Anadolu’nun her köşesinde hasat heyecanı var - Eskişehir Haberler

Anadolu’nun her köşesinde hasat heyecanı var

Anasayfa / Ekonomi
Anadolu’nun her köşesinde hasat heyecanı var

Türkiye’nin bereketli topraklarında hububat, sebze ve meyve üreterek hem yurt içinin hem de dünyanın birçok ülkesinin gıda ihtiyacını karşılayan çiftçiler bugünlerde hasat nedeniyle yoğun bir telaş yaşıyor.

Türkiye’de fasulye üretiminde 3’üncü sırada yer alan Niğde’de hasat başladı.
Merkeze bağlı Yeşil Gölcük Kasabası’nda elle sökülen fasulyeler bol rüzgâr alan yerlere serilip traktörlerle çiğneniyor. İçindeki yabancı otlardan ayıklanan fasulyeler evlerin avlularındaki kuruluklara taşınıyor. Bu çalışmaların büyük bölümünü kadınlar gerçekleştiriyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliğine bağlı Niğde, Değirmenli, Hüyük, Gölcük, Ulukışla ve Dikilitaş kooperatiflerinde ortaklardan, Tarım Kredi Birlik için ürün alımı sürüyor. Ürünlerden örnek alımları yapan Tarım Kredi Birlik ekipleri ürün kalitesine göre fiyat belirliyor.

Toplamda 5 bin ton kuru fasulye alımı planlanırken, üreticiden ise kilogramda 7-8 lira arasında alınıyor. Piyasada 5-6 lira civarında olan ürünlerin Tarım Kredi tarafından daha iyi fiyatla alınması çiftçilerin kazancını artırıyor.

Gölcük Tarım Kredi Kooperatifi olarak bin 750 ton kuru fasulye alım hedeflerinin olduğunu belirten Müdür Safvan Karanfil, yaklaşık 200 ortaktan alım yapılacağını söyledi. 15 milyonun üzerinde ürün bedeli ödeyeceklerini vurgulayan Karanfil, “Ortaklarımızın ürünlerini değerlendirme kapsamında bir aylık süreç içerisinde alım yapacağız. TK Birlik üzerinden ürünler tüketiciyle buluşacak. Zincir marketlerle anlaşma yapılması halinde onlara da ürünler verilecek. Bu sayede hem üreticilerimiz kazançlı çıkıyor hem de sağlıklı ve güvenli gıdalar tüketiciyle buluşmuş oluyor” dedi.

1.189 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 887
 
yukarı