli metro imalatlarına dönüyoruz” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu ayrıca artık trenden inen bir yolcunun, bir mikro hareketlilik aracıyla kısa mesafede ulaşmak istediği yere rahatlıkla ulaşacağını ve bunun Sirkeci Garı'nda başlayacağını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Demiryolu Zirvesi'nde yapılan 2023 Demiryolu Vizyonu Oturumu'nda gazeteci Hakan Çelik'in sorularına yanıt verdi.

Türkiye'de uzun yıllar ihmal edilen demir yollarına 2002'den sonra ciddi bir yatırım yapıldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Gelinen noktada hızlı trenlerle vatandaşın ulaşım konforu daha da artacak” dedi.

Türkiye'de yollardır otoyolu yatırımlarının demir yolu yatırımlarından çok fazla olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Biz 18 yılda devrim niteliğinde ulaştırma-altyapı yatırımları yaptık. Burada ulaştırma altyapısına yaklaşık 907 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bunun da yüzde 18'i demir yolu. Tabii bunda ağırlıklı olarak kara yolları yatırımları var. İnşallah  Eylül 2020 itibarıyla artık karayolları ile demir yolu yatırımları başa baş geldi. Yani yüzde 65'e yüzde 18 olan oran birbirini yakaladı. Hedefimiz bundan sonra karayollarını biraz daha aşağı çekmek, demir yollarını biraz daha yükseltmek. Oradaki eksikliğimizi tamamıyla hem lojistik anlamda lojistik anlamda bu yatırımları tamamlayıp ülkemizin hizmetine sunacağız. Artık dünyada söz sahibi olmak için, bölgesinde lider olmak için demir yolu çok önemli. Zaten 2002'den sonra biliyorsunuz ülkemiz yüksek hızlı tren hatlarıyla daha yeni tanışıyor. Tanışılan yerlerde de çok büyük bir ilgi görüyor. Hem konforu hem hız hem de lüks bakımından” şeklinde konuştu.

- "Dijitalleşen dünyada hedefimiz sıfır hata"

Son 18 yılda ulaştırma ve altyapıya yaptıkları yatırımların yüzde 65'inin karayollarına yapıldığını dile getirerek, karayolları altyapısının artık oturduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 6 bin kilometrelik bölünmüş yol ağını 18 yılda 30 bin kilometrelere çıkardığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, havalimanı sayısını 26'dan 56'ya çıkardıklarını vurguladı.

Türkiye'nin demir yolu ağı ile ilgili detaylı bilgiler veren Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Demir yolunda normalde bizim 12 bin 800 kilometrelik hattımız var. Bunun bin 200 kilometresi hızlı tren hattı. Hedefimiz 2023 yılı itibarıyla bunu hızlı trende 3 binlere çıkarmak. Normal konvansiyonel hatlarla beraber 18 binlere çıkarma hedefimiz var.

Yine yük taşımada normal hatlarda özellikle bu organize sanayi bölgeleri, limanları ana hatlara bağlayıp oradaki sanayinin gelişmesini ve üretime katkıda bulunmak için çalışmalarımız var. Bir taraftan hızlı trenler bir taraftan yük trenleri ile topyekün bir çalışma var ülkemizin her bir noktasında. Bunları bir lojistik master planı ve ulaşım master planı doğrultusunda yapıyoruz. Ulaşım ağımızda entegrasyon konusu da çok önemli. Tabii bu dijitalleşen dünyada hedefimiz artık sıfır hata.”

- Türk demir yollarında kamu ve özel sektör tarafından üretilen yerli araç gereçlerin kullanımını artırmayı hedefliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ'nin (TÜDEMSAŞ) birleştirilmesiyle iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi'nin (TÜRASAŞ) kurulduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Türk demir yollarında kamu ve özel sektör tarafından üretilen yerli araç gereçlerin kullanımını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Demir yolunda yüzde 60 yerlilik oranını aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu “Yüzde 80'leri hedeflediğimiz bir noktadayız. Yine bunun gibi bizim şehir içi metrolarda hep yabancı markalar kullanılırdı. Neredeyse dünyanın bütün markaları bütün hatlarımızda çalışırdı. Artık bundan sonra artık yerli metro imalatlarına dönüyoruz" dedi.

- “Karadeniz yüklerinin Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya akışını sağladık.”

Yeni demir yolu yatırımları yaparken bir taraftan da eski hatları yenilediklerini de aktaran Bakan Karaismailoğlu, 1932 yılında yapılan 400 kilometrelik Samsun-Sivas hattını tamamen yenileyerek elektrikle sinyalli hale getirdiklerini hatırlattı. Bakan Karaismailoğlu şöyle devam etti: “Bu sayede Karadeniz yüklerinin Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya akışını sağladık. Bunun devamında tamamladığımız Bakü-Tiflis-Kars hattına erişim sağlandı. Türkiye dünyada doğu-batı ve kuzey-güney koridorlarının tam ortasında. Yapacak çok işimiz var. Bunun sorumluluğunun bilincindeyiz. İnşallah bu sorumluluğun üstesinden de gelip ülkemize, vatandaşlarımıza, gençlerimize, geleceğimize çok önemli yatırımlar bırakmak istiyoruz. İnşallah ekibimizle beraber bu işlerin üstesinden geleceğiz. Ben hem ekibime hem kendime çok güveniyorum. İnşallah Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vizyonla bu işlerin hepsinin üstesinden geleceğiz. Ondan herkes emin olsun.”

Devreye aldıkları Doğu Ekspresi'nin yoğun ilgi gördüğünü aktaran Karaismailoğlu, demir yolunda destinasyon çeşitliliğini artırmaya yönelik yeni çalışmalar planladıklarını da aktardı.

- “Sirkeci garı ağırlıklı olarak müze olarak hizmet verecek.”

Sirkeci Tren Garı'nın önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak müze şeklinde değerlendirileceğini de açıklayan Bakan Karaismailoğlu, "Sirkeci Garı ile Kazlıçeşme arasında bisiklet yolları, sosyal alanlar ve rekreasyon alanları olan bir yapı kurmayı hedefliyoruz. Sirkeci garı da ağırlıklı olarak elden geçirilerek müze olarak hizmet verecek. Bununla ilgili bir çalışma hazırlıyoruz" diye konuştu.

Scooter ve bisiklet gibi mikro hareketlilik araçlarının yakın zamanda garlarda daha fazla görüleceğini kaydeden Karaismailoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Onun planlamasını yaptık, kısa zamanda tanıtımını da yaparız. Artık trenden inen bir yolcu, bir mikro hareketlilik aracıyla kısa mesafede ulaşmak istediği yere rahatlıkla ulaşacak. Sirkeci Garı'nda başlayacağız.”

 

2.167 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 252
 
yukarı