ETO’DAN SRİ LANKA İLE TİCARET ADIMI - Eskişehir Haberler

ETO’DAN SRİ LANKA İLE TİCARET ADIMI

Anasayfa / Ekonomi
ETO’DAN SRİ LANKA İLE TİCARET ADIMI

ETO Başkanı Güler ve Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Hassen’in bir araya geldiği toplantıda karşılıklı ticareti geliştirmek için atılacak adımlar görüşüldü.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen, Ticaret Müsteşarı Yoshitha Jayasuriya ile birlikte Eskişehir Ticaret Odası’na konuk oldu. 9 Ekim Cuma günü, ETO Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara ve Yönetim Kurulu Üyesi Emre Demir’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için atılacak adımlar masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, oda olarak Sri Lanka ile ilk teması gerçekleştirdiklerini belirterek, bu görüşmeyi Eskişehir ve Sri Lanka arasındaki ticari bağların gelişmesi için atılan adım olarak gördüklerini dile getirdi.

İhracatı geliştirmek için temaslar gerçekleştiriyoruz

Eskişehir’in ileri teknoloji üreten bir şehir olduğunu belirten Güler, küresel ölçekteki firmaların Sri Lanka’daki şirketlerle kolaylıkla iş yapabileceğinin altını çizdi. Eskişehir Ticaret Odası’nın 23 ülkenin ticaret ve sanayi odasıyla ile işbirliği içinde olduğunu ve İtalya, Fransa, Macaristan ile de vize kolaylığı anlaşması bulunduğunu belirten Güler, ETO’nun Eskişehirli iş camiası ile Sri Lanka’daki iş insanlarının bir araya getirilmesine öncülük edebileceğini dile getirdi. Her iki tarafın da kazanacağı bir ticaret köprüsü inşa etmenin mümkün olduğunu belirten Güler, karşılıklı ticareti geliştirmek için Eskişehirli iş insanlarının hazır olduğunu söyledi.

Kültürel benzerliğimizi fırsata çevirebiliriz

Toplantıda konuşan Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen ise, iki ülkenin kültürlerinin benzer olduğunu belirterek, bu benzerliğin fırsata çevrilebileceğini söyledi. Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ticari hacmin az olmasının iki ülkenin birbirini tanımamasından kaynakladığını belirten Hassen, bu amaçla büyükelçilik olarak şehirleri ve odaları ziyaret ettiklerini, iş ortaklığı için zemin oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Sri Lanka ekonomisinin ağırlıklı olarak tarıma dayalı olduğunu belirten Hassen, Eskişehir’in öncü olduğu birçok sektörde işbirliği yapılabileceğine dikkat çekti.

İş insanlarımız arasındaki bağı güçlendirebiliriz

Eskişehir Ticaret Odası’nın ticaret anlaşmaları ve uluslararası temaslarına da vurgu yapan Hassen, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası ile de işbirliği anlaşması yapılabileceğini dile getirdi. Birbirini tanımak ve iş potansiyelini görmek amacıyla online olarak da iş camiasının bir araya getirilebileceğini belirten Hassen, Eskişehir ve Sri Lanka arasındaki bağı güçlendirmeye aracılık etmekten mutluluk duyacağını dile getirdi.

2.450 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 748
 
yukarı