Yerli Çeşitler Yüz Güldürüyor - Eskişehir Haberler

Yerli Çeşitler Yüz Güldürüyor

Anasayfa / Ekonomi
Yerli Çeşitler Yüz Güldürüyor

​İl Müdürü Dr. Emine SEVER 05.10.2020 tarihinde Tepebaşı İlçesi Beyazaltın mahallesindeki Dane Mısır demonstrasyon sahasındaki tarla gününe katıldı.

Çiftçi Erdi GÜL'e ait tarlada yapılan tarla gününe Eskişehir Vali Vekili İsmail SOYKAN, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ, İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürü Özkan İNCİ ve Tareks Tohumculuk Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ ile çiftçilerimiz katıldı.

Yapılan açıklamalara göre yerli ve milli TK Doruk, OSSK 625 ve Gerdano çeşitlerinin bölge koşullarında adaptasyon ve verim değerlerinin tespiti amacıyla yapılan tarla gününde 2020 yılında yaşanan don zararına rağmen yerli çeşitlerin bölge ortalamasının 1500 kg/da civarında oluştuğu, bu verim ortalamasının diğer ithal çeşitlerin bölge ortalamasına göre oldukça iyi olduğu, yerli çeşitlerin artık ithal çeşitler ile verim ve kalitede rekabet edebildiği, sanayicinin tercihinin de yerli mısır çeşitleri olduğu söylendi. Ayrıca Dane mısır girdilerinde önemli bir yer tutan tohum fiyatının da diğer ithal çeşitlere göre piyasada % 40 daha ucuz olduğu belirtildi.

Tarla sahibi Erdi GÜL'de 2020 yılında yaşanan don zararı sebebiyle dane mısır verimlerinin bu yıl geçen yıla göre düşük kalmasına rağmen tarlasında denediği bu çeşitlerden oldukça umutlu olduğunu, sulama göletinde su kalmaması sebebiyle son sulamayı yapamamalarına rağmen 1600 kg/da verim beklediklerini söyledi. Daha sonra tören biçerdöverle mısır hasadıyla sona erdi.

2.295 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 260
 
yukarı