Salçalık domateste alım fiyatları üreticiyi memnun etti - Eskişehir Haberler

Salçalık domateste alım fiyatları üreticiyi memnun etti

Anasayfa / Ekonomi
Salçalık domateste alım fiyatları üreticiyi memnun etti

Eylül ayı itibariyle başlayan salçalık domates hasadı üreticinin yüzünü güldürdü. Konya’nın Ereğli ilçesinde salçalık domatesin kilosu 30 kuruştan satılırken, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarından, kalitesine göre 50 kuruşun üzerinde ürün alıyor. Tarım Kredi Kooperatifleriyle çalışan üreticiler fiyatlardan memnun.

Türkiye'nin salçalık domates üretimi merkezi olan Bursa, Uşak, Manisa, Balıkesir gibi illere Konya ve ilçeleri de eklendi.

Tarladan toptan ortalama kilogram fiyatı 30 kuruş civarında çıkan salçalık domates, Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları için bu yıl daha karlı hale geldi.

Konya Bölge Birliğine bağlı Ereğli, Bor, Niğde, Bahçeli, Zengen ve Altunhisar Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarından kalitesine göre kilogramı 50 kuruş ve üzerinde ürün alıyor. Kooperatifler şu ana kadar üreticilerden 5 bin ton salçalık domates aldı.

Konyalı üretici memnun

Tarım Kredi Kooperatiflerinin salçalık domates alımından dolayı ortakların son derece memnun olduğunu ifade eden Ereğli Tarım Kredi Kooperatifi Yetkilisi Sedat Kaygısız, sözleşmeli üretim modeli kapsamında ortaklarla anlaşma yaptıklarını belirterek, ortakların istekleri doğrultusunda avans da verildiğini söyledi.

Fiyatları Tarım Kredi belirliyor

Yılbaşından itibaren sözleşmelerin yapıldığını hatırlatan Kaygısız, “Yaptığımız sözleşme ile ortaklarımız ne kadar kazanacaklarını ekim sırasında biliyorlar. Ürün bedelleri hemen hesaplarına geçiyor.  Kazançlarına göre kendilerini ayarlayabiliyorlar ve bu durumdan hepsi son derece memnun. Çünkü fiyatları fabrikalar değil, Tarım Kredi olarak biz belirliyoruz. Tarım Kredi olarak biz de alınan ürünleri Tarım Kredi Birlik ve özel anlaşmalar yapılan firmalara veriyoruz.” dedi.

Paralar peşin veriliyor

Çiftçilerin fiyat beklentilerinin taleplerinin altında kaldığını ifade eden Ereğli Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Durmuş Ali Gedikli (27), “Ama genel olarak baktığımızda bu yıl Tarım Kredi Kooperatifleriyle sözleşme yapan domates üreticisi para kazandı. Borçlarımıza ödeme kolaylığı sağlandı. Paralarımız peşin olarak ödendi." dedi.

Tarım Kredi çiftçinin garantisi

Gedikli, şunları söyledi: “Ben genç bir çiftçiyim. Piyasayı Tarım Kredi sayesinde öğrendim. Salçalık domates için sözleşme imzaladık. Piyasa da fabrikaların 30 kuruşa aldığı ürünü tarım Kredi benden 50 kuruşa aldı. Malımı değerinde sattım. Çalışan arkadaşlar bana yol gösterdi. Bütün girdilerimi karşılamış oldular. 5 yıldır bu şekilde çalışıyoruz. Tarım Krediden kaliteli girdiler aldım ve bütün ürünlerimi Tarım Kredi üzerinden sattım. Diğer çiftçilerimize önerim sağla-solla uğraşmayın Tarım Krediye gelin. Tarım Kredi çiftçi için garanti bir yer.”

 

1.074 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 579
 
yukarı